Sari la conținut
Forum Roportal
Reaction

redare vocala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

informativ, cum fac astia sa redea vocal un anumit text? de ex sunt softuri asemanatoare notepad incluzand si o voce care reda ceea ce ai scris. cum se face? am auzit de la cineva ca s`ar face cu C#, da` nu stiu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai e o gramada de munca ... mai demult se reda litera cu litera (cate o inregistrare vocala pt fiecare litera, cu usoare nuante la sfarsitul propozitiei in fct de semnul de punctuatie). Mai nou cred k s-au format baze solide de date cu inregistrari vocale pt fiecare cuvant - ca un fel de dictionar. Nu conteaza prea mult limbajul in care e scris un asemenea program ... C# e intr-adevar de preferat pt ergonomie ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi vorbiti de screen readere, nu? Programe care sa ajute userul citindu-i informatiile de pe ecran.. Mda, e destul de greu sa faci un screen reader bun. Eu am incercat cateva, dar nu sunt motoare bune de redare - cel mai tare e Lernaut & Haspie (dak nu ma insel). Ideea de baza este nu detectarea literelor, ci a fonemelor, si apoi generarea unui sune "sample" pt fiecare fonem, dupa care se adauga alte date precum grosimea vocii sau ecouri. Credeti careva ca e un domeniu pasionant? Pe mine o carte de teorie m-a dat gata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×