Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Langosa? Lagosa ai vrut sa spui? si eu vreau sa ma apuc sa iau de alea , merg luate concomitent cu liv 52?!

 

Mi se pare enorm 4-5 kg intr o luna !!! si tu mi spui ca se poate si mai mult :D

 

Servici usor :D la calc nu am ce face stau 12/24 ( asta este locul meu de munca ) , plimbarica dupa :)

 

O zi buna . pa pa

 

Probabil ca m-am gandit la gogosi - langosi... :) Da, Lagosa am vrut sa spun. Nu cred ca trebuie sa le iei pe amandoua... Dupa ce termini cu Liv, incearca celalt medicament. Parerea mea e ca e mine sa le luam alternativ pentru ca ficatul sa nu se invete cu un medicam si apoi sa nu mai reactioneze...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai asa am sa si fac . luni sau marti trebuie sa ma duc sa repet analizele( am facut o luna de tratament si vreau sa vad ce am realizat:) ) , mi9 se termina si liv 52 , si am sa incep cu Lagosa ca am auzit ca s super bune. eu am intrebat la farmacie azi si mi a spus ca nu are nimic daca iau si liv si lagosa , acum sa vad ce spune doctorul

 

pa pa

sanatate multa :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Este prima mea postare aici dar recurg la aceasta metoda de informare deoarece am vazut ca sunt destule persoane documentate aici care se confrunta sau s-au confruntat cu aceasi problema, steatoza.

In urma cu o luna mi-am facut un set complet de analize si rezultatele au fost oarecum previzibile ...cu exectia a 2-3 indicatori care tineau de ficat. Inainte de a va povesti ce ma deranjeaza de cateva saptamani, va voi arata cum arata o parte din buletinul de analize :

 

Biochimie:

Ca ionic 3.8 (3.8-7.8 )

Glu 80 (70-115)

Ureea 32 (10-50)

Crea 1.0 (0.70-1.20)

AST 42 (10-37)

ALT 139 (10-41)

TP 8.38 (6.6-8.7)

Fe 107 (59-158)

CHOL 209 (120-200)

Ca 9.6 (8.6 - 10.2)

Albumine 62.5 (52-68)

Alfa 1 2.3 (2-5)

Alfa 2 8.3 (7-11)

Beta 12.2 (9-14)

Gamma 14.7 (12-20)

Albumine/globuline 1.67

PT 8.38 (6.2-8.5)

 

Fibrinogen 239 (180-350)

Aslo 200 (<200)

 

Hemoleucograma + vsh = toate in limitele normale

Biochimia urinii = in limitele normale

 

Acum 2 saptamani am mai aflat rezultatele :

 

Creatinkinaza 72 (<308)

Fosfataza alcalina 70 (40-129)

Lactat dehidrogenaza 201 (135-225)

Aslo 150 (<200)

AST 39 (<38)

ALT 130 (<41)

 

Ieri , in urma unei ecografii complete in zona abdominala, mi s'a spus ca am steatoza in stare incipienta deoarece ficatul e putin marit si are un aspect gras. Toate celelalte organe erau ok.

 

Problemele : De aproape 1 luna am stari si simptome ciudate ...am aproape zilnic o temperatura care variaza intre 36.5 si 37.2 (uneori frisoane) , de vreo saptamana simt un usor discomfort in zona ficatului ( chiar sub coasta dreapta ..complet pe lateral (flanc)..NU este zona anterioara a abdomenului). Mi'au aparut un fel de bubite (ca niste ciupituri de paianjen) pe picioare , in zona labelor picioarelor. Ele sunt de vreo 2 saptamani dar e adevarat ca in ultima vreme par mai mici si mai discolore ..spre disparitie aproape. Si cel mai important, acum o luna mi'a aparut un fel de umflatura (tare la palpare, imobila) in zona superioara a sternului. Simteam o durere pe os in momentul in care efectuam miscari care puneau presiune pe stern ...flotari la paralele, intinderi ample spre spate etc. Doctorul mi'a spus ca e miozita (cerand ulterior setul de analize de acum 2 sapt) dar il suspectez ca nu e prea sigur de ceea ce a diagnosticat. Mi'a fost frica sa nu fie vorba de o tumora maligna dar am observat ca umflatura fluctueaza in marime ...acum 2 sapt a involuat si , aproape disparand (luasem aspirina pt starea de febra) dar apoi a reaparut la marimea de dinainte. Durerea a incetat complet de vreo 3 saptamani. Acum o saptamana iar s'a micsorat (fara a lua nimic de data asta) si interesant e ca in acea perioada si starea usor febrila disparuse. De vreo 2-3 zile parca iar s'a marit putin (dar nu a mai ajuns la marimea de dinainte) iar starea febrila a reaparut. Ieri mi'am facut si o radiografie la stern. Banuiesc ca daca era vorba de o tumora, ea nu avea cum sa varieze in marime ci in cel mai bun caz sa nu se mareasca doar.

