Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

De ce nu folosesc CHINEZII furculiţa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da, tacamurile sunt semne ale civilizatiei.

 

inseamna ca Jamie e taaaaaaaare necivilizat cand prepara mancarea doar cu degetele si o mananca....tot asa, deci fara tacamuri

 

si in anglia si in franta, in restaurante elegante am vazut oameni fffff fini, rafinati, mancand direct cu degetele, tot felu de mancaruri: uscate, prajite, zemoase, fierbinti sau reci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tind sa cred ca e mai mult o practica culturala. Chinezii sunt pragmatici de felul lor, dar si a naibii de mandri de mostenirea culturala. Bine, cateodata mandria si mostenirea culturala s-a dovedit un amestec greu de digerat, mai ales cand in Rebeliunea Boxerilor au incercat kung-fu versus gloante occidentalilor (ii pun si japonezi aici, ca tocmai ce trecusera prin Era Meiji).

Cateodata ne este greu sa-i intelegem, mai ales ca-i privim prin conditionarile noastre culturale. Cati n-ar fi oripilati de "picioarele mici", o mandrie pentru distinsele chinezoaice ce aspirau sa fie sotiile sau concubinele unor personaje instarite? Sau cati din noi nu ne-am pierde rabdarea in cadrul unei ceremonii japoneze a ceaiului? Iar koan-urile nu-s tocmai o delectare pentru mintea noastra analitica. Faza e ca nici ei nu ne socotesc prea simpatici. Ba chiar ne spuneau barbari. La naiba, si asta doar din cauza ca nu ne spalam, nu le intelegeam eticheta si sensibilitatile si le spuneam maimute galbene? How rude! Noi le-am folosit inventile mai bine decat au facut-o ei. Asa ca am echipat navele noastre cu tunurile pe care le inventasera ei, cu praful de pusca pe care tot ei il inventasera, si i-am invadat, i-am "civilizat" si le-am dus opium si vestea buna a evanghelilor (japonezii n-au inteles mare lucru din asta se pare, c-au preluat doar crucificarea). Iar ei au trebuit sa ne dea in schimb doar cateva insulite (indienii au fost mai darnici), tone de argint, matase si drepturi de comert.

Dar acum lucrurile s-au balansat, chinezii au devenit cei mai capitalisti dintre comunisti, adolescentii japonezi isi vopsesc parul in culori deschise, adora MTV-ul, iar caracterele din hentai-ul lor au fete europene. Iar indienii au arme nucleare cu care sa se joace cu vecinii mancatori de vaci din nord. Noi le-am aspirat spiritualitatea, artele martiale si ne plimbam corpurile mirifice de caucazieni in produse Ling Chang Puk.

Suntem o mare si fericita familie.

 

*Noi se refera la puterile vestice, dupa cum stim poporul roman este unul dreptcredincios, ospitalier, tolerant etc. care n-a invadat pe nimeni (asta daca nu se pune scurta aventura ruseasca din W.W. II, protectoratul romanesc al Ungariei de la sfarsitul W.W. I, si Cadrilaterul bulgaresc).

 

Sursa: James Clavell (si cateva postari de pe Yahoo! News)

Zen - As I sit, full of shit

Editat de Oliver Twist
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de cand sunt tacamurile un semn de civilizatie ?

 

Pentru ca asa considera cei care le folosesc. Daca europenii ar fi hotarat candva sa foloseasca betisoarele in loc de tacamuri, acum s-ar fi considerat ca este civilizat sa se manance in acest mod. Civilizatia nu reprezinta altceva decat un set de valori subiective.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca asa considera cei care le folosesc. Daca europenii ar fi hotarat candva sa foloseasca betisoarele in loc de tacamuri, acum s-ar fi considerat ca este civilizat sa se manance in acest mod. Civilizatia nu reprezinta altceva decat un set de valori subiective.

Perfect spus.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×