Sari la conținut
Forum Roportal
sora1994

Scolile din Romania

Postări Recomandate

Salut!!Care este parerea voastra despre ceea ce se intampla in scolile din romania??Adica modul in care se preda,profesori,tinuta elevilor,dotarea scolilor etc.Din punctul meu de vedere este o porcarie ceea ce se intampla in scolile /Cei care au bani si aici mah refer la cei cu parinti bogati care, ca sa intre la o facultate apeleaza la cadouri de ordinul masinilor,sute de miloane etc.Daca cineva invata bine spre exemplu si nu are sacou de la Armani nu este elev bun pt. ca asa se intampla acum mai nou prin scoli,cel putin asta am vazut eu!!!!!!!!!!!!!!! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!!Care este parerea voastra despre ceea ce se intampla in scolile din romania??Adica modul in care se preda,profesori,tinuta elevilor,dotarea scolilor etc.Din punctul meu de vedere este o porcarie ceea ce se intampla in scolile /Cei care au bani si aici mah refer la cei cu parinti bogati care, ca sa intre la o facultate apeleaza la cadouri de ordinul masinilor,sute de miloane etc.Daca cineva invata bine spre exemplu si nu are sacou de la Armani nu este elev bun pt. ca asa se intampla acum mai nou prin scoli,cel putin asta am vazut eu!!!!!!!!!!!!!!! :flowers:

acuma or fi si cazuri din astea ... eu am terminat liceul acum doi ani , 3 ani am fost la un colegiu national ,1 an la un liceu oarecare ...nu am avut sacou Armani si am fost considerata o eleva buna .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ciudat....la noi la liceu nu este asa....dar vreau sa zic ca ma enerveaza la culme tiganiada din scoli si licee...de ex: ieri am fost de servici pe scoala in corpul B( liceul este impartit in 2 corpuri A si B) si se face cate 1 sg... :huh: si vine un tigan la mn...crek ramasese repetent de vreo 2-3 ori si ma intreaba daca vrea sa ma bata....dc...k cik l'am vb pe asuns...yo sunt boboc si n'aveam nici o treaba cu el si mi-a mai si tras o pereche de palme si 1 pumn la coaste....chiar ma doare'n cot de toti "smecherii" intotdeauna imi vad de treaba mea si ce mi'am dat seama este ca yo am stat acolo degeaba pt ca usa de la corpul B o incuiau cei din corpul A...:| sa'mi bag picioru' daca mai fac vreodata de servici pe scoala, mai bine stateam la ore ca si asa am pierdut un show cu diriga cand tipa la unii colegi :cry:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate.

 

Mie imi place o scoala particulara de aici din orasul meu. Am fost, am vazut, mi-a placut. Spatii curate si frumos amenajate, numar de elevi mai mic intr-o clasa, pana in 22. Profii sunt gradati, cu experienta si unii au si doctorat. Invatatorii toti sunt institutori (daca stiti ce e aia). Dinafara toata lumea din invatamant e sceptica: nu se fac inspectii in scoala decat la cerere. Profii de acolo sunt detasati de la alte scoli. Nu sunt titulari la scoala asta....motivul e legat clar de situatia financiara a scolii care se poate schimba de la un an la altul. Taxa lunara e in euro. Pe langa taxa se achita uniforma, masa, rechizite....iesi pana la 1500 lei pe luna maxim. Nu e deloc putin.

In ultimii 3 ani au iesit pe primul loc in oras la tezele unice.....deci performanta exista. Parintii sunt multumiti....cei cu care am discutat.

Altenrnativa e viabila dar eu, sincer, n-am curajul sa ma bag. :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×