Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si tot nu inteleg cum sta treaba cu epidurala in Romania. Nu se da sau ce ? Ca femeie trebuie sa fii retardata incat sa ceri cezariana in loc de epidurala. E absurd.

E ceva despre care multa lume (recte femei insarcinate) vorbeste, dar putina are ocazia sa faca. In primul rand, nu este o optiune in orice spital din Romania. In multe spitale nu se face asa ceva - de exemplu, la mine in judet, nu se face epidurala. Stiu pe cineva care a nascut cu epidurala, dar asta s-a intamplat in Bucuresti. E mai mult o optiune pentru unele clinici particulare mai de soi. Nici macar nu stiu daca sistemul asigurarilor de sanatate iti subventioneaza si genul acesta de operatiune (dar o sa ma interesez), e posibil sa se poate face doar contra cost si la cerere... costuri OFICIALE, adica. Acum, cate femei isi pot permite sa mearga in alte orase pentru a naste sau chiar daca isi permit,cate sunt dispuse sa faca miscarea asta?

Dincolo de asta, cel putin in sistemul de stat, multi medici recomanda din start cezariana. De exemplu, la mine in judet, daca as fi vrut sa nasc natural, nu as fi avut unde, de aia si recunosc ca al meu copil are trecut la locul nasterii alta localitate decat ceea ce traim. Medicii recomanda in grup cezariana,inclusiv femeilor extrem de tinere si fara probleme (:doh:) de ce? In primul rand pentru avantajele lor financiare si pentru avantajele financiare ale personalului lor. O cezariana in mod normal nu costa nimic, dar neoficial dupe la cateva mii de lei, mai precis 2-3, in functie de renumele spitalului sau medicului la care mergi. Daca vrei sa nasti natural, mergi la clinica privata si te costa in jur de 8000 de lei. Bine, si cezariana e tot pe acolo in mediul privat, dar stii macar ca daca poti si vrei sa nasti natural o poti naste.

Pe de alta parte, am o fosta colega din Piatra Neamt care a nascut cam in aceeasi perioada ca mine. A ramas socata, la ei medicii NU FAC cezariana decat daca este cazul de cezariana, poti sa te dai si de trei ori inainte si de trei ori inapoi. Deci este posibil sa existe si exceptii si numai in sudul tarii ceeace am descris eu sa fie mai frecvent.

Ceea ce ma nedumereste in cazul tau, iti banuiesc cu aproximatie varsta, este cum de au fost astia de acord sa nasti natural. Daca ai in jur de cati ani banuiesc eu, nu-mi inchipui medic in Romania sa-i recomande unei femei astfel sa nasca natural. Ceea ce este un mare plus pentru sistemul vostru de sanatate si pentru tine, in cazul asta.

Am uitat sa spun ca despre epidurala umbla vorba ca ar fi mai riscanta decat alt gen de anestezie si ca daca ti-o mai face si un bou (si da,sunt cirede intregi de boi in sistemul sanitar Romanesc), ramai cu sechele. De unde si scepticismul suplimentar...

Editat de Sicilia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vb urat, vb adevarul..ce? nu se fac pe ele mamicile? se rup, se *aca pe ele, se pipi pe ele ..chestii trestii...

 

Nimic din astea nu este actual. Cand eu am nascut, cu 36 de ani in urma, deja era alta viata, e cert nu in Romania s-a intimplat. Totul este programat si monitorizat.

Data la care ai de nascut, la maternitate mergi deja cu o zi inainte, si te interneaza.

Cand ajungi sa te dezbraci de haine deja incepe curatenia interioara, elimini tot ce-i in tine intr-o sala de baie extrem de comfortabila, te speli si te imbraci in ce-ti spun ei.

Pe urma te pune pe masa de nastere si-ti fac IV, nu mai maninci sau bei cateva zile si se redirecteaza eliminarile. Dar inainte de asta mergi la scoala sa inveti cum se naste si de acolo prinzi si curaj ca mergi cu sotul si respirati amindoi, etc. Deci nu este asa de nergu draqu' precum se deseneaza si esti legat de monitor pentru tensiune si toate functiile vitale se controleaza in permanenta si dupa ce ai nascut. Pana si durerea se masoara!!! pe langa dilatre, esti in loc steril singura in camera doar cu asistentii si sotul sau cineva din familie daca dureaza evenimentul. Esti incurajata!!! nu lasata sa urli si mai stiu eu ce, ca totul se intampla imediat la iesirea din jungla :yahoo:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai incerc o data, poate merge de data asta.

