Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna sunt karina si cred ca sufar de ceea ce majoritatea persoanelor de aici sufera ATACUL DE PANICA am urmat un tament acum jumatate de an cu ludiomil,tranxene si xanax dintre care am luat doar ultimele 2 deoarece ludiomilul mi-a spus un prieten care este cadru medical ca este pre puternic.o perioada mi-a fost bine am urmat tratamentul o luna,dar simtomele mi-au reaparut parca si mai amplificate :FRICA DE A NU PATI CEVA,PALPITATII,INSOMNII.ieri am fost din nou dar la alt psihiatru care mi-a prescris un alt tratament pe baza de o schema:WELLBUTRIN SR;ANXIAR SI DISTONOCALM.Imi poate spune cineva de pe aici daca se pricepe ceva legat de acest tratament si de aceasta boala pacatoasa care pur si simplu ajunge sa iti puna stapanire pe propria ta viata???????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna sunt karina si cred ca sufar de ceea ce majoritatea persoanelor de aici sufera ATACUL DE PANICA am urmat un tament acum jumatate de an cu ludiomil,tranxene si xanax dintre care am luat doar ultimele 2 deoarece ludiomilul mi-a spus un prieten care este cadru medical ca este pre puternic.o perioada mi-a fost bine am urmat tratamentul o luna,dar simtomele mi-au reaparut parca si mai amplificate :FRICA DE A NU PATI CEVA,PALPITATII,INSOMNII.ieri am fost din nou dar la alt psihiatru care mi-a prescris un alt tratament pe baza de o schema:WELLBUTRIN SR;ANXIAR SI DISTONOCALM.Imi poate spune cineva de pe aici daca se pricepe ceva legat de acest tratament si de aceasta boala pacatoasa care pur si simplu ajunge sa iti puna stapanire pe propria ta viata???????

bun pt atacurile de panica e rivotril, dar iti tre recomandarea medicului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna sunt karina si cred ca sufar de ceea ce majoritatea persoanelor de aici sufera ATACUL DE PANICA am urmat un tament acum jumatate de an cu ludiomil,tranxene si xanax dintre care am luat doar ultimele 2 deoarece ludiomilul mi-a spus un prieten care este cadru medical ca este pre puternic.o perioada mi-a fost bine am urmat tratamentul o luna,dar simtomele mi-au reaparut parca si mai amplificate :FRICA DE A NU PATI CEVA,PALPITATII,INSOMNII.ieri am fost din nou dar la alt psihiatru care mi-a prescris un alt tratament pe baza de o schema:WELLBUTRIN SR;ANXIAR SI DISTONOCALM.Imi poate spune cineva de pe aici daca se pricepe ceva legat de acest tratament si de aceasta boala pacatoasa care pur si simplu ajunge sa iti puna stapanire pe propria ta viata???????

tare asta!

suntem cam panicati toti! :o:

iti recomand mai multa incredere in sine si o gandire pozitiva

karina, suntem aici sa ne distram, pricepi? asa ca baga un banc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lol,incearca de-a binelea recomandarea! -am auzit de cazuri de boli grave,zise incurabile vindecate prin ras.Ai nevoie sa privesti lumea cu mult umor,fa o cura de comedii,citeste multe bancuri(e si pe forum un topic de bancuri).

A,si nu te mai tot gandi la ce NU vrei sa ti se intample...gandeste-te la lucrurile pe care le doresti...asa,ca o visare cu ochii deschisi...ceva de genul,,ce-ar fi daca?...''Transforma-ti viata intr-o sarbatoare,amuza-te de problemele ei(umorul este cel mai bun antistress),fa-ti bucurii,mai bine ia-ti niste carti despre gandirea pozitiva decat sa arunci banii pe medicamente...si sora mea are problema asta,asa ca pot sa-ti spun ca,desi a luat toate tampeniile recomandate de mai multi medici,rezultatele nu doar ca nu au aparut,dar s-a simtit mai rau...

