Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca nu stii care sunt conditiile de a fi acceptat, de ce tii sa te contrazici? In primul rand, trebuie sa-ti deschizi un cont in banca, unde sa ai minim 20000 de dolari. Sau 15000, nu mai tin minte. Si da, banca are incredere sa dea un imprumut unui om cu un venit de 1000 de euro.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce șanse au românii să scape de vizele pentru America. Prea multe solicitări sunt respinse

"Ambasadorul României în SUA spune că autoritățile trebuie să facă o campanie de informare pentru ca românii să știe exact cum să completeze formularele. Foarte multe solicitări sunt respinse din cauza unor greșeli ce pot fi evitate."

Intrebarea Secolului este: - Se poate da sfaturi la romani???   

Mai ales la cei care merg dupa viza, se cred superiori celorlalti ca nu oricine poata face acest pas. 

Ei stie totul de 1 milion de ori mai bine decat eu de exemplu, pentru ca are cu 5 univesitati mai multe ca mine si prezinta toate diplomele, ceea ce eu n-am. 

Engleza desigur cunosc la perfectie pentru ca au primit note 15 si jumatate, in comparatie cu mine care n-am accent englezesc deloc dar nici romanesc.   

Se descurca de minune in orice imprejurare, iar eu cer ajutor mereu sa nu gresesc si nu mi-e jena sa spun ca partea asta nu inteleg, defapt aici ne si intreaba oriunde daca am inteles pentru ce avem de semnat un document numit hartie de multi. 

Cum sa zica asa ceva un roman, sa creada americanii ca-s prosti romanii???  Mia-a spus una din acele specimene care n-a inteles deloc pentru ce a semnat ceva ca va plati cand abia castiga ceva!!!  

*********

La Americani si altii inafara romaniei actele sint scrise pe limba legii, care nu mereu este bine interpretat de multi, ca in Romania nu erau la vedere acte legale straine in comunism.  Romanii cred ca o semnatura nu e mare lucru.  Orice vrea, scrie pe acea hartie!!!   Ce-i intereseaza pe americani pan'la urma daca au ei parinti sau iubiti.    

Pe formularul de cetatenie este un grup de intrebari printre care: -  Daca esti o prostituata? te intreaba si oral sa raspunzi la intrebarea asta si multe se enerveaza ca nu-i treaba lor.   

Acele enervari si iesiri din minti care in romania = fite, este interpretat boala mentala in america.  Si multe inca ar mai fi de enumerat aici ca motive de refuz al vizei.   Aroganta multora ca se simt inferioare desi nimeni nu le spune nimic, doar imagineaza totul, ca lumea zambeste.  Zambetul este tradus de multi ca bataie de joc.

La interview nu vor sa raspunda la intrebari ca deja e scris acolo pe formular si sa citeasca ofiterul ... Ce? nu stie sa citeasca!  

Nu stiu de cate ori se pronunta "Noi sintem Romani" si asta e impotriva lor si multe altele plus neatentia la interview, parca sint obligati sa puna doar stampila aia in pasaport ca au platit pentru.  Din punct de vedere american e altfel vazut situatia. 

https://evz.ro/ce-sanse-au-romanii-sa-scape-de-vizele-pentru-america-prea-multe-solicitari-sunt-respinse.html

In atentia moderatorilor: Nu stiu ce s-a intamplat cu titlul topicului, dar ar trebui dat un al titlu decat cel de fata asemnator cu Fara Viza Turistica in America sau asa ceva.  Multumesc frumos!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Site-ul de mai jos este raspunsul clar la intrebarea secolului: - Ce șanse au românii să scape de vizele pentru America?   

Si asta face parte din motivele de ce nu se vor romani mai multi la liber si poate ar veni doar bunici in vizita, dar altii strica targul.

https://evz.ro/tanarul-roman-care-a-iritat-america-e-milionar-la-24-de-ani-si-trece-de-la-fanfaronada-la-bogatie.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fără vize în America.  Data la care vor fi eliminate definitiv ...

*Sint imediat 11 ani decand a ajuns in atentia mea acest topic, si numaram timpul in ani cum vad.   Recent cei din Chile au primit liber a calatori in State si de atunci doar sparg case, ataca lumea, fura si jefuiesc.   Pe la mine zilele astea un om a tras cu arma pe criminalii, se va curata Arizona mai repede de ei decat Statele unde folosirea armei este interzis.   

Cineva vor ca Amerika sa ajunga la fel ca inainte 1970, cand negri si alti MF's dominau New York si alte orase mari, era ca in codru pe aici de la spre inserate pana dimineata. 