 

Astea sunt problemele mele. Eu cred ca aproape toate sunt legate de ficat si de aceasta steatoza incipienta.

 

Am 24 ani, 188 cm si 97 kg. N'am consumat niciodata alcool (nici cantitati mici) si sunt fumator de vreo 7 ani dar in ultima vreme am lasat'o mai usor. Am o lunga istorie cu fast food'urile (Mc, Kfc etc) dar si la ele am mai renuntat. De acum 2 zile am inceput sa mananc sanatos si sa fac miscare , stiind ca pierd foarte usor din greutate daca vreau. Astept sa vad cum imi vor afecta aceste schimbari starea ficatului. Joi am programare la un hepatolog pt a vedea daca e cazul sa fac niste markeri de hepatita.

 

Voi ce spuneti de toata treaba asta ? Care credeti ca sunt cauzele simptomelor astea deranjante? Si inca o intrebare: daca intr'adevar am problemele banuite (ale ficatului), o pastila de centrum/zi poate afecta ficatul ? (ma gandeam sa incep o cura)

Va multumesc.

Editat de Iversen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat radiografia azi si am fost cu ea la ortoped . A zis ca e normala si ca nu indica posibilitatea unei tumori :doh:

Acum apropos de ficat ...din cate am inteles, cele mai bune 2 lucruri de facut in cazul steatozei sunt miscarea si respectarea unui regim sanatos. Dar totodata am citit ca in cazul afectiunilor ficatului se recomanda si cat mai multa odihna si evitarea efortului. Cum pot face miscare (banuiesc ca exista si metode mai "agresive" de slabire ..cum ar fi jogging'ul sau inotul ...nu doar plimbatul cu viteza melcului pe strada) fara a face efort sau chiar si cu un efort minim ? Deci pana la urma sa fac miscare (care e logic ca implica un efort macar moderat) sau sa ma rezum la dieta si sa stau in pat ? :P

Editat de Iversen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut Gidea

 

TU ai steatoza hepatica de ceva timp ? nu trebuia sa treaca 8)?

Capul ma doare , nici nu stiu cum sa explic . ma doare peste tot . de fiecare data in alta parte . sau asa mi se pare mie , si fruntea si in crestet si in laterel .. sunt niste dureri ft ciudate si ft suparatoare 8) Cu vederea stau bine . atat lucru stiu si eu :roll: Alergic nu stiu la ce as putea fi , tinand cont ca am crescut si la tara si la oras si sunt obisnuit cu toate , zic eu .Spui despre aceea noua metoda , analiza nonivaziva , problema este ca mie nu mi a recomandat nici un doctor macar punctia hepatica !

steatoza hepatica si steatohepatita , din ce stii tu care e mai grava ? steatoza hepatica sau steatohepatita?! zi mi din ce stii tu . ptr ca esti trecut prin astea si cred ca stii multe lucruri . Hepatoprotectoare .. am doar liv 52 si un ceai hepatic. este de ajuns?

 

Servus Elena

 

Scz de incurcatura :pardon:

Vad ca si la tine la fel este . ai de mult timp steatoza . va intreb pe toti . tratata cum trebuie cu regim strict multa miscare si tot ce trebuie .. cand dispare boala asta?! :P Abuzuri in orice caz nu am sa mai fac . adica daca stau sa ma gandesc bine in urma unui abuz am ajuns la spital ( in ultima zi de paste am prins si eu o zi libera si cu ai mei , am mancat ft mult , seara am iesit in oras am baut 4 feluri de bautura , asta nu inseamna ca sunt alcoolic :yahoo: , iar a doua zi a fost prima zi de cosmar , ma simteam rau imi aparusera niste bubite pe fata ). De slabit , stiu ca slabesc se vede stiu ca a trecut deabia o luna , dar se vede si la haine si la fata si mi a spus multa lume . acum cred ca asta este un lucru bun nu? Miscare fac , poate nu cat ar trebui . dar fac mai multa in comparatie cu lenea de care suferit in ultimi 3 ani :o: Este uimitor cate se pot intampla daca te lasi pe o ureche 3 ani ...

