Sari la conținut
Forum Roportal
`Andreea

Ce parfum porti azi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Era sa te intreb daca este vorba despre Parfum d'ete, pentru ca fu primul parfum care m-a traumatizat in tinereturi. Eram convinsa ca nu se mai fabrica, insa am cautat pe net si am constatat ca ma insel.

Cu toate astea sa stii ca s-ar putea sa te inseli. Este posibil sa nu se mai fabrice, dar pe net la anumite companii ce vand parfumuri, asa-zise originale, sa il gasesti. Asta pentru ca e facatura, si nu este original.

Iti spun din experienta asta.

 

Eu de exemplu, prefer Dior - Higher Energy, si la momentul de fata cam de mai bine de un an nu se mai gaseste after-shave-ul in Ro. ci doar apa de toaleta, si vanzatoarele nu stiu nimic. In schimb, se gaseste pe net, dar nu este original.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate astea sa stii ca s-ar putea sa te inseli. Este posibil sa nu se mai fabrice, dar pe net la anumite companii ce vand parfumuri, asa-zise originale, sa il gasesti. Asta pentru ca e facatura, si nu este original.

Iti spun din experienta asta.

 

E posibil, din moment ce si eu aveam impresia ca acest parfum nu se mai produce.

 

 

 

Care are curajul sa cumpere parfumuri din Romania, de oriunde, sa ridice degetelele sus. Eu n-am.

 

Am auzit ca parfumurile astea care poarte semnatura unor mari case de moda sunt, de fapt, ceea ce fac ele pentru publicul larg. Adica printesa Catherine, daca vrea sa foloseasca Chanel, nu foloseste Coco Mademoiselle, ci exista niste linii exclusiviste, unele chiar personalizate (iti pot crea un parfum la comanda, cum ar veni) si mult mai costisitoare decat ceea ce gasim in magazine. Si adevarul e ca raportat la ce preturi aplica aceste case de moda produselor pe care le produc si comercializeaza, parfumurile sunt ieftine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi nu port nimic. Sunt gol pusca. crazy.gif

Mirosul sapunului ce inca persista dupa baia facuta, si cel de after shave, m-au multumit pe deplin.

La femei imi placea mirosul parfumului "Venin". Nu stiu daca se mai produce...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe caldura de la noi nu merg parfumurile vara, azi 45*C aproape toata ziua ca nici noaptea nu prea scade temperatura.

Mereu dupa dus folosesc crema anti soare Coppertone Sport sunscreen 50 SPF Ultra Sweatproof, Waterproof, Broad Spectrum UVA/UVB protection, No slip Grip, Ultra Dry formula cu Replenishing Antioxidants!!! Are un miros extrem de placut de aer proaspat :good:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care are curajul sa cumpere parfumuri din Romania, de oriunde, sa ridice degetelele sus. Eu n-am.

Aoleooo, nici gratis nu as lua. :scare: Mi-a dat cineva odata un Givenchy Pour Homme, gratis. Simteam cum imi arde pielea pe gat dupa ce dadeam cu el. L-am aruncat mai apoi.

 

Am auzit ca parfumurile astea care poarte semnatura unor mari case de moda sunt, de fapt, ceea ce fac ele pentru publicul larg. Adica printesa Catherine, daca vrea sa foloseasca Chanel, nu foloseste Coco Mademoiselle, ci exista niste linii exclusiviste, unele chiar personalizate (iti pot crea un parfum la comanda, cum ar veni) si mult mai costisitoare decat ceea ce gasim in magazine. Si adevarul e ca raportat la ce preturi aplica aceste case de moda produselor pe care le produc si comercializeaza, parfumurile sunt ieftine.

E adevarat asta. Si nu e doar pentru VIP-uri, poate cere oricine are bani si il tine buzunarul.

 

La femei imi placea mirosul parfumului "Venin". Nu stiu daca se mai produce...

Se produce...aici pe roportal. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se produce...aici pe roportal. :crazy:

 

 

OMG ... :yahoo: mda, se produce si pentru export ...

