Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Ce mancam la parastas in lume

Postări Recomandate

Destinaţii: Ce mâncăm la înmormântare şi parastas în lume

 

 

Românii fac colivă şi cozonac atunci când împart mâncare la înmormântări şi parastas. Tradiţiile de sâmbăta morţilor nu există doar în România sau în ţările ortodoxe, ci şi în alte colţuri ale lumii. Iată ce se mănâncă la înmormântare şi parastas în alte ţări ale lumii.
20 Iunie 2013
  • bali_01_2c08ff51ec.jpg

Nyepi, Ziua tăcerii (Bali, Indonezia)

 

Un fel de sâmbăta morţilor se comemorează şi în insula Bali, în fiecare an în luna martie.
Localitatea Ubud este cea în care au loc cele mai spectaculoase festivităţi şi unde se prepară cele mai bune mâncăruri pentru a fi împărţite celor nevoiaşi sau rudelor celor decedaţi.
Cele mai bune mâncăruri servite de ziua morţilor în Bali sunt: fructe proaspete, orez fiert şi satay, tot felul de frigărui cu sos de chilli sau sos dulce de cocos.

 

Dia de los muertos, ziua morţilor (Mexic)

 

La mexicani, Ziua Morţilor înseamnă o petrecere uriaşă, în care oamenii aduc ofrande rudelor moarte, aduc muzicanţi mariachi să le cânte la mormânt şi pregătesc tot felul de festivităţi asemănătoare cu cele de Halloween.

Cele mai populare feluri de mâncare cu ocazia Zilei Morţilor sunt cranii din zahăr, pâine dulce împletită în formă de oase, plăcintă cu dovleac, coşciuge de ciocolată şi un fel de colivă ca un terci, care se lasă morţilor, la morminte.

 

Parastasul la chinezi, un moment puternic spiritual

 

Asiaticii au un nivel crescut de spiritualitate şi chinezii nu fac excepţie. Există tot felul de credinţe legate de moartea unui membru al familiei, dar este foarte important ca aceştia să nu certe la masa de după înmormântare. Un parastas liniştit, fără excese şi mai ales fără certuri în familie asigură trecerea uşoară pe lumea cealaltă, unde mortul nu va suferi de foame sau sete.

Dintre mâncărurile tradiţionale servite de chinezi la priveghi şi parastas amintim: porc fript, neapărat cu crustă roşie (pentru alungarea duhurilor rele din calea sufletului de curând plecat), carne de cocoş (simbolizează zborul lin al sufletului către lumea spiritelor), jai (fel de mâncare budhist, în care fiecare ingredient reprezintă un simbol spiritual, face parte din post, deoarece este pe bază de legume).

 

 

 

 

http://www.unica.ro/detalii-articole/articole/destinatii-mancam-inmormantare-parastas-sambata-mortilor-lume-34342.html#ixzz2X07h0ccK

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reţetă "Sah hai mas"

 

Ingrediente: ceapă, orez, varză, carne afumată, muşchi de porc, sare, piper, foi de dafin, bulion.

Se căleşte ceapa, se adaugă orezul şi varza. Se lasă la călit, apoi se adaugă carnea afumată. Se pune apă şi se lasă la fiert. Se condimentează cu sare, piper, foi de dafin. La final se pune muşchiul de porc prăjit înainte şi bulion. Se mai fierbe puţin şi mâncarea e gata!

 
Parastas pentru regele Cioabă, cu porci fripţi în centrul Sibiului

 

6-actu_1-5col_19august.jpg?itok=kSC6IdvT
La doi ani de la moartea lui Florin Cioabă, fiul lui, Dorin, a organizat un mare festival ţigănesc. Sibienii, indiferent de etnie, s-au înghesuit la bucatele ţigăneşti

 

http://www.click.ro//news/national/parastas-pentru-regele-cioaba-cu-porci-fripti-centrul-sibiului

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E prima reteta tiganeasca de care aud in limba romana, ca in maghiara toate retetele tiganesti incep cu "cigany" ... si mai departe numele mancarii ... cigany pecsenye = friptura tiganeasca ... si toata lumea il prepara si-l mananca fara sa conteze etnia!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu prepar sarmale sa le dau de pomana pentru ziua de 15 August, e hramul bisericii de unde m-am nascut si bunica era finantatoarea acelui lacas si in copilarie era un mare eveniment in sat toata ziua.  Eu le daruiesc dimineata si am terminat cu celebrarea verii pe acest an, sper, ca mi-e greu sa pastrez traditii departe de familie.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am terminat cu traditia ca am mai prajit si 60 de sferturi de pui, partea dun spate, deloc n-a fost mult, am mai avut de cumparat si vasele, containere de plastic transparent, fructe, o piersica mare si struguri, chifle la comanda, salata de varza cruda si un cartof fiert.  Nu sint sigura cum ma simt ca-s prea obosita.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pomana de lux pentru Ionela Prodan,  cantareata de muzica populara Ionela Prodan va fi inmormantata Joi, la ora 12, in Cimitirul Bellu. 

