Sari la conținut
Forum Roportal
Joss

Unde a disparut IIsus 18 ani?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-a disparut ca nici n-a existat :yahoo:

dupa Isus a ramas o religie pe care nimeni si nimic n-a putut-o desfiinta.

sunt curios ce-o sa ramana dupa unii ca voi, despre care sa se vorbeasca macar a 1000000/a parte cat despre Isus.si mai apoi se va putea spune despre voi ca ati existat...

 

 

Cu alte cuvinte: nu poate un Nimeni sa isi dea cu parerea ca nu a existat Cineva dupa care chiar a ramas ceva vizibil si durabil.

 

:D

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a existat Cineva dupa care chiar a ramas ceva vizibil si durabil.

 

Da, o carte scrisa de altii si pusa pe seama sa :o: Arata-mi si mie semnatura lui Isus pe vreunul din capitolele bibliei, dar hai sa fiu rezonabil, macar o evanghelie scrisa de vreunul din discipolii sai! N-ai de unde sa-mi arati asa ceva, pentru ca nu exista ;) Exista doar niste evanghelii scrise de niste anonimi si puse pe seama lui Luca, Marcu, Ioan si Matei... deci nimic credibil!

 

Si Epopeea lui Ghilgames exista si are multe mii de ani, dar a existat cu adevarat Ghilgames? Poate da, poate nu, nici n-are vreo importanta!

 

Isus a promis lumii ceea ce n-avea nici macar pentru el, viata vesnica :doh: Credinciosii zic ca-i in cer, dar cosmonautii si radiotelescoapele nu l-au gasit ;) Credinciosii zic ca-i atotputernic, dar niste mucosi de soldati romani l-au batut in cuie... ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, o carte scrisa de altii si pusa pe seama sa :o: Arata-mi si mie semnatura lui Isus pe vreunul din capitolele bibliei...

nici macar minimul de cunostinte nu ai reusit sa-l asimilezi in toti anii astia ai tai petrecuti in studiul :D Bibliei. deci, se pare ca ai taiat frunze la caini. :D

 

nimeni vreodata in crestinism, n-a pus Biblia pe seama lui Isus. asadar, pe ce capitole din Biblie vrei tu sa vezi semnatura lui Isus?

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis .Incearca si citeste citeva sure si ve vedea daca Ingerul Gabriel ar fi fost in stare sa povesteasca asa ceva.

Scurt si la obiect.Eu am citit.

Dar nu te-ai intrebat de ce a aparut Coranul doar dupa Hristos? De ce nu l-a nascut Dumnezeu pe Mahomed inainte? De ce a permis o asa bataie de joc fata de Legea veche doar dupa Hristos?

Raspunsul e evident extrem de logic: pentru ca Legea Veche nu mai reprezinta in sine nimic.

 

In anul 1894, Nicolas Notovici, doctor si jurnalist rus a publicat o carte intitulata

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul e evident extrem de logic: pentru ca Legea Veche nu mai reprezinta in sine nimic.

 

Dupa un anumit tip de logica... Daca e sa gandim d.p.d.v. religios, atunci legea veche este chiar legea data de YHWH, adica de cel pe care-l numiti voi Dumnezeu Tatal. Care printre altele spune:

 

Isaia 43

10. Ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie, daca as fi crestin, zau ca mi-ar fi frica sa numesc Legea lui Dumnezeu, nimic, doar de dragul de a crede intr-un tamplar rastignit de catre romani...

Un necrestin in general ar trebui sa tremure de frica sa nu dea piept cu soarta evreilor, cei care tin in brate o lege desfintata doar ca sa se puna impotriva lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×