Si mananca multe cruditati,renunta la carne,total...vei vedea singura diferenta pentru starea ta psihica...nu astepta sa te vindece cineva...medicii nu vindeca,doar (in cazul bun)ajuta vindecarea...ajuta corpul,mintea si sufletul tau sa se vindece...e in tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor, si eu am atacuri de panica de vreo 2-3 ani cred.Nu sunt dese dar si cand se intampla, mi se darama toata lumea.Am aproape 24 ani anul asta dau licenta si trebuie sa sustin proiectul sa vorbesc in fata comisiei.Sunt sigura ca voi face un atac de panica.Clar!!ma voi face de ras sigur!!!<_<(( Dar ce naiba sa fac?trebuie sa dau licenta.Atacurile astea de panica pe care le am, apar in cele mai stupide momente, de ex cand ma duc intr-un loc public la vreo banca ceva intr-un magazin si trebuie sa vorbesc si mai cu seama daca se uita si cateva persoane la mine, gata, sunt terminata, ma inrosesc la fata ca racul, palmele imi transpira rau, si-mi tremura capul.Nu pot tine capul drept nu pot privi pe nimeni in ochi pt ca-mi tremura.Nu e bine deloc!Insa nu mi se intampla mereu in locuri publice decat atunci cand sunt privita in ochi cu intensitate sau cand stau de vorba cu persoane care vorbesc rar si foarte apasat si se uita fix la mine.Ma pierd.Acum 1 an 2 nu stiam ce boala e asta.Credeam ca am innebunit.Dar iata ca mai e lume ca mine!Faza e ca nu vreau sa aud de psihiatru, psihoterapie sau medicamente.Vreau sa ma vindec singura de aceste atacuri de panica care intr-un fel ma opresc din evolutia mea in societate.Multe lucruri nu le pot face de frica sa nu fac vreun atac din asta.Ce e de facut?Mai sunt altii ca mine care au tremuraturi de cap in timpul acestor atacuri de panica?Vreau sa ma fac bine!Si va rog sa ma scuzati daca am scris prea mult dar simteam nevoia!

Va pup si sanatate tuturor!

pot sa spun ca si eu mai toata viata am avut atacuri de panica, dar pt ca am si ceva ce practic e inexplicabil- toate analizele ok- dar pe fond de emotivitate tremur ca naiba de fapt asta sa poate numi atac de panica,

Am 29 ani eu am trecut printr-o licenta am avut nu atac de panica destul de urat cu ceva de genu ,,nu mai dau licenta,, ce spun eu in fata comisiei , idei as avea dar nu exista pe atunci legislatie

In fine am trecut , griji absolut degeaba mi-an facut

Intre timp a trebuit sa sustin si dizertatia la Buc., cuvintele nu le mai gaseam ma blocasem total, desi eu facusem lucrarea deci styam ce scrisesem in ea chestyunea era ca totodata si lucram , in assistenta sociala, deci eram obisnuita sa vorbesc cu oamenii, dar m-am pierdut

Comisia a fost de treaba, poate si asta m-a ajutat ,poatew in gandul meu eu deja i9mi facusem un plan ca trebuie sa vorbesc repede si la obiect, dar gandeste-te toti suntem oamneni si e normal sa avem emotii, dar daca tratam totul ceva mai usor- mimeni nu te grabeste, scopul e sa inteleaga ce ai vrut tu sa realizezi prin lucrare si ce solutii ai

 

Ideea este ca am inceput sa iau rivotril, dar cred ca daca incerci tu sa elimini gandurile negative, pt oricum nu-si au rostul daca persoanele la care ti, imposibil sa le faci rau

Chestya cu balconul am avut-o si o mai am si eu ,dar intai ma asigur ca prezinta siguranta balconul, si o privire as de ansamflu imi fac

 

Voiam sa iti zic ca medicamentele nu styuy in ce masura ajuta, dar daca ai langa tina oameni care sunt destul der optimisti si te ajuta sa treci peste, medicamentele nu cred ca mai devin decat un fel de placebo-adica nu prea are rost sa le iei

Cu speranta ca mesajul a ajuns la tine

Iti doresc SUCCES!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pot sa spun ca si eu mai toata viata am avut atacuri de panica

