Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

La granita dintre Stiinta si Religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa fii sanatos. S-ar presupune in acest caz ca esti familiarizat cu cosmologia biblica.

 

Sa fii sanatos. S-ar presupune in acest caz ca esti familiarizat cu cosmologia biblica.

Sunt sanatos,multumesc si probabil si tu esti ,si nu datorita fantasmagoriilor,ci medicamentelor care s-au inventat tot in sanul stiintei.

Sunt familiarizat cu cosmologia biblica atat de mult incat pot sa sustin ca este echivalenta cu "Alice in tara minunilor".Cam acelasi grad de verosimilitate il au amandoua(si aici sunt putin nedrept cu Alice).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se presupune si ca, cititnd de 3 ori Biblia cu mintea limpede, ti-ai dat seama de greselile catolicilor, ortodocsilor si protestantilor.

Nu este nici un paradox. Daca citesti cu dorinta de intelegere, intelegi. Ma tem ca vorbesti dintr-un orgoliu ranit de supunerea si ascultarea datorata Celui Atotputernic.

Ma tem ca temerile tale nu sunt justificate.Da, mi-am dat seama de unele din greselile docmelor religioase si nici a ta nu scapa..indiferent care ar fii ea.E adevarat ca religiile "ma tinere",au avut tendinta de a "purifica" biblia,vituperand dogmele mai vechi.Apoi plini de emfaza vor sa ne prezinte "adevarul adevarat".Acest egotism,sincer,e deja anost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva...nu se v-a intampla.Sa ma explic.Nucleul religieii are la baza un paradox central.Cele trei mari religii monoteiste ii invata pe oameni sa se raporteze la ei insisi cu repulsie,asa cum pacatosii vinovati si nefericiti se prosterneaza in fata unui dumnezeu manios si gelos,care in functie de istorisiri discrepante i-a creat fie din pamant,fie dintr-un cheag de sange.Pozitiile de rugaciune sunt preluate de obicei dupa modelul robilor umili ce se inchinau in fata unui monarh ce isi pierdea cumpatul cu usurinta.Mesajul este unul de supunere necontenita,de recunostinta si de teama.

Pe de alta parte,dorind parca sa creeze un echilibru,religia ii invata pe oameni sa fie egocentrici si vanitosi.II asigura ca dumnezeu se ingrijeste de fiecare in parte si sustine ca universul a fost creat avandu-i pe ei ca element principal. Acest paradox nu v-a intra niciodata in gratiile ratiunii, si de aceea nu vrea avea mare succes in randul oamenilor de stiinta.

Este doar o impresie pe care ti-ai facut-o sau ti-a fost indusa. Lucrurile nu-s asa cum sustii tu aci si nici cum sustine dragul nostru Robertiulian1803, bineinteleslaugh.png .

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este doar o impresie pe care ti-ai facut-o sau ti-a fost indusa. Lucrurile nu-s asa cum sustii tu aci si nici cum sustine dragul nostru Robertiulian1803, bineinteleslaugh.png .

Si nu vrei sa "ne luminezi"?Asa de dragul aparentelor.Tot ce am spus e faptic,demonstrabil,palpabil si cum vrei tu sa mai fie.Nici macar nu stiu cum de ai dedus tu ca este "o impresie".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu vrei sa "ne luminezi"?Asa de dragul aparentelor.Tot ce am spus e faptic,demonstrabil,palpabil si cum vrei tu sa mai fie.Nici macar nu stiu cum de ai dedus tu ca este "o impresie".

 

laugh.png Cand sosesc in Romania si am mai mult timp, posibil c-o sa scriu cate ceva daca va fi cazul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

laugh.png Cand sosesc in Romania si am mai mult timp, posibil c-o sa scriu cate ceva daca va fi cazul.

Mda...probabil ca nu va fi cazul giggle.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma incred in ce scrie in Scripturi, iar ortodocsii nu fac asta.

Dar vezi cum si impotrivirea fatisa fata de scripturi de tip ateist si folosirea conceptului protestant Sola Scripta duce cam la aceleasi rataciri, pentru ca si una si cealalata sunt forme de razvratire ale mintii omenesti. Asa ca desi ele ca forma par total opuse, cauza fiind una si aceiasi dau rezultat identic. Ateii au citit in stele si au dedus ca pamantul s-a format de unul singur, tu ai citit in Biblie si ai dedus ca pamantul e ca o farfurie.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar vezi cum si impotrivirea fatisa fata de scripturi de tip ateist si folosirea conceptului protestant Sola Scripta duce cam la aceleasi rataciri, pentru ca si una si cealalata sunt forme de razvratire ale mintii omenesti. Asa ca desi ele ca forma par total opuse, cauza fiind una si aceiasi dau rezultat identic.

Singura "scapare" este increderea in Biserica si in interpretarile ei . Ortodoxa fireste :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Explicatia e ca s-a schimbat la Potop.

Inainte pamantul era un singur continent rotund si marginit.

De la potop a ajuns pamantul sa fie raspandit pe tot globul.

Adică cam aşa:

post-14180-0-74710100-1374473082_thumb.png

http://alphadesigner.com/blog/world-history-according-to-young-earth-creationists/

Teoria lui Aristotel a tinut Biserica in orbire pina prin sec 15

Dimpotrivă, Aristotel a argumentat sfericitatea Pământului iar astronomii dinainte de Copernic foloseau modelul lui Ptolemeu în care Pământul era o sferă amplasată în centrul Universului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×