 

Zisesem in cele 345689 mesaje care nu mi s-au postat, ca nu numai epidurala e riscanta, cica anestezia totala ar fi mult mai riscanta.. mor neuronii sau gen :haha: In orice caz, am vazut niste manifestari la trezirea din anestezia asta totala, ca nu stiam ce sa fac, sa rad sau sa plang.

 

In ce priveste cifrele pe care le-am vazut mentionate, de-alde 8000.. ma intreb cui ii mai da mana sa faca copii, la banii astia, ca sa zic asa.

 

In ce ma priveste, am fost ajutata de intamplare, am nascut la urgenta si n-a mai fost timp de negocieri, preturi, targuieli.

Asa se face ca, acum 10 ani jumate, pt. o cezariana, la sfarsitul a trei saptamani si patru zile de spitalizare, toti banii pe care i-am dat "spaga" au fost 15 lei.

Editat de S.M. Poupincourt
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce ma nedumereste in cazul tau, iti banuiesc cu aproximatie varsta, este cum de au fost astia de acord sa nasti natural. Daca ai in jur de cati ani banuiesc eu, nu-mi inchipui medic in Romania sa-i recomande unei femei astfel sa nasca natural. Ceea ce este un mare plus pentru sistemul vostru de sanatate si pentru tine, in cazul asta.

Am uitat sa spun ca despre epidurala umbla vorba ca ar fi mai riscanta decat alt gen de anestezie si ca daca ti-o mai face si un bou (si da,sunt cirede intregi de boi in sistemul sanitar Romanesc), ramai cu sechele. De unde si scepticismul suplimentar...

Nu stiu ce mentalitate au cadrele madicale in Romania dar din cate spui ma uluieste. Aici nu se face asa ceva decat daca procesul de nastere vaginala nu este posibil sau este dar pune in pericol viata mamei sau a fatului. Eu am nascut anul trecut la 37 de ani. Nu am avut absolut nici o problema, am fost sanatoasa, am avut o sarcina care a decurs normal si o nastere usoara. Nu exista recomandari din astea in functie de varsta, ci doar daca exista motive medicale ca doctorul sa recomande sau sa decida asupra unei cezariene. Daca femeia e sanatoasa, sarcina e ok si la termen, poate sa aiba si 45 de ani ca nu conteaza.

Majoritatea femeilor aici nasc natural, cu sau fara epidurala, in functie de decizia fiecareia, nastere in apa daca doresc, nastere acasa cu moasa licentiata, sau nastere indusa daca a trecut peste termen cu o saptamana. Aia se induce chimical.

Cezariana se face in caz de gemeni sau tripleti, daca fatul e in pozitie orizontala sau cu picioarele in jos, daca in timpul nasterii vaginale apar complicatii neprevazute ori la mama ori la fat. Atat.

In rest epidurala este o optiune pe care o are toata lumea peste tot. De fapt majoritatea femeilor aici nasc vaginal cu epidurala. Cand vine vorba de medici in Canada, standardele sunt extrem de inalte si stricte. N-ai sa vezi boi cu injectii de anestezie in mana.

Epidurala poti cere chiar in timpul nasterii daca nu mai suporti durerile, si daca doctorul decide ca nu e prea tarziu, ti-o administreaza imediat. Multe femei aleg sa nasca fara, si in timpul nasterii se razgandesc.

 

Mie mi-a povestit cunostinta aia asistenta, ca in Romania nu au rabdare si vointa sa stea dupa fundul uneia in travaliu 12 ore numai pentru ca ea vrea epidurala. Cand faci epidurala dilatarea dureaza mai mult timp si in tot acest timp trebuie sa fii conectata la aparate sa monitorizeze fatul, contractiile si pe mama. Mie mi-au facut-o la 12 dupamasa si abia la 10 seara am inceput nasterea la propriu, care a durat 2 ore.

