Sari la conținut
Forum Roportal
crimsontrap

Are rost sa incerci sa transformi o relatie de prietenie in ceva mai mult?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

situatia e cam asa...

ne cunoastem din copilarie, am fost colegi de scoala si chiar de clasa la un moment dat...mereu in acelasi cerc de prieteni, intotdeauna ne-am inteles extraordinar. nu pot spune ca eram "cei mai buni prieteni" dar intotdeauna intre noi a fost ...nu stiu ...ceva. in timpul facultatii amandoi eram implicati in cate o relatie si toti 4 petreceam foarte mult din timpul liber impreuna - ea cu prietenul ei de atunci, eu cu prietena mea. mai tarziu ea s-a casatorit iar eu in perioada imediat urmatoare m-am despartit de persoana cu care eram la momentul respectiv. atat ea si sotul ei au fost alaturi de mine - el la vremea aia era un tip extraordinar - si m-au ajutat sa trec peste etapa extrem de aiurea pe care am trait-o.

timpul a trecut. intre ei lucrurile mergeau foarte bine pana cand intr-o zi din senin el a plecat. nu am inteles nici eu nici ea nici-nici nimeni din jurul lui de fapt- ce s-a intamplat cu el, cum s-a putut schimba atat de brusc. a urmat divortul in urma caruia a disparut de tot, iar azi nimeni nu prea mai stie mare lucru despre el.

au trecut cativa ani de atunci. eu si ea am continuat sa ne intalnim de cate ori aveam ocazia.

ne-am intalnit chiar in seara asta de fapt...

daca pana acum ceva timp nu o priveam decat ca pe o prietena foarte buna...nu stiu...ceva in ultimul lucru s-a schimbat.

si nu prea stiu ce sa fac.

si nu ma refer la chestii de genul"cum sa fac s-o cuceresc" sau "oare va fi a mea"

sunt doar curios daca mai sunt persoane in situatii similare cu a mea...sau ce ati face daca ati fi in locul meu, pentru ca imi este clar ca in momentul in care voi face un pas lucrurile intre noi se vor schimba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt doar curios daca mai sunt persoane in situatii similare cu a mea...sau ce ati face daca ati fi in locul meu, pentru ca imi este clar ca in momentul in care voi face un pas lucrurile intre noi se vor schimba.

Depinde cum vrei sa fie relatia dintre voi doi. Esti decis sa dai prietenia pe o relatie amoroasa ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O persoana nu o poate inlocui pe alta. O relatie nu o poate inlocui pe alta.

Sunt distincte, au alta conotatie. Sunt altceva.

Cerceteaza-ti sufletul , acolo ai raspunsurile.

Acolo vei gasi ce simti pentru ea :roll:

Editat de Rrami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si nu ma refer la chestii de genul"cum sa fac s-o cuceresc" sau "oare va fi a mea"

sunt doar curios daca mai sunt persoane in situatii similare cu a mea...sau ce ati face daca ati fi in locul meu, pentru ca imi este clar ca in momentul in care voi face un pas lucrurile intre noi se vor schimba.

ai sentimente pentru ea? are sentimente pentru tine? :roll:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

are rost sa incerci sa transformi o relatie de prietenie in ceva mai mult?, ce sa faci cand nu stii ce sa faci...

 

Cand nu stii ce sa faci , las-o balta - nu merge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu.

cert este ca la un moment dat am incetat sa o mai vad asa cum o vedeam pana atunci...

amandoi avem in background relatii in care ne-am luat-o in barba cam nasol...din punctul meu de vedere ea este una din putinele femei in care am sau as putea avea incredere. nu stiu cat de mult conteaza

nu stiu exact cum s-a schimbat optica mea fata de ea.

sincer nu prea stiu mare lucru pentru ca momentan sunt putin zapacit de schimbarea asta.

 

O persoana nu o poate inlocui pe alta. O relatie nu o poate inlocui pe alta.

Sunt distincte, au alta conotatie. Sunt altceva.

Cerceteaza-ti sufletul , acolo ai raspunsurile.

Acolo vei gasi ce simti pentru ea :blink:

nu e vorba de inlocuit. a trecut mult timp si cateva relatii si in cazul meu si al ei

 

ai sentimente pentru ea? are sentimente pentru tine? :roll:

multa iubire

sentimente...e cam devreme pentru sentimente. acum-in cazul meu- e o zapaceala. care imi place...cam genul de zapaceala pe care o simti pe la 17 ani.

ea...nu stiu. probabil ca ma vede ca pe un prieten...probabil cu putin ajutor ar vedea ceva ami mult...habar n-am

 

Cand nu stii ce sa faci , las-o balta - nu merge

:wub: simplu, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost intr-o situatie similara, diferenta e ca avem 20 ani si nimeni n-a fost casatorit. Bine ea avea prieten eu aveam prietena si povestea cam la fel. Ideea e ca acum suntem impreuna de aproape un an si ne este foarte bine :roll:

 

La tine ma gandesc ca totusi ar putea sa fie prea tarziu, dar daca esti hotarat merita sa incerci. O relatie amoroasa dupa o relatie de prietenie poate sa fie foarte frumoasa. Dar ai grija ca odata ce esti cu ea, in caz de despartire risti sa pierzi si prietenia dintre voi.

 

Tu trebuie sa te hotarasti. Spune-ne ce ai facut :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu.

cert este ca la un moment dat am incetat sa o mai vad asa cum o vedeam pana atunci...

amandoi avem in background relatii in care ne-am luat-o in barba cam nasol...din punctul meu de vedere ea este una din putinele femei in care am sau as putea avea incredere. nu stiu cat de mult conteaza

nu stiu exact cum s-a schimbat optica mea fata de ea.

sincer nu prea stiu mare lucru pentru ca momentan sunt putin zapacit de schimbarea asta.

 

 

nu e vorba de inlocuit. a trecut mult timp si cateva relatii si in cazul meu si al ei

 

 

sentimente...e cam devreme pentru sentimente. acum-in cazul meu- e o zapaceala. care imi place...cam genul de zapaceala pe care o simti pe la 17 ani.

ea...nu stiu. probabil ca ma vede ca pe un prieten...probabil cu putin ajutor ar vedea ceva ami mult...habar n-am

 

 

pai atunci ai rabdare ...... si nu te arunca decit " cu masura" si apoi vezi daca este ceva mai mult sau nu..... :roll:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca oricum nu stii exact ce vrei, incearca sa descoperi...iesiti impreuna mai mult, numa' voi doi, mai o confesiune, mai o maslina...incearca sa-i descoperi gusturile (altfel decat ca amic), vezi daca se potrivesc cu ale tale...urmareste-i reactiile fata de tine...usurel asa;) ca timp e...

 

si hai ca-i de bine, mie-mi place..fluturasi...ca la 17 ani...hehe :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×