Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

La granita dintre Stiinta si Religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

@VEMANS: nu, Hitler tinea la poporul german, nu se injunghiau oamenii intre ei. In plus rosul reprezinta clar steagul comunist.

 

@CavalerulJedi: Ti-am aratat criteriul din primele schimburi de replici:

 

Preziceri s-au facut foarte multe, se regasesc si prin diferite texte care nu au legatura cu Biblia, prezicerile lui Nostradamus, ale babei Vanga etc, dar sunt preziceri parca abstracte, nu? Si cuprinzatoare. Adica vorbesc de lucruri de genul ca "Pamantul va arde, va fi distrus". In schimb Biblia face precizari exacte cu privire la evenimente, si cum spuneam, s-au implinit.

In primul rand Vechiul Testament a prezis venirea lui Iisus si s-a implinit.

 

Iar eu te-am rugat sa imi explici cel de-al doilea exemplu pe care ti l-am expus.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletele care au stat in Iad se poate intampla 2 lucruri;

- fie vor primi pedepse mai mari in Iad

- fie daca greselile lor au fost usoare si daca cei ramasi pe pamant au facut rugaciuni de iertare pentru ei, atunci pot trece in Rai

 

La catolici sufletele cu pacate usoare ajung in Purgatoriu si prin propria suferinta catolicii declara ca-si ispasesc pacatele si apoi sunt trecuti in Rai. Aici e evidenta inadvertenta pentru ca in crestinism omul nu poate sa-si castige iertarea prin propriile forte si in plus ar insemna ca dupa un infinit de ani tot Iadul si-a ispasit pedeapsa si ar fi vrednic de Rai

 

Si catolicii si ortodocsi vorbesc despre acelasi lucru doar ca au terminologie diferita. Povestea cu Purgatoriu tine de cultul mortilor. Daca cineva moare si, pentru ca a fost un mega-pacatos ajunge garantat 100% in Iad, atunci nici o rugaciune nu-l mai poate ajuta. Daca ajunge in Rai, rugaciunile sunt complet inutile. DAR, daca a fost asa... ca mai toti... nici foarte rau nici usa de biserica... atunci... poate nu e o condamnare definitiva. Catolicii numesc locul in care ajunge Purgatoriu. Ortodocsi il numesc Buza Iadului. In ambele povesti... rugaciunile, pomenile, faptele bune, mai pot sa influenteze soarta decedatului. In ambele cazuri... la Judecat de Apoi se pecetuieste soarta.

 

Iar eu te-am rugat sa imi explici cel de-al doilea exemplu pe care ti l-am expus.

 

Sincer... nu prea inteleg la ce te referi. Al doilea exemplu parea ceva super neclar cu forma Statelor Unite si ceva incoerent cu RFID cu bare cu 666 (RFID nu are bare si nu prea inteleg unde intra 666)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si catolicii si ortodocsi vorbesc despre acelasi lucru doar ca au terminologie diferita. Povestea cu Purgatoriu tine de cultul mortilor. Daca cineva moare si, pentru ca a fost un mega-pacatos ajunge garantat 100% in Iad, atunci nici o rugaciune nu-l mai poate ajuta. Daca ajunge in Rai, rugaciunile sunt complet inutile. DAR, daca a fost asa... ca mai toti... nici foarte rau nici usa de biserica... atunci... poate nu e o condamnare definitiva. Catolicii numesc locul in care ajunge Purgatoriu. Ortodocsi il numesc Buza Iadului. In ambele povesti... rugaciunile, pomenile, faptele bune, mai pot sa influenteze soarta decedatului. In ambele cazuri... la Judecat de Apoi se pecetuieste soarta.

 

Sincer... nu prea inteleg la ce te referi. Al doilea exemplu parea ceva super neclar cu forma Statelor Unite si ceva incoerent cu RFID cu bare cu 666 (RFID nu are bare si nu prea inteleg unde intra 666)

 

Cip-urile RFID au un cod de identificare cu cifrul 666.