 

La pomana sunt asteptate in jur de 200 de persoane. Meniul nu a fost ieftin deloc: 7.000 de Euro pentru somon la gratar si prajituri. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... au împărțit CD-uri și pachete pentru miile de oameni venite să-și ia rămas bun de la regretata interpretă de muzică populară Ionela Prodan.După înmormântare, cei prezenți au primit câte un pachet, în care se regăseau un covrig și o portocală


*******************


Gasesc subtire acel pachet cand pe poze se vad niste pungi imense si chiar se scrie cu ce bagaj mare si plin au plecat acasa participantii. 


Din cate stiu eu, se ofera mult mai mult decat 2 bucati de ... orice. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 „Fac parastas mare, la cimitir”, a spus Anamaria Prodan. 

„Se vor face sarmale, la pirostrii, la fața locului, le vom mai da un clocot acolo, în cimitir.   :eek: 

Va fi și mămăligă. Se vor face și mici, la grătar. Se pregătește și ciorbă de fasole cu ciolan. Va fi meniu românesc. Vom face 250 de sarmale, vreo 150-200 de mici și în jur de 80 de porții de ciorbă de fasole, e un ceaun din acela mare. Vor fi și dulciuri precum tartă cu mere și nuci, ștrudel cu mere, dar și niște deserturi filipineze. Vor fi și macarons pe care va scrie Ionela Prodan, la fel și pe turtă dulce”, a spus Anamaria."

*Toate astea se va manca in CIMITIR in picioare, la ciorba ma refer, ca se descurca lumea cu mici si bere, da' a devenit loc de pic-nic Cimitirul Belu mai nou dau doar in cazurile tiganesti.   Cum poate lumea sa manance in cimitir???  Ca o sa cante acolo cine vrea, e altceva, sau se discuta, se aduce aminte de cate ceva de ea, dar mancatul ala nu pot sa inteleg, mai ales ca va mai fi reincalzit acolo ciorba, deja-mi vine rau. 

Odata am vazut la un tanar la Bucuresti din partea cumnatului langa sicriu la bloc in sufragerie pus pe platouri mezeluri si altele ca era dimineata si aveam de mers la munca, mi-a venit rau, numai in Junga Amazonului se mananca langa mort si chiar din mort, creierul sa fie destepti cei ramasi in urma!!!   Si asta se practica in ROmania dar altfel, bine copt deja in pamant sa-i dea gust =P~

Romanca cu piele alba face party tiganesc :boxing:     Pe Gheorghe Turda n-a invitat ca stie sa cante!!!  

https://evz.ro/anamaria-prodan-a-organizat-un-parastas-spectaculos-pentru-mama-sa-ionela-prodan-vom-face-asa-cum-si-ar-fi-dorit.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ochelarii nu-s pe masura ei, le-a sterpelit de undeva din vitrina, e urata oricum dar deloc nu se aduna la suma ce reclamati in ziar ca ar fi costat hainele si bijuteriile false. 

Se gasesc peste tot in porturi maritime cu 15 dolari posete care la Zurich sau la Paris costa $$$$$, asta-i ameteala pentru cei din Romania s-o creada super zeita pe circara. 

S-au vindecat deja ranile de pe ea sau au fost doar desenate pe ea sa vada lumea.   In America s-au mai folosit de asemenea trucaje de circ dar cand au fost dusi la Medicul Legal, nici colacul din gat nu in spital l-a primit ca n-a fost acolo pacienta prefacuta ca a fost lovita de o masina.   

Maine merge sa se spovedeasca precis in carpe furate din Vatican cu care va calatori si in Dubai la fr'un Sheikh sa acopere cheltuielile cu distractia de azi,  Maktoum e cel mai mare barosan in Golf, uscatura sau acritura nu conteaza daca plateste bine  :o:  

https://www.impact.ro/anamaria-prodan-aparitie-de-zeci-de-mii-de-euro-la-parastasul-mamei-sale-cat-a-costat-doar-ceasul-pe-care-impresara-l-a-purtat-la-mana-video-exclusiv-431064.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×