Sari la conținut
Forum Roportal
`Andreea

Ce parfum porti azi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu zic ca, pana la urma, imi pot exprima si parerea ca anumite parfumuri imi par adolescentine sau pentru incepatoare, pentru ca, pana la urma, nici macar nu e vreo jignire, cu toate (cred) ca ne dorim sa ramanem cat mai mult tinere.

Aqua di Gio este, intr-adevar, ceva mai complex decat cele enumerate in acelasi context cu el, insa daca vrei, fa un sondaj in randul adolescentelor si al femeilor foarte tinere, si vezi cat de multe dintre ele le prefera pe acestea.

Uite, de exemplu eu n-as fi purtat Miss Dior Cherie la 25 de ani, nici picata cu ceara. Nici macar acum nu ma dau in vant dupa el, dar macar il inteleg.

Sau un sondaj ar putea arata cate romance de 30-38 de ani, realizate profesional, folosesc Chanel Chance in disperare ori sunt dedicate parfumurilor Chanel. Ma abtin sa comentez de ce, asta da, chiar ar insemna sa jignesc.

Nu stiu cum o fi prin Romania dar greu imi e sa cred ca adolescentele acolo isi permit parfumuri scumpe. Exceptie ar face atunci cand le primesc cadou de la mami, tati sau vreun sugar daddy.

Ce e ala parfum complex ?

Aici tineretul prefera unele parfumuri din considerente de pret nu ca ar fi ele pentru adolescenti sau pentru babaciuni. Vorba aia, la 19-20 de ani nu vad de unde ar da una 180 $ pe un parfum. 20-30 $ isi permit dar mai mult nu. Poate in Romania tineretul e mai banos. :lol: Din cate stiu eu tineretul unde stau eu, e fan al parfumurilor lansate de diverse celebritati de la Hollywood si a celor de la Calvin Klein. Nu prea vad ca se avanta la D&G sau Armani.

 

 

Si inca o chestie, un parfum nu face o femeie sa para mai tanara.

Chanel Chance miroase fain. Poate unele femei intradevar folosesc parfumuri Chanel ca simbol de statut sau sa arate ca au bani sa si le permita dar nici asa nu vad pointul, ca doar nu le cauta nimeni in baie sau dormitor sa vada ce parfumuri au in arsenal. Sau poate spera sa fie intrebate in public, cu ce se dau de miros asa frumos, dar daca nu miros ok si intreaba careva " Scuza-ma dar cu ce te dai de duhnesti asa? " :rot:

 

Aaaa mi-am amintit de parfumurile pe care le detest cu pasiune : totul de la Givenchy dar in special Organza. :suicide:

Editat de Naeema
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu traiesc in Romania si stiu destule pustoaice care folosesc ceea ce am enumerat mai sus. Acum prea putin ma intereseaza ca la 16 ani ii cumpara mama ei parfum, ce, tu la 16 ani aveai bani de parfumuri bunicele si de haine asemenea? Ca s-o zic pe romaneste, alea nici nu imi par parfumuri exagerat de scumpe, un roman de conditie medie si le permite. Si-apoi romanul e snob, sunt multi care prefera sa investeasca in aparente din astea chipurile flatante si sa bea ceai cu margarina dimineata (nu e cazul familiilor pustoaicelor pe care le cunosc eu).

 

E chestiune de gusturi si de pareri, iar eu n-o sa incetez sa mi le expun, atata timp cat o fac civilizat si nu jignesc pe nimeni, doar pentru ca se lezeaza careva. :D

Editat de `Andreea
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mademoiselle Chanel

Davidoff cool water

Pure Poison (mov) Dior

 

ziua numai Davidoff.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si-apoi romanul e snob, sunt multi care prefera sa investeasca in aparente din astea chipurile flatante si sa bea ceai cu margarina dimineata (nu e cazul familiilor pustoaicelor pe care le cunosc eu).

 

 

asta ai putea s-o repeti de vreo mie de ori pe zi, ca nu gresesti.

 

cat despre pustoaicele de care vorbesti, oricum sunt o minoritate. si cam 80% se incadreaza cu succes in categoria "pitzi".

 

 

creca nici nu tre sa mai zic ca eu sunt automat de acord cu ce zice Naeema. asa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cat despre pustoaicele de care vorbesti, oricum sunt o minoritate. si cam 80% se incadreaza cu succes in categoria "pitzi".

Ai niste stereotipuri in cap... :doh: Bai, si eu sunt rea, dar cum naiba puteti aduna atata rautate pe nv, apriori, nu ma duce teasta. :doh:

Editat de `Andreea
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca sunt off topic dar mi se pare o idiotenie monumentala sa porti un parfum doar pentru ca "e la moda" sau pentru ca are un nume de designer de prestigiu. La fel e valabil si pentru imbracaminte. Mie nu mi-a placut niciodata Chanel Nr. 5. Nu ma intereseaza absolut deloc faptul ca e un parfum clasic, elegant, vazut cu ochi buni de catre elita societatii si madamele de vita nobila. M-am dat odata cu el si valeleu...stars.gif Deasemenea cele de la Dior nu mi se potrivesc. Imi plac parfumurile florale dar usoare, cele cu miros de fructe citrice si precis nu sunt singura femeie careia ii plac si unele parfumuri barbatesti. Si-a luat al meu odata Kenzo pour Homme si Kenzo Power. Mi-au placut asa mult incat ma mai dadeam si eu cu ele din cand in cand. :lol: Imi plac parfumurile de la Kenzo in general.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scarlett - Cacharel - locul intai in preferintele mele, contine note de citrice

 

Bright Crystal - Versace - note de crin, magnolie, citrice

 

Ultraviolet - Paco Rabanne - putin floral

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din snobism, pentru ca dupa atatia ani de uniformitate/uniformizare, primul lucru prin care romanul se valorizeaza si probabil ca se va valoriza mult timp de acum inainte, este contul in banca. Si pentru ca este vorba despre a arata, tot ceea ce trebuie aratat trebuie sa fie strident, tipator... ceva gen nu o sa pot inghiti vreodata pe cineva care poarta curelele alea de la Hermes, sau celebrele genti.

Parerea mea este ca un om educat si civilizat nu simte nevoia sa iasa in evidenta prin asa ceva.

Pe de alta parte, din cate mi-a fost dat sa vad pe ici, colo, mai ales in localitatile europene vestite pentru turismul "de lux", mi-a fost dat a vedea romanisme si la unii care nu sunt romani. Insa, ce-i drept, multi erau de prin vecinatatea romanilor.

 

Ca sa nu fiu total offtopic, nu-mi plac oamenii care aproape ca isi toarna parfum pe ei, ca sa miroasa de la o posta. Foarte putine romance am cunoscut carora atunci cand nepoliticoasa de io le-a recunoscut dupa indelungate strofocari parfumul, sa-mi zica :"vai, dar se simte? Mie nu-mi place sa miroasa atat de tare incat sa se simta de la distanta". Chiar trei astfel de femei cunosc, in rest, aproape ca toarna din sticla de parfum.

Editat de `Andreea
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

femeie, asta a spus si Naeema, da altfel. eu una sunt de acord cu tot ce ati zis.

 

e atat de absurd snobismu asta romanesc.

 

 

eu, cand ma duc la supermarket, ma duc la parfumuri si ma dau cu toate. alea feminine, ca nu-mi place deloc sa ma dau cu barbatesti.

 

de cand ies de acolo si pana acasa e liber in juru meu pe o raza cam de 5 metri. nici in autobuz nu ma mai deranjeaza careva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×