Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

oare s-a mai confruntat cineva cu dureri de oase?.Pe mine realmente ma dor mainile in special , incat nu le pot duce la spate.Initial am crezut ca reomatism am facut si gimnastica medicala, doctora mi-a spus ca am muschiul f imflamat la incheietura cu umarul ....in fine credeam ca trece, dar acum ma dor ambele maini si coaste si tot.O fi inceputul sfarsitului...Daca s-a mai confruntat cineva cu o situatie similara si a gasit un remediu , rog sa-mi impartaseasca si mie.multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna, rodica!

Faci interferon sau ai facut?

Eu sunt in tratament cu intron si am zile cand efectiv nu ma pot ridica din pat de dureri de oase si musculare; ma doare fiecare cm din mine; ca sa rezist si sa pot sa-mi desfasor activitatile zilnice iau solphadeina efervescenta (e un paracetamol mai concentrat si chiar ma ajuta). Incearca si tu; s-ar putea sa te ajute.

Sanatate multa si mai vorbim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rodica, nu mai fi asa de pesimista, gandeste-te ca locuiesti de atatia ani intr-o tara unde este mai mult frig, umezeala si si zile posomorate decat aici, asta se aduna, intra in oase si afecteaza psihicul fara sa-ti dai seama.

Iar daca se mai adauga si problemele de zi cu zi, si gandurile negre si nu merge totul cum am dori....

Sunt si la noi perioade cand e ceata si vreme mohorata cateva saptamani la rand fara sa vedem soarele si simtim toti o indispozitie si incep sa ne doara toate, dar cand revin zilele insorite, uitam de toate si zambim iarasi :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Pati, eu am facut interferon acum 5 ani, fara rezultat insa.Dar am mai citit pe diverse forum-uri ca hepatita da mari dureri de oase.Si uite asta cred si eu ca prea ma dor toate , si pe orizontal si vertical si in toate directiile.Evident eu m-am gandit la clima de aici, dar parca asa toate dint-o data.Om vedea.......poate si diabetul sa aiba vreo contributie.........nu stiu ce sa zic, oricum deocamdata nu as vrea medicamente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Pati, eu am facut interferon acum 5 ani, fara rezultat insa.Dar am mai citit pe diverse forum-uri ca hepatita da mari dureri de oase.Si uite asta cred si eu ca prea ma dor toate , si pe orizontal si vertical si in toate directiile.Evident eu m-am gandit la clima de aici, dar parca asa toate dint-o data.Om vedea.......poate si diabetul sa aiba vreo contributie.........nu stiu ce sa zic, oricum deocamdata nu as vrea medicamente.

Ti-ai mai controlat viremia?O reactivare a hepatitei poate sa se manifeste cu dureri articulare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut problema asta,inca din copilarie...mai ales cand era frig,nu puteam sa dorm de durere...mi se spunea ca e reumatism...

Intr-o vreme,am avut si apa la genunchi...nu puteam nici sa merg calumea...toata lumea,ma speria,spunandu-mi cum rezolvasera ei problema,mergand la medic,si cum medicul le bagase in genunchi o seringa groasa,enorma ca pentru cai!

Pentru retentia de apa,am renuntat pur si simplu la sare.Temporar...a durat cam o saptamana,dar apa a disparut in mod ,,miraculos''.Fara doctor si seringi pentru cai! (am avut de atunci grija sa nu mai folosesc sare in exces,ci cat mai putin cu putinta,si doar sare marina)

In privinta durerilor de oase,ele au disparut total,si definitiv,cand am devenit vegetarian.Chiar si in timpul iernii,nu mai am nici un fel de probleme.Si la fel si cu circulatia proasta,cu care aveam probleme,nu mai am nici pe naiba!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am avut problema asta,inca din copilarie...mai ales cand era frig,nu puteam sa dorm de durere...mi se spunea ca e reumatism...

Intr-o vreme,am avut si apa la genunchi...nu puteam nici sa merg calumea...toata lumea,ma speria,spunandu-mi cum rezolvasera ei problema,mergand la medic,si cum medicul le bagase in genunchi o seringa groasa,enorma ca pentru cai!

Pentru retentia de apa,am renuntat pur si simplu la sare.Temporar...a durat cam o saptamana,dar apa a disparut in mod ,,miraculos''.Fara doctor si seringi pentru cai! (am avut de atnci grija sa nu mai folosesc sare in exces,ci cat mai putin cu putinta,si doar sare marina)

In privinta durerilor de oase,ele au disparut total,si definitiv,cand am devenit vegetarian.Chiar si in timpul iernii,nu mai am nici un fel de probleme.Si la fel si cu circulatia proasta,cu care aveam probleme,nu mai am nici pe naiba!

Ca sa vezi daca-i reumatism articular fa un ASLO ,factorul reumatoid si proteina C reactiva si un VSH.Reumatismul articular este produs de streptococ si tratamentul este penicilina injectabila urmata de moldamin pana cand ASLO ajunge la valori normale.Dar intreb cand ai facut ultima viremie si transaminazele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Rodi,

 

Si eu am dureri intre omoplati si am auzit ca tot de la hepatita ar fi. Dar ce sa facem mergem inainte. Un factor ar fi poate si vremea asa cum spune si Costin.

 

Ce mai faci in rest cum iti mai merge ? Esti bine ? Poate mai intrii pe mess cand ai timp sa mai vorbim.

 

Ai mare girja de tine! Te pup.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×