Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Cum stati cu igiena personala ?

Postări Recomandate

Totul tine de educatie.

Na, poftim....

 

N-are nimic omu, da nici dinti in gura. :lol:

 

Cateodata ma deranjeaza exigenta igienei dusa la extreme.

"Mancarea nu se atinge cu degetele"

"Scoate hainele de pe tine in garaj"

"Fara papuci de casa nu se umbla prin casa"

Aiureli

Astea mai tin si de cutume personale.

Ei na, mancarea nu se atinge cu degetele. Eu cand ii aud pe astia mor. Te pomenesti ca ei mananca si felia de paine cu furculita sau scoate carnea de pe un piciorus de pui tot cu tacamurile.

Eu nu folosesc papuci de casa. Nu-i suport. Daca e vara si cald, umblu desculta, daca e iarna si mi-e putin frig pus sosete.

 

Dar eu ma refeream la astia care se pare ca nu au auzit de apa si sapun sau deodorant sau apa de gura. De pasta si periuta de dinti nici nu mai vorbim.

Nu concep cum nu se simt unii ca put a transpiratie sau ca le miroase gura. doh.gif

 

Mno Pharrelle daca tot facem oleaca de off topic amuzant, ia sa bag si io asta clip de sa minuneaza si matzele bagaboante din cartier de opiniile alora.

Cat am ras.

"O dat bomba la un bloc d'ala mare de doua kile...la Los Angeles." Da baiul este ca Boc nu stie de chestia asta ca io dat cu oole in cap.:rot:

 

http://www.youtube.com/watch?v=LtFPdhli9uA

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum se face ca intr-o era unde avem la dispozitie totul necesar igienei personale, unii oameni umbla complet neingrijiti, miros, au un aspect dezgustator ?

Puteti intelege sau explica acest lucru ? Eu una nu pot.

 

Cum va explicati cand mai vedeti cate o persoana cu unghiile murdare, cu parul slinos, nepieptanati, cu haine patate, cu resturi de mancare printre dinti sau persoane care va intorc nasul de mult ce put ?

tu stii ca exact mirarea asta m-a mirat si pe mine?

ieri dimineata un vein m-a pupat de "la multi ani" si avea omu pe fata mirosurile de la toate mancarurile de la craciun si de la anu nou.

 

cheltuie milioane peste milioane pentru caldura si apa calda la dispozitie si totusi....

 

am vazut tare multi din astia, cu tot confortu la dispozitie si cu tot felu de duhori pe ei.

 

Hmmmmmm ....

Chiar imi place sa ma asez pe jos.

Cand lucrez la masini nu imi place sa port manusi, imi place uleiul pe maini si apoi sa ma spal.

Am fost si m-am jucat pe camp cu apa si furtune si noroi si ma uitam la mine ce copil sunt plin de lut pe mine.

Cateodata ma deranjeaza exigenta igienei dusa la extreme.

"Mancarea nu se atinge cu degetele"

"Scoate hainele de pe tine in garaj"

"Fara papuci de casa nu se umbla prin casa"

Aiureli

 

si asta-i foarte, foarte adevarat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasand la o parte cazurile cu minoritari expuse mai sus, eu cred ca fiecare om, in ciuda igienei personale adecvate, are un miros specific. Nu neaparat urat sau neplacut. Adeseori placut. Sigur nu ma refer la mirosul inmiresmat datorita produselor cosmetice. Ci la un miros personal dincolo de cosmetice.

 

 

Barbatii miros altfel decat femeile. Bebelusii miros frumos :)

O persoana supraponderala are un miros specific oricat s-ar spala sau s-ar parfuma.

Eu am de-a face cu multi oameni in fiecare zi si nu toti nespalati. Si astea sunt constatarile mele.

 

Sigur, tine si de mediul de viata, de starea de sanatate adesea...

 

Poate am eu un nas prea exagerat de nemaivazut de ... mirositor? :unsure:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in primul rand e lipsa de respect fata de propria persoana......apoi mai poate fi lipsa de timp, unele boli pot cauza transpiratii excesive etc.

 

Recunosc ca printre cele mai negre cosmaruri de-ale mele se numara si o tanti vecina din tramvai cam durdulie ,super aglomeratie, vara pe 40 de grade....ma mir de am supravietuit nesufocata :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O persoana supraponderala are un miros specific oricat s-ar spala sau s-ar parfuma.