Magazine sparte de Gang-uri si golite cu multe droguri si alte crime nepedepsite  ca nu se cautau faptasii.   La un moment dat in fata unui magazin de haine erau niste tinere romance care se ofereau sa vina acasa cu mine ca-mi curata casa si masina.   Imediat m-au intrebat de unde sint, le-am spus altceva ca erau analfabete dar am anuntat securitatea magazinului.  Erau in grup mare si ce spuneau ca-mi fac era de necrezut.  Unele nu aveau nici 14 ani ...   Evreii au scos si cersetorii din locurile unde circula ei mai mult si iar angajeaza paza cu arma in loc vizibil pentru usile alimentarilor dar si altori magazine.   Sa ma mai inarmez si eu? ... este permis de mers oriunde cu arma dar sa fie la vedere, mai vad cateodata o fata slaba moarta cu un cutit de vanator atarna dintr-o parte al centurii, iar un mare pistol pe partea cealalta.   Nu sint sigura daca atrage sau respinge atentia asupra ei!!!

Partea cealalta al Americii este ca nu se gaseste munca de la Covid incoace decat la domiciliu in mare majoritate sau pe camp, care nu-i in oras.   Nu se dau pe aici ajutoare decat la cei legati de o adresa.  Cine nu vine/ajunge aici invitat, ce face???    Descurcarea de acolo nu prea tine aici ca seara lumea se retrage devreme in case si cei ramasi afara sint intrebati de politie de ce mai sint pe strazi ... daca nici limba nu cunoaste ce credeti cum vor fi tratati???  arestati si pe urma vede de acolo in care categorie le baga dupa LEGE.     

Am fost azi dimineata la un doctor si era una din Bucuresti adus de copiii care locuiesc aici, ea fiind in vizita pentru Paste si s-a imbolnavit de nu stiu ce, insa a facut un teatru acolo ca nu se comporta frumos cu ea doctorul ... ce n-am mai vazut.     Urla ca la Bucuresti e una si alta altfel nu aflam de unde este, ca abia au reusit s-o scoata de acolo 4 persoane cu care a ajuns in acel cabinet medical.   In articol este un mesaj care nu este inteles si considerat.

Ma intreb de cu nu aplica romanii la Immigrare in Amerika, de ce doar in Vizita vor sa vina si sa nu mai plece inapoi???*             

https://evz.ro/fara-vize-in-america-data-la-care-vor-fi-eliminate-definitiv.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, The Unknown a spus:

 

Ma intreb de cu nu aplica romanii la Immigrare in Amerika, de ce doar in Vizita vor sa vina si sa nu mai plece inapoi???*             

 

Daca ma intrebi pe mine, nici in vizita nu vreau. Bine, la Miami as vrea sa stau o luna...

Eu conosc si din cei emigrati care s-au intors. Nu am idee de ce nu vor sa emigreze acolo dar nu sunt sigura de situatia asta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta tot imi spunea si sora mea ca mergeau inapoi in numar mare la Bucuresti cu avere cei care au stat deja o vreme pe aici. 

In Romania aveau o casa sau mai multe de la parinti, bunici si alte rude, pana ce in State stateau cu chirie lunara foarte mare.

Nu prea se putea face economii, si altel motive spuse ei, inapoi erau foarte bine ca deja stiau engleza, aveau vechime la condus

mult de masina si alte beneficii pe langa casele mostenite.   Au invatat cum se renoveaza casele si au devenit nu stiu ce insa nu 

toti aveau acelas soarta nici acolo.   O familie tanara a trebuit sa se intoarca inapoi in Ungaria ca tatal era pe moarte, inca nu erau

cetateni decat copiii ca s-au nascut aici.  Au ajuns ca vai de ei ca nu mai murea parintele ... etc. 

Multi voiau sa prelungeasca Viza de Intrare de Permanent Resident, credeau ca este ca si plimbarea din Ungaria si au pierdut

statutul si drepturile.    Fiecare face ce vrea, emigrarea nu este pentru oricine, dar nici vizele nu se obtin cu usurinta.   

Ai aplicat pentru  pentru vacanta la Miami???  Acum este momentul ca dureaza si asa o vreme oarecare daca n-ai mai avut viza.  

Eu totusi nu recomand sezonul de vara ca apare Musonul si nu este placut deloc, de asta este important sa te interesezi inainte de

toate, ca nici Phoenix nu vara se viziteaza cand te fierbi de caldura.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×