Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Circumstantele - ne pot determina sa facem ABSOLUT ORICE ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cei care cred cu convingere ca circumstantele si universul pot determina un individ sa devina si sa faca absolut orice, sa vina cu niste exemple de circumstante care i-ar putea constrange sa comita si cele mai taboo fapte sau cele mai mari abominatii. Exemple concrete nu labareala intelectuala si dat in spectacol cu teorii si filozofii.

 

Ce circumstante poate determina o persoana normala, echilibrata psihic si moral, sa abuzeze sexual un copil ? Asta este doar un exemplu. Hai sa va vad, pe astia fulgii de prin furtuna universului. Care e reteta circumstantiala a pedofiliei ? rolleyes.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abuzarea copiilor nu poate fi dezvinovatita de nimic.

On topic:

Daca cineva mi-ar face un rau mare (mi-ar viola iubita, mi-ar omori pe cineva drag...), nu as astepta ca legea sa-si faca treaba.Nici n-as astepta ca vinovatul sa aiba remuscari.

L-as supune la chinuri groaznice si apoi l-as omori.

Astfel de circumstante m-ar transforma in criminal.Si simt ca n-as ezita.

Editat de InPing
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei care cred cu convingere ca circumstantele si universul pot determina un individ sa devina si sa faca absolut orice, sa vina cu niste exemple de circumstante care i-ar putea constrange sa comita si cele mai taboo fapte sau cele mai mari abominatii. Exemple concrete nu labareala intelectuala si dat in spectacol cu teorii si filozofii.

 

Ce circumstante poate determina o persoana normala, echilibrata psihic si moral, sa abuzeze sexual un copil ? Asta este doar un exemplu. Hai sa va vad, pe astia fulgii de prin furtuna universului. Care e reteta circumstantiala a pedofiliei ? rolleyes.gif

Dar e absurd sa pui problema asa. Nimic nu poate determina nimic sa faca absolut orice. Dar e adevarat ca circumstantele pot determina oamenii slabi sa se supuna lor. Thomas Hardy insusi credea in forta unor jocuri de circumstante (vezi Tess). Conrad de asemenea (Lord Jim).

Exemple sunt mii, s-au dat si pe forum. E vba de acele situatii care scapa de sub control si care fac mult rau celor atrasi in ele, dar si celor din jurul lor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei care cred cu convingere ca circumstantele si universul pot determina un individ sa devina si sa faca absolut orice, sa vina cu niste exemple de circumstante care i-ar putea constrange sa comita si cele mai taboo fapte sau cele mai mari abominatii. Exemple concrete nu labareala intelectuala si dat in spectacol cu teorii si filozofii.

 

Ce circumstante poate determina o persoana normala, echilibrata psihic si moral, sa abuzeze sexual un copil ? Asta este doar un exemplu. Hai sa va vad, pe astia fulgii de prin furtuna universului. Care e reteta circumstantiala a pedofiliei ? rolleyes.gif

 

Naeema,"o persoana normala, echilibrata psihic si moral", nu are cum "sa abuzeze sexual un copil".

Nu apar circumstante care-ar putea determina asa ceva, decat, posibil si probabil doar cei foarte bolnavi psihic pot sa fie determinati sa comita o asa crima. Este ceva groaznic si de nepermis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce circumstante poate determina o persoana normala, echilibrata psihic si moral, sa abuzeze sexual un copil ?

O reprogramare psiho-mentala de exemplu. Exista diferite metode.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar e absurd sa pui problema asa. Nimic nu poate determina nimic sa faca absolut orice. Dar e adevarat ca circumstantele pot determina oamenii slabi sa se supuna lor. Thomas Hardy insusi credea in forta unor jocuri de circumstante (vezi Tess). Conrad de asemenea (Lord Jim).

Exemple sunt mii, s-au dat si pe forum. E vba de acele situatii care scapa de sub control si care fac mult rau celor atrasi in ele, dar si celor din jurul lor.

 

Asta-i labareala filozofie.

Spune concret: ce circumstante te-ar determina sa faci lucruri abominabile?

Cred ca asta-i scopul topicului.

Daca ma-nsel imi cer scuze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i labareala filozofie.

Spune concret: ce circumstante te-ar determina sa faci lucruri abominabile?

Cred ca asta-i scopul topicului.

Daca ma-nsel imi cer scuze.

Pai una e aia de-ai zis-o tu mai sus... eu mai mult decat labareala nu pot sa fac, pentru ca nu am avut ghinionul sa fiu fortata de imprejurari sa fac lucruri abominabile. Cat despre altii, nu cunosc exact amanuntele ca sa dau exemple concrete.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, parca Joseph Conrad avea o carte pe tema asta, In inima intunericului. S-au facut multe filme dupa carte, inclusiv cel cu Marlon Brando si Robert Duval. Cine intelege nebunia are o sansa sa fie pe subiect. Chestia e ca se intampla in anumite circumstante ca oamenii sa isi piarda mintile, dupa care orice "oroare" este posibila.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, parca Joseph Conrad avea o carte pe tema asta, In inima intunericului. S-au facut multe filme dupa carte, inclusiv cel cu Marlon Brando si Robert Duval. Cine intelege nebunia are o sansa sa fie pe subiect. Chestia e ca se intampla in anumite circumstante ca oamenii sa isi piarda mintile, dupa care orice "oroare" este posibila.

Cred ca ideea asta e cel mai bine oglindita de Golding in Stapanul mustelor. Copiii neavand constiinta foarte bine dezvoltata sunt mult mai supusi instinctelor si conjuncturilor.

Nu mai zic mai mult ca sa nu dau in labareala excesiva :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o fi, dar nu-i vorba de copii pe topic, cred ca se referea la oameni maturi, care pot sa faca viraje extreme datorita circumstantelor.

or fi si din astia, intotdeauna sunt, dar eu tot cred ca doar ceva care te aduce pe muchie de cutit poate determina o schimbare majora in comportament. si in general se intampla cu oamenii amorali, fie cu cei prea incorsetati in dogme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×