Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

Voi ce ati schimba in Romania?

Postări Recomandate

Ziceam de politica, ca nu preferam sa o aducem (neaparat) in discutie pentru ca de obicei devine prea aprinsa si monopolizeaza celelalte aspecte. :doh:

Eu cred ca problema de fond nu e politica ci la fiecare din noi, politicienii sunt dintre si de noi alesi.....asa ca reflecta oarecum nivelul societatii.

 

Posibil ca problemele sa vina din educatie.....sau din lipsa ei. :o: (exemplul lui aramis e bun in sensul asta, nu il obliga statul pe vecinul lui sa faca ce face).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
politicienii sunt dintre si de noi alesi.....asa ca reflecta oarecum nivelul societatii.

Asta tinde sa devina o axioma. Am vazut cacatul asta de afirmatie facuta si in filme cu pretentia de caz real ce pledau penntru corectitudine, mai rau egalitate.

 

Politicienii sunt dintre noi in masura in care si boschetarul e desprins dintre noi de chiar pliticicieni. Pe cale de consecinta daca ai fost la vot ai responsabilitatea de a avea grija de orice boschetar ce-ti iese in cale. Nu mai folositi expresia "dintre noi" intrucat ea reflecta o normalitate ce exista si nu o normalitate ce ar trebui acceptata. Politicianul corupt ar trebui omorat. Pedeapsa cu moartea ar trebui sarbatorita intr-un parc de nevotanti la acordul votantilor - voi ca v-ati inselat, noi ca nu giram sistemul, pt. ca am avut dreptate. As merge mai departe dar totul se intampla pe cale de consecinta si este foarte greu de urmarit intr-o linie logica.

 

Al meu punct de vedere ca votantul nu are niciun drept de a se plange din moment ce a girat sistemul ! - astept absolut orice argument contra acestei afirmatii.

Editat de SeqenenreTao
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ziceam de politica :doh:

trebuia sa faci topicul la politica :pardon:

 

Adica ?

din lunga lista ''numai la noi se poate'' face parte si legea de taxare a aparatelor de imprimare/redare audio-video. apoi e taxa pe consum de sare. sunt atatea legi si taxe stupide in romania de ma ia cu ras prima data, apoi cu plans. si ca sa rad la final imi aduc aminte de taxa pe nume de sfant care se discuta inca :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

votantul nu are niciun drept de a se plange din moment ce a girat sistemul !

Dacă vorbim despre "a se pl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica ?

O justitie corecta si legi aspre fara portite de scapare pentru criminali, violatori, evazionisti, samd.

Ar baga frica in ei.

Editat de Al Micu'
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello :P

 

 

Propun sa facem un efort sa ne gandim si cum ar putea fi imbunatatita situatia, ca la criticat se pricepe tat romanu'.

 

 

Hello si tie! :)

 

As incepe chiar cu asta. Mai putina critica - chiar daca unii spun ca e constructiva.

 

 

 

Referitor la topic, eu as incepe cu schimbarea mentalitatii oamenilor.

 

 

Asta as schimba si eu!

Din pacate nu prea sunt metode de a schimba mentalitatea, perspectiva si comportamentul celorlalti. Cred ca mai spuneam pe undeva ca nu inteleg cum de multi romani care au inceput sa mearga prin alte locuri - deci sa vada ca se poate si altfel, ca exista si alt mod de viata - la revenirea in tara parca le sterge cineva totul cu un burete si nu fac nimic din ce au vazut in alta parte, culmea chiar daca apreciaza unele lucruri - calitatea serviciilor, politetea oamenilor pe strada, regulile stricte si respectate de toti etc.

 

Sunt multe de schimbat.

Judecand strict pe domeniul unde activez, singura solutie este plecarea din sistem si din tara in final.

 

Domeniul in care lucrezi este unul important! El formeaza caracterele - din pacate cam multa harababura pe acolo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O justitie corecta si legi aspre fara portite de scapare pentru criminali, violatori, evazionisti, samd.

Ar baga frica in ei.

Asta e doar vechea marotă rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×