Sari la conținut
Forum Roportal
Rina28

Probleme cu genunchiul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna Sorinica,

 

M-am dus sambata la medic care s-a uitat pe RMN si mi-a confirmat ca am distructie severa de cartilaj. Mi-a spus de operatie, cam cat costa si ca proteza e garantata maxim 20 de ani si cat ma costa...

 

A fost de acord ca la varsta mea ar fi indicat sa aman interventia chirurgicala si mi-a recomandat injectii cu acid hialuronic. E un tratament care costa 600 de lei (o injectie). La inceput m-am speriat, dar mi-a explicat ca fac doar o injectie pe an (deci nu e chiar asa de scump, oricum nu se compara cu cat costa operatia)

 

In fine, m-a lasat sa ma gandesc si cand sunt pregatita sa platesc ma duc sa imi faca injectia.

 

Parerea mea e ca e muuult mai bine decat sa ma duc sa ma operez si chiar o sa incerc treaba asta. Nu eram pregatita pentru cheltuiala asta, asa ca o sa fie cadoul meu de craciun...asta e. Macar sa imi treaca durerea!

 

Multumesc mult pentru toate sfaturile!

Rina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rina, ti-a spus medicul din ce cauza a aparut aceasta problema a cartilajului, la o varsta atat de tanara ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Sara',

 

Desi pare ciudat, am artroza - deobicei problemele astea apar la varste mai inaintate, deobicei dupa menopauza la femei. In fine, la mine a aparut mai devreme. E o boala care nu se vindeca, doar avanseaza.

 

Problema s-a agravat brusc cand m-am lovit la genunchi - altfel ar fi evoluat lent dar tot aici ajungeam.

 

Maine ma duc la injectie...nu-mi place deloc sa fac injectii. De asta am si ales Hyalone sa fiu sincera. Cand mi-a zis doctorul ca e singurul cu o injectie pe an am zis asta e al meu. La alte tratamente de genul asta te duci odata la 3-4 luni sa iti faci injectii....

 

O zi frumoasa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca te-ai lamurit ca acidul hialuronic nu inseamna doar botox.

 

Esti sigura ca trebuie sa faci doar o injectie pe an? Eu fac un tratament asemanator, dar ma duc la injectii odata la 3 luni. Din cate stiam eu nu exista nici un produs de genul asta care sa te tina un an.

 

O zi frumoasa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Stiti care este ghiniolul vostru? Desi ar fi trebuit sa stiti, atat timp cat va ocupati cu reclamele ascunse , eu vad IP-urile!

Ceea ce nu aveati de unde sti , desigur, este ca eu fac de aproape 2 ani aceste injectii in articulatie, si sub nicio forma NU se recomanda DIN PRIMA , asa cum spuneti voi aici !

 

Mi-a fost recomandat acest tratament dupa doua interventii chirurgicale in articulatie, si dupa o lipsa totala de raspuns la alte metode!

 

Hyalgan este indicat pentru tratamentul durerii in osteoartrita (OA) a genunchiului la pacientii care nu au raspuns adecvat la terapia nonpharmacologic conservatoare și de analgezice simple, de exemplu, acetaminofen.

 

OSTEOARTRÍTĂ s. f. Inflamație care cuprinde atât articulația, cât și partea osoasă din jur.

 

 

"Hyalgan este destinat injectarii intra-articulare si este disponibil sub forma de solutie sterila in seringa preumpluta, gata de utilizare, care nu trebuie diluata. Continutul seringii preumplute este steril si trebuie utilizat imediat ce ambalajul a fost desfacut.

 

Injectiile intraarticulare cu Hyalgan trebuie efectuate intr-un anumit loc anatomic, in cavitatea articulatiei genunchiului de tratat. Locul de injectare in genunchi este reprezentat de locul care este mai usor de atins. De obicei, poate fi utilizata abordarea laterala, dar in unele cazuri este de preferat abordarea mediana. In timpul administrarii trebuie luate masuri stricte de asepsie. Solutia injectabila din seringa preumpluta este gata de utilizare si este necesar doar un ac steril. Pentru asigurarea asepsiei, locul de injectare trebuie curatat cu atentiei cu antiseptic. Inainte de administrare, trebuie eliminate orice bule de aer din seringa cu Hyalgan. Inainte de administrarea Hyalgan, daca este prezent lichid articular trebuie aspirat prin artrocenteza Artrocenteza trebuie facuta utilizand un ac dimensiunea de 20 si articulatia trebuie aspirata pana cand este aproape uscata, dar nu pana la un grad care ar putea compromite acuratetea injectarii ulterioare de Hyalgan. Inainte de injectare trebuie examinat eu atentie lichidul articular pentru a exclude infectiile bacteriene.

Injectarea Hyalgan poate fi efectuata utilizand acelasi ac folosit pentru artrocenteza prin simpla detasare a seringii de aspiratie si atasarea seringii pre-umplute cu Hyalgan. Pentru a fi siguri ca acul este corect pozitional, trebuie aspirat putin lichid sinovial inainte de injectarea lenta de Hyalgan. Daca pacientul prezinta dureri in timpul injectarii procedura trebuie intrerupta.

 

Pacientul trebuie sfatuit sa isi odihneasca genunchiul tratat in primele 48 ore dupa injectie, cu cat mai putine exercitii posibil, evitand orice activitate dificila sau prelungita. Ulterior, pacientii isi pot relua treptat activitatea pana la nivelul normal.

 

Solutia neutilizata trebuie aruncata. "

 

Dozaj si mod de administrare

"Adulti (inclusiv varstnici): Continutul unei seringi pre-umplute (20 mg/2 ml) trebuie injectat in articulatia afectata o data pe saptamana, 5 saptamani consecutiv, utilizandu-se o tehnica standard de injectare. Tratamentul poate fi repetat la intervale de cel putin 6 luni."

 

O doza costa aproximativ 150 lei. 150 x 10 saptamani / an = 1500 lei.

Medicament cu pret maximal stabilit de Ministerul Sanatatii

Denumirea comerciala: HYALGAN

Denumirea comuna internationala: ACIDUM HIALURONICUM

Forma farmaceutica: solutie injectabil

Bucati: 1 solutie injectabil

Doza (concentratia): 20mg/2ml

Forma de prezentare: CUTIE X 1 SERINGA PREUMPLUTA X 2 ML

 

Nu stiu ce vreti sa vindeti voi, probabil facaturi.

 

Conturi banate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×