Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

La granita dintre Stiinta si Religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da.

Daca ai putea face o calatorie in jurul Antarticii si ai descoperii ca distanta-i mult mai scurta decat ce este prezis in modelul tau.... ti-ai schimba parerea in legatura cu aceasta teorie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai putea face o calatorie in jurul Antarticii si ai descoperii ca distanta-i mult mai scurta decat ce este prezis in modelul tau.... ti-ai schimba parerea in legatura cu aceasta teorie?

Daca si parca... cand voi face aceasta, voi cauta sa te anunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deloc. Citeste si dumneata Scripturile si vezi daca ajungi la alt rezultat.

Am incercat sa citesc Biblia de vreo doua ori. O data m-am blocat prin Numeri, o data prin Deuteronom.

E o carte primitiva plina de detalii primitive, multe dintre ele nemai fiind de nici un soi de relevanta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa citesc Biblia de vreo doua ori. O data m-am blocat prin Numeri, o data prin Deuteronom.

E o carte primitiva plina de detalii primitive, multe dintre ele nemai fiind de nici un soi de relevanta.

Incearca sa nu te blochezi in chestiuni contradictorii cu educatia primita. Citeste-o cu mintea si inima deschisa, citeste-o pe toata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce motiv ai sa crezi ca glumeste?

 

Imi trebuie vr-un motiv?!

Pai daca nu glumeste... atunci " ii bai mare de tat " cu noi cu toti...laugh.png

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu la tine smile.png

La cei cu pamantul in forma de disc.

 

Oh da, sunt foarte seriosi. E o ignorare selectiva a dovezilor contrare propriilor credinte. E o forma extrema de Confirmation Bias.

 

Pai daca nu glumeste... atunci " ii bai mare de tat " cu noi cu toti...laugh.png

 

 

 

Credinciosii sunt prinsi intr-un spectru al stiintei ce incepe de pe vremea cand a fost scrisa biblia (stiinta de atunci) pana la stiinta de acum.

Unii cred ca pamantul e plat si ca are 6000 de ani. Altii au acceptat o parte din descoperirile stiintifice si considera ca pamantul este un sferoid DAR refuza sa creada ca-i mai vechi de 6000 de ani. Altii accepta ca-i cu mult mai vechi dar refuza sa creada ca evolutia exista. Altii accepta inclusiv teoria evolutiei dar o considera valida doar pana la un punct si considera ca este ghidata de o inteligenta divina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credinciosii sunt cuprinsi intr-un spectru al stiintei care acopera toata perioada descrisa de Biblie. Adica de "la inceput" si pana la sfrasit- pamant nou si cer nou.

Necredinciosii sunt prinsi in ce-i duce pe ei capul, aberatii sf, absurditati si superstitionisme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×