Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Teoria Univerului plasmatic, este o noua abordare in ceea ce priveste cosmogeneza , este o abordare stiintifica ce desfiinteaza total teoria Big Bangului.

 

Ce este plasma?

 

Plasma este a 4-a stare a materiei, diferita de lichida, gazoasa, solida. Atomii sai sunt divizati in electroni negativi liber-plutitori si ioni pozitivi. Mai este denumita si gaz ionizat.

 

Termenul de plasma a fost imprumutat de la denumirea de plasma sangelui , datorita proprietatilor sale vii, si de auto-organizare.

 

Plasma emite lumina, atunci cand se afla sub influenta unor campuri electr-magnetice. Ca si dovada sunt aurorele boreale.

 

Unde se afla?

 

Plasma se afla pretutindeni. Cel putin 99% din univerul cunoscut este materia in forma s-a plasmatica. Suprafata soarelui este plasma si nu gaz fierbinte, ceea ce este complet diferit.

 

In spatiu, plasma consta in ioni si electroni si este foarte energetica si "fierbinte". Doar atunci cand este racita, ea formeaza materia in starile pe care le cunoastem: gazos, solid, lichid.

 

Deoarece plasma ramane incarcata in spatiu, aceasta este influentata mai mult de electro-magnetism decat de gravitatie. De fapt, spatiul, inainte se considera gol, insa a fost gasit a fi foarte viu, umplut cu plasma. Campuri vaste de particule incarcate, se intind pe distante de sute de mii de ani lumina de-a lungul spatiului interstelar.

 

Aceasta descoperire confirma existenta unor campuri vii, ce creaza structuri si forme inteligente ce se intind in tot universul.

 

Teoria Universului Plasmatic,de asemenea desfiinteaza modelul fuziunii nucleare de functionare a stelelor, sustinut de teoria Big Bang.

 

Ateii ar fi bine sa isi revizuiasca cunostintele, teria lor de capatai Big-Bang, a cazut!! :spiteful:

 

Ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu se compara cu teoriile lui Silverdane. Ai zis bine majoritatea postului, dar ai incheiat-o fara legatura cu cele spuse.

 

Aceasta descoperire confirma existenta unor campuri vii, ce creaza structuri si forme inteligente ce se intind in tot universul.

 

Teoria Universului Plasmatic,de asemenea desfiinteaza modelul fuziunii nucleare de functionare a stelelor, sustinut de teoria Big Bang.

 

Ateii ar fi bine sa isi revizuiasca cunostintele, teria lor de capatai Big-Bang, a cazut!!

 

Ce parere aveti?

 

Deci cum cele spuse la inceput confirma existenta campurilor vii si cum desfiinteaza teoria Big Bang ?

 

De ce atat de multi aveti hibe in logica ?

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ateii ar fi bine sa isi revizuiasca cunostintele, teria lor de capatai Big-Bang, a cazut!! :spiteful:

 

Ce parere aveti?

Nu-i nimic de mirare, e un lucru absolut normal care nu frapeaza. Astfel de lucruri sunt la ordinea zilei in religia ateista. Astazi, se emite o teorie cu valoare de STIINTA ABSOLUTA si de NECONTESTAT, iar maine totul se naruie si o alta aberatie mai mare este introdusa in doctrina religioasa ateista. Ca si in orice alta religie, exista secte care vor sustine in continuare teoria/doctrina Big-bangului, in timp ce o alta secta ateista va sustine o alta teorie chipurile mai adaptata nivelului de cunostinte a timpului nostru. Care teorie, la randul ei va fi inlocuita cu o alta teorie/doctrina religioasa ateista... :jester:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu am plasma acasa in dormitor dar ast nu insemna ca domnezeu egzista

plazma ...plazma iegzista... :lol2:

...sau o fi pleazna? :lol2:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare foarte veridica teoria asta.Foarte interesant topicul,mi-ar place sa stiu daca exista si dovezi stiintifice in privinta capacitatii plasmei de a se auto-organiza.

Totusi,fie ca plasma are sau nu capacitatea asta,eu cred deja in alta "teorie" care are deja multe confirmari stiintifice: teoria camapului morfic (sau morfogenetica).

 

In opinia mea,universul material/energetic este fundamentat pe o structura informationala,inteligenta (si,din fericire fizicienii quantici imi dau dreptate).

 

Chiar daca aceste teorii din fizica si astrofizica nu sunt inca demonstrate pe deplin,ci doar aproximate,tot mi se par cele mai bune explicatii pe care le are omenirea in momentul asta.

Si sunt de acord si ca teoria big-bang-ului este deja perimata.Am citit despre o descoperire a astrofizicienilor care indica fie ca pamantul este in mod misterios fix in centrul universului (lucru total improbabil) fie ca materia nu e distribuita conform patternului unei explozii,in univers (adica e distribuita in mod uniform,vazuta de pe pamant,ori asta ar insemna ca pamantul sa fie in centrul universului),si teoria bb pur si simplu este falsa.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi,fie ca plasma are sau nu capacitatea asta,eu cred deja in alta "teorie"...

Dupa cum spuneam: esti si tu un mic sectant... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Teoria Univerului plasmatic, este o noua abordare in ceea ce priveste cosmogeneza , este o abordare stiintifica ce desfiinteaza total teoria Big Bangului.

 

Ce parere aveti?

 

 

Cum scriai şi tu, plasma reprezintă o stare a materiei, ori teoria Big Bang-ului asta tratează: apariţia materiei. Existenţa acestei stări materiale, formată din ioni şi electroni, nu anulează concepţia Big Bang-ului, care tratează chiar modul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum scriai şi tu, plasma reprezintă o stare a materiei, ori teoria Big Bang-ului asta tratează: apariţia materiei. Existenţa acestei stări materiale, formată din ioni şi electroni, nu anulează concepţia Big Bang-ului, care tratează chiar modul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BB daca a fost inspirat din prea multe filme americane cu explozii senzationale

 

Big Bang-ul a fost inspirat de Edwin Hubble, care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×