 

Numai de ocazii speciale folosesc parfum, nu zilnic de cate ori ies din casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

crema anti soare Coppertone Sport sunscreen 50 SPF Ultra Sweatproof, Waterproof, Broad Spectrum UVA/UVB protection, No slip Grip, Ultra Dry formula cu Replenishing Antioxidants!!! Are un miros extrem de placut de aer proaspat :good:

 

Vai, lasa-ma, ca pe piata romaneasca marea majoritate a cremelor SPF te fac sa te simti de parca esti tras in untura de balena dupa ce le folosesti. :doh: Foarte greu poti gasi cate una cu formulare mai lejera. Am inteles ca la voi se gasesc o varietate de formule, pentru toate tipurile de ten/piele, te invidiez profund pentru asta. :tease:

Editat de `Andreea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi plac parfumurile adolescentine purtate de femei in toata regula, de genul Light Blue (no offence), Aqua di Gio (stiu ca pentru multe asta nu-i adolescentin) sau Cool Water. Sunt prea simple, sunt pentru incepatoare.

 

Gusturile nu se discuta, deci e perfect ok sa nu-ti placa anumite parfumuri, dar nu scrie nicaieri ca unele sunt adolescentine, pentru incepatoare, pentru "experte" sau whatever. Fiecare persoana are preferinte proprii in ceea ce priveste un parfum si pe langa asta e de sperat ca are si intelegerea ca nu orice parfum care miroase fain in sticla, miroase fain si pe pielea ei/lui.

Aqua di Gio de exemplu este un parfum proaspat si usor, de vara care se potriveste de minune dupa dus, pentru cui ii place cum miroase si cui i se potriveste.

Ce parfumuri ar trebui sa poarte femeile "in toata regula" ? Nu stiam ca parfumurile sunt fabricate pe varste. Daca cineva miroase frumos cu un anumit parfum care i se potriveste, ce conteaza varsta sau ce parfum foloseste ? Spre exemplu sunt parfumuri precum Boucheron, YSL Opium, Dior Midnight Poison, Jean Paul Gaultier, Paloma Picasso, Escada, care sunt de obicei purtate de femei mai "inaintate in varsta" sa zicem asa, dar nu tuturor li se potrivesc. Sunt puternice, gretoase (in opinia mea), grele si uneori chiar put pe persoana respectiva. So much about parfum si varsta...doh.gif

 

Anyway, on topic...nu schimb parfumurile ca pe sosete. Am preferatele mele si rareori gasesc ceva nou care sa imi placa.

Lista mea e scurta : Juicy Couture, Burberry Touch, Narciso Rodrigues "Her", Red Jeans by Versace, Issey Miyake si Very Valentino. Cumpar doar doua parfumuri de fiecare data (unul pentru seara si altul pentru zi) si cand le termin aleg alte doua din lista.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca, pana la urma, imi pot exprima si parerea ca anumite parfumuri imi par adolescentine sau pentru incepatoare, pentru ca, pana la urma, nici macar nu e vreo jignire, cu toate (cred) ca ne dorim sa ramanem cat mai mult tinere.

 

Aqua di Gio este, intr-adevar, ceva mai complex decat cele enumerate in acelasi context cu el, insa daca vrei, fa un sondaj in randul adolescentelor si al femeilor foarte tinere, si vezi cat de multe dintre ele le prefera pe acestea.

Uite, de exemplu eu n-as fi purtat Miss Dior Cherie la 25 de ani, nici picata cu ceara. Nici macar acum nu ma dau in vant dupa el, dar macar il inteleg.

Sau un sondaj ar putea arata cate romance de 30-38 de ani, realizate profesional, folosesc Chanel Chance in disperare ori sunt dedicate parfumurilor Chanel. Ma abtin sa comentez de ce, asta da, chiar ar insemna sa jignesc. :P

 

 

On: Nina Ricci, Love in Paris - o varianta de J'adore care merge si pe brunete. :P

Editat de `Andreea
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×