 

 

In ce ma priveste, am fost ajutata de intamplare, am nascut la urgenta si n-a mai fost timp de negocieri, preturi, targuieli.

Asa se face ca, acum 10 ani jumate, pt. o cezariana, la sfarsitul a trei saptamani si patru zile de spitalizare, toti banii pe care i-am dat "spaga" au fost 15 lei.

Moama Amareno ce tzeapa si-au luat cu tine. :rot:

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vrut sa dau. La ce fel a decurs totul, meritau scuipati in piata din centru, nu spaguiti. Bine, sa nu crezi ca nu mi-am luat injuraturi de la TOTI, asistente, infirmiere, inclusiv de la medicul principal care m-a operat. Al naibii, ca am uitat cum il cheama, tin minte numai numele celui care l-a asistat. Singurele care se purtau cu ingaduinta cu mine erau cele de la nou-nascuti, alea care se ocupau de copii. Da' nici eu n-am tacut. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate cunosc povestea cu epidurala este ca unele spitale o au si unele nu o au.

Asa ca cel mai bine este sa te interesezi din timp, sa cumperi tu trusa si anestezicul de care ai avea nevoie. Nu am idee cat costa,foarte prohibitiv ma indoiesc sa fie...

Si sa te rogi ca spitalul sa aiba un anestezist cu oarecare experienta si in introducerea de ace in coloana sau in cazul mai des...sa aiba un anestezist disponibil. :crazy: Oricum in experienta mea de trei punctii lombare cu ocazia unei internari, nu se baga nici o asistenta la manevra, doar medicul,este o durere suportabila, doar ca ai o durere de cap monstruoasa dupa si ai tot dormi....la punctii lombare,la epidurale nu stiu, ca nu am cum sa stiu, dar o gandesc oarecum la fel. Am ramas insa cu impresia ca tre sa fii macar neurochirurg sa bagi ace in coloana cuiva, stiu ca este oimpresie gresita, dar nah...frica :crazy:

Sa nu uitam in ca in linia articolului si epidurala este o placere hedonista prin prisma accesului usor la analgezice.

 

Altfel in cazul meu strict avand in vedere trecutul istoric (gangliocitom displastic al cerebelului operat) si o varsta probabila peste 35,daca nasc in Ro...nu se complica nimeni si vor face cezariana.

 

Sister-ul meu la nastere ar fi vrut epidurala, dar pana sa se ajunga acolo,adica ar fi trebuit sa vina anestezistul de acasa si domnul doctor nu era in localitate,oricum ar fi nascut de tzaspe ori. Nepotul a avut ceva problema la picioruse, motiv pentru care imediat dupa nastere a primit un fel de papuci de ghips special de bebe.

Nu pot spune desigur ca de la cum au avut grija, doar era acolo medicul "uns" timp de 9 luni. :roll:

 

Cat de nastere....in link este o experienta in 2007. Care sunt experientele voastre de la nastere? Spitale din Vale? Eu la noi, langa Petrosani-ul dintr-un alt topic amurcat o singura data pe hol, nu pot spune din perspectiva de vizitator pre multe.

http://edituramateescu.ro/2013/01/mn-intra-n-actiune/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in experienta mea de trei punctii lombare cu ocazia unei internari, nu se baga nici o asistenta la manevra, doar medicul,este o durere suportabila, doar ca ai o durere de cap monstruoasa dupa si ai tot dormi....la punctii lombare,la epidurale nu stiu, ca nu am cum sa stiu, dar o gandesc oarecum la fel. Am ramas insa cu impresia ca tre sa fii macar neurochirurg sa bagi ace in coloana cuiva, stiu ca este oimpresie gresita, dar nah...frica

Clarificari:

 

 

anestezie spinală - este o tehnică prin care un medicament anestezic local este injectat

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in NO nu se face cezariana DECAT ...

 

 

Nu te-ai interesat de cum se desfasoara o nastere natural acolo??? de la cine a nascut recent, ca aici femeile imediat asta spun la lumea intreaga cu toate detaliile :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×