 

http://www.misiune-ortodoxa.ro/articole/educativ/ce-sunt-cip-urile-rfid-666.html

 

16. Şi ea îi sileşte pe toţi, pe cei mici şi pe cei mari, şi pe cei bogaţi şi pe cei săraci, şi pe cei slobozi şi pe cei robi, ca să-şi pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte. 17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei. 18. Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate acestea cum ramane cu adevarurile exprimate in textele religioase, adevaruri care sunt acceptate si de catre stiinta? Deci, intr-un fel exista si puncte de legatura.

 

Imi ceri o opinie legata de ceva fara sa-mi dai un indiciu la ce anume te referi. La ce "adevaruri exprimate" te referi mai exact? Da-mi cateva exemple daca vrei sa-ti spun parerea mea despre ceva concret.

 

Pai am enumerat chiar in mesajul de mai sus cateva exemple. A existat cel putin un caz in care niste arheologi au folosit Biblia iudeo-crestina pentru a identifica locul in care sa efectueze niste sapaturi care au condus la confirmarea unor date bilbice. Se spune ca si urmele Arcei utilizata de catre Noe in timpul Potopului ar fi fost descoperita pe langa alte dovezi ale unei mari inundatii, desi aceasta este discutabil. De aici rezulta ca textele religioase se pot consitui in surse de informatie pentru stiinta. Nu inseamna ca textele religioase sunt in intregime corecte ci doar ca ele reprezinta un tezaur de informatii care nu trebuie respins cu totul doar pentru ca au strecurat si numeroase fictiuni printre anumite adevaruri.

 

In alta ordine de idei, religia propune o metoda de cunoastere respinsa din start de catre stiinta si filosofie. Aceasta metoda se numeste "cunoastere mistica" sau "revelatie sacra". Ce anume ne-ar putea impiedica sa ne imaginam ca aceasta "metoda" ar putea candva ajunge sa faca parte din metodologia stiintifica. Acum pare absurd, dar daca luam in consideratie cercetarile facute de numerosi psihologi si parapsihologi care au pus in evidenta starile modificate de constiinta, atunci aceasta metoda nu mai apare ca fiind complet absurda. Personal vad stiinta si religia mult mai aproape una fata de cealalta decat se "crede" in mod obisnuit.

Este vorba de ocultism evident, sau mai poate fi sclavagismul religios indian. Ca se pare ca numai din astea te pasioneaza.

Dar pe unde haladuiesc ezotericii astia ca n-am auzit de ei? Oreste din care tabara e?

 

Iar incepi cu insulte la adresa altor religii. Sclavagism, iti repet, este doar in cazul tau fata de religia ta jidaneasca. Eu nu sunt crestin, nu sunt nici hindus si nici buddhist. Oreste nu stiu din ce "tabara" este. Pe unde "haladuiesc ezotericii astia" habar nu am pentru ca nu stiu ce poate sa iti umble tie prin "cerebel". Daca te referi la templieri, atunci nu prea o sa ii mai gasesti. Daca te referi la masoni, atunci stai linistit, nu exista riscul sa te "corupa" deoarece nu se inconjoara de de-alde tine.

In ceea ce-l priveste pe Mesia lucrurile sunt cam asa:

Religia iudaica este, cum se exprima Osho, la fel ca o sala de asteptare dintr-o gara. Fundamentul religiei lor timp de mii de ani este venirea lui Mesia. Asa ca iudeii s-au asezat la rand in sala de asteptare unde se asteapta venirea Acceleratului Messiah. Trenul a intarziat sa apara asa ca ei au trebuit sa astepte mai departe si sa stea la rand pentru ocuparea pozitiilor de pe scaunele din sala de asteptare. S-au obsinuit atat de mult cu asteptarea si cu statul pe scaunele din sala de asteptare sau cu statul in picioare din sala de asteptare cu singurul scop de a ocupa un loc pe scaun, incat acum nici nu ar mai putea concepe sosirea trenului. Chiar daca trenul ar veni in statie, ei nu ar lua cunostinta de sosirea lui. Au vazut atatea trenuri care s-au perindat prin gara fara sa fie cel pe care il asteptau ei incat trenul lor cand va veni nu va mai fi bagat in seama pentru ca va semana cu toate celelalte terenuri. Daca iudeii s-ar urca in tren atunci ar insemna sa renunte la fundamentul religiei lor (la asteptare), iar aceasta este inadmisibil. Cum sa renunte la esenta religiei lor care consta in asteptarea a ceva? Ar insemna sa ramana fara religie, fara sala de asteptare, fara scaunele din sala de asteptare. Cum sa renunte ei la ceva?

