Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

De ce se face selectie arbitrara din Biblie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce anumite lucruri care sunt in vechiul testament sunt selectate si folosite ca baricade din spatele carora multi militanti arunca cu pietre?

 

De ce anumite lucruri ce se afla in forma EXPLICITA in biblie sunt ignorate pe fata iar alte lucruri mentionate pasager sunt folosite pentru alimentarea intolerantei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai pentru se folosesc exact acele paragrafe care pot sustine mai bine un anumit punct de vedere (corect sau gresit).

 

Se motiveaza si incurajeaza singuri? :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce anumite lucruri care sunt in vechiul testament sunt selectate si folosite ca baricade din spatele carora multi militanti arunca cu pietre?

 

De ce anumite lucruri ce se afla in forma EXPLICITA in biblie sunt ignorate pe fata iar alte lucruri mentionate pasager sunt folosite pentru alimentarea intolerantei?

 

Cred ca o posibila explicatie ar putea consta in faptul ca informatia in stare pura nu are absolut nici-o putere ea trebuie manipulata pentru a avea o valoare de intrebuintare . Manipularea se face intotdeauna in favoarea celui/celor ce detin informatia in scopuri personale , de regule pentru obtinerea/pastrarea puterii ( militare , financiare , sociale).

Insasi selectia testelor care alcatuiesc Biblia a fost o manipulare a informatiei in favoarea unor interese care nu au avut nimic de a face cu mesajul mesianic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai pentru se folosesc exact acele paragrafe care pot sustine mai bine un anumit punct de vedere (corect sau gresit).

 

Exista o teorie ce spune ca anumite persoane au tendinta de a "ingusta si constrange" campul atentiei. Practic este vorba despre un fenomen proiectat pentru a ne salva (cand vezi leopardul toata atentia este concentrata doar pe leopard, nu ai timp sa te gandesti daca sa-ti vopsesti peretii pesterii in lila sau roz) dar care devine o problema cand este aplicat in afara contextelor de supravietuire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce Dumnezeu a ales poporul evreu sau, poate, ei insisi punand bazele religiei crestine au "tras spuza pe turta" proprie? Este o vorba: "Cine imparte, parte-si face".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jedi, e extraordinar de interesant subiectu deschis de tine.

eu am o propunere......pentru ca tu l-ai deschis, sa postezi concret si partile din biblie si circumstantele in care le-ai vazut interpretate dupa ureche sau care sa te fi afectat direct.

 

spun asta din punctul de vedere al unei persoane care a fost greu afectata de fiecare virgula din biblie, in ambele sensuri, dar procentul e coplesitor in favoarea influentei pozitive. tocmai pentru ca am rumegat fiecare virgula si am stiut sa separ si sa inteleg ce ai spus tu.

 

chestia cu exemplele concrete o poate face oricine.

 

e frumoasa de tot tema ta. i'm in.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un contrast intalnit recent:

De ce sunt atat de maginalizati homosexualii si in acelasi timp femeile ce isi incep viata sexuala inainte de casatorie nu mai sunt omorate cu pietre? Ambele sunt dictate in VT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce anumite lucruri care sunt in vechiul testament sunt selectate si folosite ca baricade din spatele carora multi militanti arunca cu pietre?

Ce intrebare simpla ...ma mir ca nu cunosti raspunsul!

 

Pentru ca se spune ca VT este inspirat de Dumnezeu ... un Dumnezeu care cunoaste viitorul )adica aparitia crestinismului) si ne previne in Deuteronom 13.1 sa ne ferim de aceasta instrainare.

 

De ce anumite lucruri ce se afla in forma EXPLICITA in biblie sunt ignorate pe fata iar alte lucruri mentionate pasager sunt folosite pentru alimentarea intolerantei?

Pentru ca Biblia este o carte scrisa de oameni, si nu e inspirata de nici o divinitate.

In plus de asta Biblia este o carte care incalca si rastalmaceste in mod mincinos invataturile lui Isus si mai ales Legile lui Yahwe ... impunand prin niste neaveniti o Lege Noua a unor apostoli ai bisericii, de parca un fals apostol are puterea de a schimba legea divina.

 

In concluzie de ce crezi ca ar fi normal ca o asemenea erezie si blasfemie ar trebui sustinuta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spun asta din punctul de vedere al unei persoane care a fost greu afectata de fiecare virgula din biblie, in ambele sensuri, dar procentul e coplesitor in favoarea influentei pozitive. tocmai pentru ca am rumegat fiecare virgula si am stiut sa separ si sa inteleg ce ai spus tu.

Bine ar fi ca oamenii sa faca precum ai facut tu si sa rumege absolut tot ce scrie in vreo scriptura,sa inteleaga tot contextul,atat cat si motivele si explicatiile date,nu sa scoata pasaje din context care plutind singure in spatiu nu fac decat sa alimenteze intoleranta precum spune Jedi.

In sfarsit a ajuns cineva la concluzia ca si Biblia poate fi folosita in scopuri negative daca se selecteaza cu grija ce amunitie se poate folosi din ea.

How does it feel ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da Naeema, aici ai dreptate, munitii mai grele ca in biblie nu exista nici in cea mai dotata armata din lume. finca nimic nu e mai puternic in om decat sentimentul religios, indiferent ce culoare are si cum se chiama.

 

eu una ador pana la obsesie vechiul testament. pentru simplul motiv ca in el gasesc un dumnezeu, o divinitate atat de simpla, de clara, de transparenta, atat de logica.

 

divinitatea, Persoana divina care e in vechiul testament se exprima clar si la obiect, iar faptul ca s-a autodefinit ca apartinand evreilor nu ma deranjeaza cu nimic, alegerea mea e sa ma includ si io printre ei si sa....fallow the rules.

 

la cele spirituale ma refer, in primul rand, dar si la cele omenesti, tot in primul rand..... :doh: :P :P :P

 

cat despre noul testament, e frumos si el, dar nu ca lege, nu ca dogma demna de urmat, pentru ca scrierile lui pavel sunt absolut cumplite, absolut imposibil de pus in practica, iar cine incearca sa o faca, devine un mare, mare ipocrit, torturat de cele mai cumplite aberatii pe care le poate nascoci mintea umana subjugata de religiozitate.

iar scopul nt este cat se poate de limpede...manipularea si implicit...money, money,money

 

ma gandeam acuma la divinitatea surselor de inspiratie. si ma gandeam la coran. ca e cel mai posibil lucru din lume ca vt si coranu sa aiba aceeasi sursa, dar directii diferite.

 

si ma mai gandeam de ce o fi dat Domnul atatea legi si modelul cortului atat de amanuntit....and i found out the answer.

 

da ca sa vi-l zic imi trebe mult tort de cioco.

Editat de Dida_James

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×