 

In State sint "multi" cu supra greutate insa si regulile la munca sint severe insa n-am auzit ca cineva sa fi fost eliminat pe motiv ca miroase! vorbesc de persoane de 200-300 kg si mai mult. Cei fara "acoperis" miroase urit de tot dar ei nu vor sa treaca pe unde se schimba si hainele zilnic ca sint centre si donam haine destule. Pe langa ca am pierdut mirosul, pe cele urite le simt chiar de departe!!! curios ...

 

o tanti vecina din tramvai cam durdulie ,super aglomeratie, vara pe 40 de grade....ma mir de am supravietuit nesufocata :crazy:

 

In spitale exista aer conditionat deja in ROmania??? ca in transport in comun nu exista cum vad si de aici apare si mai acut problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vorbesc de persoane de 200-300 kg si mai mult.

200 - 300 de libre nu kg.

La 440 - 661 de libre nu mai iese acea persoana din casa.

 

Ei na, mancarea nu se atinge cu degetele. Eu cand ii aud pe astia mor. Te pomenesti ca ei mananca si felia de paine cu furculita sau scoate carnea de pe un piciorus de pui tot cu tacamurile.

Eram in Paris la o terasa aproape de Turnul Eifel multi anii in urma cand imi pica ochii pe o duduie cocheta care se lupta cu furculita si cutitul sa manance un hamburger.

Era ceva de filmat.

 

Recunosc ca printre cele mai negre cosmaruri de-ale mele se numara si o tanti vecina din tramvai cam durdulie ,super aglomeratie, vara pe 40 de grade....ma mir de am supravietuit nesufocata :crazy:

Imagineaza-ti aceasta scena intr-un avion unde stai in scaun 7-10 ore alaturi de una/unu care se revarsa si pe scaunul tau.

De aceea unele firme aeriene pretind ca cei superponderati sa cumpere doua bilete.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O persoana supraponderala are un miros specific oricat s-ar spala sau s-ar parfuma.

Asta de unde ai scos-o ? blink.gif

Am cunoscut si cunosc persoane supraponderale si nu mi-a nazarit nici un miros aparte, specific cand ma aflam in jurul lor.

 

Imagineaza-ti aceasta scena intr-un avion unde stai in scaun 7-10 ore alaturi de una/unu care se revarsa si pe scaunul tau.

De aceea unele firme aeriene pretind ca cei superponderati sa cumpere doua bilete.

Ai vazut la TV controversa aia legata de centurile de siguranta la masini, care nu mai cuprindeau elefantii de la 300 lbs in sus ? doh.gif

 

Apropo, care traieste in occident si s-a aflat vreodata in preajma unor persoane de etnie indiana, mai oameni buni, nu va intorc nasul de la mirosul de curry amestecat cu ceapa si usturoi pe care il emana prin pori ? E de groaza nu alta. Eu m-am urcat odata intr-un taxi, era iarna si un frig afara de crapau pietrele si jur ca pana in centru am stat cu capul pe geam ca un caine. Pur si simplu imi venea sa vomit la cum mirosea in masina la indianu. Doamne fereste.

Bineinteles ca nu toti put asa. Am colegi de servici de acesta etnie si nu miros asa, dar aia care miros asa ma mira enorm. Oare de ce ? Nu se spala sau cum ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii inteleg. Daca intri in pielea lor, la figurat, desigur, iti poti da seama de ce e asa. Acea mizerie exterioara, se armonizeaza perfect cu mizeria lor interioara, care si ea are cauzele ei. E o armonie perfecta. Si mie mi-ar place sa traiesc numai intre oameni civilizati, de fapt... as innebuni de placere sa am acea sansa, dar... e asa cum e.

Se intampla sa fie si asa, ai dreptate! Oamenii care nu mai asteapta nimic bun de la viata nu mai gasesc nicio motivatie pt. a se ocupa de ei insisi, trupurile lor arata ca niste case parasite, lipsite de viata si pline de murdarie.

 

Hmmmmmm ....

Chiar imi place sa ma asez pe jos.

Cand lucrez la masini nu imi place sa port manusi, imi place uleiul pe maini si apoi sa ma spal.

Am fost si m-am jucat pe camp cu apa si furtune si noroi si ma uitam la mine ce copil sunt plin de lut pe mine.

Cateodata ma deranjeaza exigenta igienei dusa la extreme.

"Mancarea nu se atinge cu degetele"

"Scoate hainele de pe tine in garaj"

"Fara papuci de casa nu se umbla prin casa"

Aiureli

Una e grija pt. curatenie, alta e obsesia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×