 

Pai Isus ca sa fie considerat Dumnezeu trebuia sa fie identificat cu Mesiah. Astfel crestinii au luat religia iudeilor si au transformat-o tot intr-o sala de asteptare dar pentru alt tren: pentru a doua sosire a lui Mesia trambitand din goarna la Judecata de Apoi. Cum Expresul Messiah nu a sosit inca, ei il asteapta mai departe. De multe ori au crezut ca se apropie. Cateodata l-au confundat chiar cu trenul din gara dar nu era cel pe care il asteptau, asa ca ei vor astepta mai departe. Asteptarea lor este atat de importanta incat daca vor muri, atunci vor astepta si dupa moarte. Vor astepta pana cand Christos va trambita din goarna si va incepe Sfanta Judecata de la Pastele Cailor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt crestin, nu sunt nici hindus si nici buddhist.

Dar postarile pe care le scrii ma gandesc ca ti le asumi ca si continut si mesaj !?

Sau le prezinti ca si stiri spre luare aminte ? ca nu mai inteleg nimic !

 

A existat cel putin un caz in care niste arheologi au folosit Biblia iudeo-crestina pentru a identifica locul in care sa efectueze niste sapaturi care au condus la confirmarea unor date bilbice. Se spune ca si urmele Arcei utilizata de catre Noe in timpul Potopului ar fi fost descoperita pe langa alte dovezi ale unei mari inundatii, desi aceasta este discutabil.

 

Arca lui Noe a fost descoperita pe Muntele Ararat e mai mult ca sigur

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce-l priveste pe Mesia lucrurile sunt cam asa:

Religia iudaica este, cum se exprima Osho, la fel ca o sala de asteptare dintr-o gara. Fundamentul religiei lor timp de mii de ani este venirea lui Mesia. Asa ca iudeii s-au asezat la rand in sala de asteptare unde se asteapta venirea Acceleratului Messiah. Trenul a intarziat sa apara asa ca ei au trebuit sa astepte mai departe si sa stea la rand pentru ocuparea pozitiilor de pe scaunele din sala de asteptare. S-au obsinuit atat de mult cu asteptarea si cu statul pe scaunele din sala de asteptare sau cu statul in picioare din sala de asteptare cu singurul scop de a ocupa un loc pe scaun, incat acum nici nu ar mai putea concepe sosirea trenului. Chiar daca trenul ar veni in statie, ei nu ar lua cunostinta de sosirea lui. Au vazut atatea trenuri care s-au perindat prin gara fara sa fie cel pe care il asteptau ei incat trenul lor cand va veni nu va mai fi bagat in seama pentru ca va semana cu toate celelalte terenuri. Daca iudeii s-ar urca in tren atunci ar insemna sa renunte la fundamentul religiei lor (la asteptare), iar aceasta este inadmisibil. Cum sa renunte la esenta religiei lor care consta in asteptarea a ceva? Ar insemna sa ramana fara religie, fara sala de asteptare, fara scaunele din sala de asteptare. Cum sa renunte ei la ceva?

 

Pai Isus ca sa fie considerat Dumnezeu trebuia sa fie identificat cu Mesiah. Astfel crestinii au luat religia iudeilor si au transformat-o tot intr-o sala de asteptare dar pentru alt tren: pentru a doua sosire a lui Mesia trambitand din goarna la Judecata de Apoi. Cum Expresul Messiah nu a sosit inca, ei il asteapta mai departe. De multe ori au crezut ca se apropie. Cateodata l-au confundat chiar cu trenul din gara dar nu era cel pe care il asteptau, asa ca ei vor astepta mai departe. Asteptarea lor este atat de importanta incat daca vor muri, atunci vor astepta si dupa moarte. Vor astepta pana cand Christos va trambita din goarna si va incepe Sfanta Judecata de la Pastele Cailor.

 

Astea sunt insulte clare la adresa religiilor.

