Sari la conținut
Forum Roportal
lilina

Hai sa slabim impreuna!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu as spune ca este ceva genetic pe fond psihologic. Este sindromul naufragiatului. Se simt ecourile unor vremuri ce au apus, in care era preponderenta lipsa de mancare. Si, cu atatea tentatii in jur, nu e de mirare ca lumea devine obeza.

 

du-ti mah pisicologule!

 

inainte dadeam la sapa si munceam in fabrica, stateam 8 ore in picioare si mancam 2 felii in pauza de 30 min. acum stam cu popoul pe scaun majoritatea si dam din tasta, in timp ce avem pecsi in dreapta si biscuiti si ciocolata in stanga. pauza de 30 min o folosim sa mergem la cantina sa luam mancare.

 

nu ne miscam...

 

 

ia sa ma misc eu astazi, sa vedem cat slabesc.

 

haidi pa, grasilor!

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presto pizza ? :crazy: O sa faci ditamai curu Scorpy. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am putina lipsa de calciu si magneziu, dar intotdeauna am avut

 

Ridica la normal nivelul acestori lipsuri sa te simti si mai sanatoasa!!! Se poate cumpara calciu pudra 100% pur pe net, la fel si magneziu, nu neglija acestea ... sint mai ieftine decat amestecurile din magazinul de vitamine naturale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce alimente scot calciul din oase si il elimina ?

 

Laptele si branza. biggrin2.gif Fiind alimente acide, scad PH-ul sangelui. Organismul ca sa poata functiona bazic, apeleaza la rezervele de calciu din corp, scoatand calciu din oase.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ridica la normal nivelul acestori lipsuri sa te simti si mai sanatoasa!!! Se poate cumpara calciu pudra 100% pur pe net, la fel si magneziu, nu neglija acestea ... sint mai ieftine decat amestecurile din magazinul de vitamine naturale.

merci :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Laptele si branza. biggrin2.gif Fiind alimente acide, scad PH-ul sangelui. Organismul ca sa poata functiona bazic, apeleaza la rezervele de calciu din corp, scoatand calciu din oase.

Esti sigura ? Nu e invers ? :blink:

Intreb si eu, ca eu stiu ca e invers.

 

merci smile.png

Fa tu asta si sa te vad apoi ce pietre la rinichi o sa faci.:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigura ? Nu e invers ? blink.png

Intreb si eu, ca eu stiu ca e invers.

 

 

Nu e invers. Chestia ca laptele e bun pentru acumularea de calciu in organism este un mit bine promovat de industria alimentara. Stiintific este dovedit ca lactatele de fapt fac tocmai contrariul, in consumul indelungat si cantitativ. Laptele aciduleaza Ph-ul organismului care la randul lui este nevoit sa intervina si sa corecteze aceasta schimbare chimica. Calciul este un neutralizator excelent al acidului, ca atare cand PH-ul este afactat, organismul se foloseste de calciul pe care il are stocat in oase, pentru a neutraliza acidul. Dupa ce calciul este folosit in acest scop, residurile sunt eliminate prin urina ceea ce in final duce la deficienta de calciu in organism.

 

Se spune ca o cana de lapte (250 ml) ar contine cam 300 mg de calciu. Pentru alea 300 mg de calciu pe care il ingestezi cand bei cana aia de lapte, pierzi mai mult in procesul de neutralizare a efectului acidulant.

 

Industria lactatelor este un giant care produce anual miliarde in profituri. Considera asa, este dovedit si faptul ca fumatul este nociv sanatatii dar asta nu a afactat sau oprit productia si comercializarea lor. pardon.gif Money talks...bullshit walks...

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci de unde iei calciu ? Din ce alimente ?

Asta ce spui tu, nu o promoveaza industria alimentara, sau cel putin, eu o stiu de la dr.

Nu neg ca nu ar face-o si vanzatorii de lactate.

 

Ideea e urmatoarea, se inseala medicii ? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×