 

Daca toata viata atunci citeste aici

 

am avut nu atac de panica destul de urat cu ceva de genu ,,nu mai dau licenta,,

 

Cine te-a trimis sa iti iei licenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pot sa spun ca si eu mai toata viata am avut atacuri de panica, dar pt ca am si ceva ce practic e inexplicabil- toate analizele ok- dar pe fond de emotivitate tremur ca naiba de fapt asta sa poate numi atac de panica,

Am 29 ani eu am trecut printr-o licenta am avut nu atac de panica destul de urat cu ceva de genu ,,nu mai dau licenta,, ce spun eu in fata comisiei , idei as avea dar nu exista pe atunci legislatie

In fine am trecut , griji absolut degeaba mi-an facut

Intre timp a trebuit sa sustin si dizertatia la Buc., cuvintele nu le mai gaseam ma blocasem total, desi eu facusem lucrarea deci styam ce scrisesem in ea chestyunea era ca totodata si lucram , in assistenta sociala, deci eram obisnuita sa vorbesc cu oamenii, dar m-am pierdut

Comisia a fost de treaba, poate si asta m-a ajutat ,poatew in gandul meu eu deja i9mi facusem un plan ca trebuie sa vorbesc repede si la obiect, dar gandeste-te toti suntem oamneni si e normal sa avem emotii, dar daca tratam totul ceva mai usor- mimeni nu te grabeste, scopul e sa inteleaga ce ai vrut tu sa realizezi prin lucrare si ce solutii ai

 

Ideea este ca am inceput sa iau rivotril, dar cred ca daca incerci tu sa elimini gandurile negative, pt oricum nu-si au rostul daca persoanele la care ti, imposibil sa le faci rau

Chestya cu balconul am avut-o si o mai am si eu ,dar intai ma asigur ca prezinta siguranta balconul, si o privire as de ansamflu imi fac

 

Voiam sa iti zic ca medicamentele nu styuy in ce masura ajuta, dar daca ai langa tina oameni care sunt destul der optimisti si te ajuta sa treci peste, medicamentele nu cred ca mai devin decat un fel de placebo-adica nu prea are rost sa le iei

Cu speranta ca mesajul a ajuns la tine

Iti doresc SUCCES!

 

Nu am inteles chestia cu balconul.In rest pot sa-ti spun ca nu pot vorbi despre problema mea cu prietenii mei pt ca n-am cu cine.Nu m-ar intelege si oricum nu-s atat de apropiata cu nimeni.Familia ma sprijina cu siguranta,Dar nu e chiar asa usor sa stii.Gandeste-te ca aceste atacuri de panica te impiedica sa faci niste lucruri care poate ti-ai dori enorm de mult sa le faci dar nu poti.NU pot pur si simplu sa fiu pozitiva si optimista si sa-mi dau curaj de una singura.Deja ma cam depaseste situatia.Asa ca am facut o programare la un psiholog.Sa vedem ce iese.Mi-e frica si sa ma duc mi-e teama ca o sa izbucnesc intr-un atac de panica si cand voi face cunostinta cu psihologul respectiv dar asta e.Trebuie sa scap de problema asta.Incepe sa-mi afecteze viata.Cat despre licenta o sa-mi fie foarte greu.Pt ca da stiu ca toti sunt emotivi dar la mine este prea evidenta treaba.Tremur ca nebuna, ma inrosesc adika lumea din comisie ar putea sa-si puna intrebari daca sunt ok.Mi-e frica de esec si vreau sa fie totul ok sa iau licenta dar deocamdata vad totul negru.In fine sper ca psihologul sa ma ajute.

Multumesc pt mesaj si pt sfaturi!Si bafta in tot!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca doar rasul ajunge?cand tremuri ca varga sau ametesti si esti instabil si nu vezi bine sau iti bate inima de iti iese din piept crezi ca ajunge rasul??eu cred ca nu, si stiu ca nu!poate tu nu ai probleme de acest gen so privesti lucrurile din afara si atunci este usor sa vorbesti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×