Sari la conținut
Forum Roportal
black30

Noul cod rutier

Postări Recomandate

 

nu-i vorba de codul rutier ci de cei care-l aplică

atâta timp cât în școlile de poliție se intră pe plie și pe șpagă și mai apoi în poliție, poți tu să ai codul lui pește.

Te deci fără centură și cu telefonul la urechi pe lângă polițist și el se întoarce cu spatele să nu cumva să fie nevoit să te oprească....să meargă la mașină, să facă procesul verbal....e muncă pt el. Ori el n-a venit la servici să muncească. Du-te în Ialomița de exemplu. Sate întregi de țigani analfabeți. Toți au mașină, și să vezi cum parchează două mașini la povești pe mijlocul drumului național. Dă telefon la poliție să vezi cum râd ăia la telefon de tine. Nu mai vorbesc de cazul Arges unde s-au dat miii de permise pe bani. Să fim serioși. Legi avem în statul ăsta(inclusiv cod penal). Mai trebuie să le și băgăm în seamă nu atât noi, cât cei care-s chemați (mă rog plătiți) să le vegheze și aplice.

Editat de mareexecutor
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e adevarat si asta, stiu.

 

acum câtiva ani ma dusesem la parinti, acasa.

la intrarea in oras era un magar mort pe marginea soselei, lovit de un tir cu o noapte înainte.

 

m-am dus la politie si le-am zis sa-l ia de acolo.

seful de la rutiera, cu care am avut onoarea sa vorbesc, mi-a replicat ca de fapt nu-i treaba politiei,

sa ma duc la aia de la drumuri.

cum începusem sa ma cam enervez, le-am zis ca nu ma duc la niciun drum si sa faca bine sa-mi înregistreze cererea asta,

iar daca intra în atributia alora, sa faca bine sa-i anunte ei oficial.

dom' capitan (sau ce grad o fi avut) a-nceput s-o dea cu vaicareala, ca n-au pixuri, scaune si nici macar un fax ca lumea,

de parca pe mine asta ma interesa.

 

nici n-am mai adus vorba ca, de fapt, avusese loc un accident si ei trebuiau sa-l documenteze.

 

vreo cinci zile a stat magarul mort la margine de drum.

 

tara-i frumoasa, dar......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

dom' capitan (sau ce grad o fi avut) a-nceput s-o dea cu vaicareala, ca n-au pixuri, scaune si nici macar un fax ca lumea,

 

nimeni nu are. Cas-u, finațele, primăriile, serviciile de înmatriculări sau buletine..nimeni nu are fax, xerox sau imprimantă, hârtie. Dar toți o să-ți indice clar și fără să clipească unde să te duci să tragi un buletin la xerox sau să obții niște formulare tipizate pt a-ți schimba buletinul sau mașina. Adică îți dai seamă? Un tip de la ghișeu care-i acolo să-ți prelucreze cererile, datele, te trimite la un ghișeu particular de unde obții actele-documentele tip pe care el ar trebui să le aibă la birou. Deobicei birourile astea de copiat acte și care vreau să-ți spun că (unele) au cifre de afaceri mai mari decât o societate lucrativă cu 10-15 angajați, sunt invariabil ale funcționarilor din sistem. Mai mari sau mai mici.

Mai apoi, ai noștrii (polițiști rutieri) nu fac o muncă de prevenție. Ies dimineața când le vine șefu la servici, îi fac la ăla pârtie, după care brusc la 8 dimineața dispar. Mai apoi stau la ce se cheamă plezneală. Știu foarte bine unde și când să stea astfel cu radarul încât într-un timp minim să captureze cât mai mulți clienți. Și cu nonșalanță îți spun că ai avut 60-80 la oră în localitate. Pe ce dovadă?! Mister.

Ei. În aceeași manieră și pe acelaeași dovezi m-ar amenda acum cu de 10 ori salariul minim (vorba vine minim, acesta fiind salariul mediu la noi). Asta în timp ce în orașele din românia există kilometri de străzi și trotuare blocate de mașini parcate aiurea.

Repet. Am văzut mașini de poliție care stăteau blocate pe banda întâi din cauza unei căruțe sau a unui șofer din față rămas fără țigări și pămpălăii ăia de polițiști n-au făcut niciun gest.

sigur că românul e necivilizat în trafic. (De ce brusc dacă se urcă la volan ar devenii un lord?) Dar și în statele unite când s-a introdus portul obligatoriu al centurii, importante forțe de poliție au fost desemnate să urmărească doar chestia asta luni întregi și au dat zeci de mii de amenzi doar pentru centură. Adică vreau să spun că degeaba înăsprești pedepsele atâtat timp cât te doare în șpiț de astea actuale. Ce? La celelate o să fii mai vigilent, sau o să trezești brusc simțu civic în conducătorii auto? Să fim serioși.

****

practic n-am văzut proiectul de lege. am auzit că amenzile se măresc până aproape de 10 000 de lei. Nu m-aș mira. Întotdeauna ei au soluția asta. Să mărească amenzile, taxele sau autorizațiile în domeniul circulației dar de obținut nu obțin decât o mărire a evaziunii, a corupției și evident un haos mai mare cu mai multe victime în trafic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu sunt de acord cu sanctiunile pentru bautura, celelalte sunt absurde.

Poti sa si argumentezi "absurditatea"? Uite sa luam un caz concret: depasirea in curba fara vizibilitate. Ce e absurd in a sanctiona asa ceva?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut nu sunt un impatimit ar forumurilor asa ca imi cer scuze daca gresesc cu ceva , iata ce am patit!am mers acum cateva zile pe Drumul gazarului spre Constantin Brancoveanu (Bucuresti) ,la intersectie (cu Constantin Brancoveanu) ,indicatorul "Trecere pietoni" il optureaza perfect pe cel "Obligatoriu la dreapta", daca ai ghinionul sa faci "La stanga" vei fi prins negresit de politistii de la sectia 15 care stiu si ei de problema cu semnele si amendat cu 360 lei.Culmea ironiei te si cearta ironic "Data viitoare sa fiti mai atent!",se pune intrebarea "acestia sunt oamenii pe care ii platim pentru "Siguranta si Incredere"???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incepand cu 2018 atentie soferi :

 

- daca ai rotile murdare si iesi pe strada asa , iei 850 euro amenda 

- daca ti animalutul pe bancheta din fata iei  850 euro amenda

- daca treci pe rosu iei 200 euro amenda , ---- asta e cea mai mere prostie raportat le cele doua de mai sus .

si multe alte prostii 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai e de neinteles , nu ?!

da, daca ti un catel pe bancheta din fata iei 850 euro amenda 

 

daca treci pe rosu iei 200 euro amenda , e total aiurea diferenta .

 

asa ziceau astia la TV , ca din 2018...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×