Ramai la porcaria aia de idee invechita creata de atei pentru a prosti lumea cum ca oamenii au coborat din copaci. In primul rand ganditi-va ca e o batjocura la adresa umanitatii si in al doilea rand nu are niciun fundament, dar niciunul, valabil, real, adevarat!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce-l priveste pe Mesia lucrurile sunt cam asa:

Religia iudaica este, cum se exprima Osho, la fel ca o sala de asteptare dintr-o gara. Fundamentul religiei lor timp de mii de ani este venirea lui Mesia.

 

Astfel crestinii au luat religia iudeilor si au transformat-o tot intr-o sala de asteptare dar pentru alt tren: pentru a doua sosire a lui Mesia trambitand din goarna la Judecata de Apoi.

Vor astepta pana cand Christos va trambita din goarna si va incepe Sfanta Judecata de la Pastele Cailor.

Sper ca Osho asta se ocupa si cu altceva la care se pricepea:

Deci Iudaismul a asteptat in gara sosirea lui Mesia. Acesta a venit, s-a rugat de ei sa-l urmeze dar in loc a primit executia.

Fiind Mesia binenteles ca a Inviat si a mers mai departe.

De urmatoare sosire in statie inca nu se poate vorbi din moment ce inca nu s-a petrecut, chiar daca dupa cum scrie Osho si-ar dori sa nu fie niciodata sau poate si-ar dori sa fie ca prima, in fine greu de inteles ce a vrut sa zica.

Editat de -altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ramai la porcaria aia de idee invechita creata de atei pentru a prosti lumea cum ca oamenii au coborat din copaci. In primul rand ganditi-va ca e o batjocura la adresa umanitatii si in al doilea rand nu are niciun fundament, dar niciunul, valabil, real, adevarat!

De ce?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar postarile pe care le scrii ma gandesc ca ti le asumi ca si continut si mesaj !?

Sau le prezinti ca si stiri spre luare aminte ? ca nu mai inteleg nimic !

Arca lui Noe a fost descoperita pe Muntele Ararat e mai mult ca sigur

Eu inca astept acest sigur ca sa fie cu devarat sgur ,Dar se pare ca nu e atit de sigur inca.

 

Nu, nu, gresesti. Iisus este Mesia, nu e vorba ca Il acceptam noi sau nu; El este Fiul Domnului.

Atunci ar trebui sa citesti Apocalipsa mai cu atentie: primul calaret, alb, este reprezentarea Imperiului Roman, adica Apocalipsa a inceput de foarte mult timp, de pe timpul sau chiar dinaintea acelei generatii.

Calul rosu este comunismul, calul negru este fascismul-nazismul si ultimul, cel din urma, democratia capitalista.

Si te rog frumos, daca se poate as vrea sa explici si celalalt exemplu, inainte de a da altele. Multumesc!

Esti atit de sigur ca le ai identificat?

Ma indoiesc ca intre imperiul roman si comunism a ramas un gol atit de mare fara nici un cal.

 

 

Cip-urile RFID au un cod de identificare cu cifrul 666.

 

http://www.misiune-ortodoxa.ro/articole/educativ/ce-sunt-cip-urile-rfid-666.html

 

16. Şi ea îi sileşte pe toţi, pe cei mici şi pe cei mari, şi pe cei bogaţi şi pe cei săraci, şi pe cei slobozi şi pe cei robi, ca să-şi pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte. 17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei. 18. Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.

 

Si nu ai cumparat nimic pina acuma dintr un supermarket?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca astept acest sigur ca sa fie cu devarat sgur ,Dar se pare ca nu e atit de sigur inca.

Exploratorii chinezi au declarat luni (2010) că au găsit Arca lui Noe pe un vârf de 4.000 de metri al Muntelui Ararat (Agri, în limba turcă).

Ei susţin că au descoperit rămăşiţele structurii de lemn a ambarcaţiunii, testele cu Carbon-14, demonstrând că ele datează de acum 4.800 de ani, epoca presupusă a fi cea a în care Arca a plutit pe apele din timpul Potopului. "Nu suntem 100% siguri că este chiar Arca, dar putem spune în proporţie de 99,9% acest lucru",
Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×