 

Salut Gabriel

 

Am fost la oftalmolog . presiune intraoculara mi a spus ca nu am , adica nu am pupilele tari sus acolo si nush ce test mi a mai facut , acum nu stiu ce sa mai cred :cry: ca sa ma duc pana in bucuresti( sunt din brasov) nici nu stiu de unde sa incep si cum sa ajung acolo . acte , trimitere . este multa bataie de cap , nu zic ca nu m as duce ( ce n as face ptr sanatate! ) dar nu stiu de unde sa incep ca sa ajung acolo .. am sa ma interesez oricum, ms de recomandare .

Antinevralgic am cam luat . de vreo 4 -5 ori :D cu siguranta nu mai iau de acum , dar era singura cale de a stopa durerile de cap , am sa gasesc alta solutie .

 

Va intreb pe toti acum .1. ficatul poate avea vreo legatura cu durerile de cap ?!

2. Dupa o luna de regim ceaiuri hepatoprotectoare . liv 52 . nu trebuia sa fiu si eu umpic mai vioi? am o stare de oboseala continua , doctorita de familie mi a spus ca asa e la inceput , ptr ca am schimbat multe si alimentatie si tot si am inceput sa slabesc ... nu prea mi se pare plauzibil. :|

3. Marea mea problema . Fumatul face rau la ficat?! vitamine nu sunt in orice caz dar pot influenta cu ceva ficatul?

Fumez de 11 ani , dar nu este exclus sa renunt la acest viciu daca as stii ca are o influenta proasta asupra ficatului :|

Am sa urmaresc mai mult ce se posteaza pe aici

 

Sanatate la toata lumea!!

Salut

Steatoza este o acumulare de grasime in celulele ficatului.

Steatohepatita nonalcoolica (SHNA) reprezinta o forma avansata a sindromului ficatului gras nonalcoolic (NAFLD) si se caracterizeaza prin prezenta a cel putin 3 componente din tetrada: steatoza, injurie hepatocelulara, inflamatie focala mixta si fibroza. Se considera ca progresia bolii de la steatoza simpla la steatohepatita si la fibroza se produce prin 2 cai distincte. Prima este insulinorezistenta, care determina acumularea lipidelor in interiorul hepatocitelor cu aparitia steatozei hepatice, si a doua, stresul oxidativ, care conduce la inflamatie, injurie celulara si fibroza progresiva (1). Modificarile celulare induse prin stresul oxidativ mitocondrial sunt cea mai acceptata cauza a progresiei bolii de la steatoza la necroinflamatie si fibroza (2). Nivelul hepatic crescut al acizilor grasi constituie o sursa pentru stressul oxidativ. Ficatul steatozic este vulnerabil la interventia speciilor reactive de oxigen, proveniti din caile microsomala, mitocondriala si/sau alte cai pro-oxidante, in conditiile in care sistemele antioxidante sunt mult diminuate. Speciile reactive de oxigen produc injurie hepatica prin peroxidarea lipidelor, inductia citokinelor si a liganzilor Fas (3). Produsii finali ai peroxidarii lipidelor sunt substante toxice: malondialdehida (MDA) si 4-hidroxinonenal (HNE) (4,5). Prin actiunea acestora, se initiaza o cascada inflamatorie, precum si procesele de fibrogeneza (3,6).

 

E foarte important sa determini cauza ce a declansat boala .

Eu inregistrez progrese dar inca sigur 100% cauza nu o cunosc.

Nu am facut punctie hepatica si astept sa pot face fibrotestul in Timisoara.Din pacate acum am un program infernal si nu mai pot scrie, dar mai vb.

Sanatate multa.

PS :Daca vrei sa citesti ai ceva in atas,e adresat medicilor dar te mai lamureste cate ceva.

10_Olteanu_Olariu.pdf

Editat de gidea2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gidea . sczz dar nush cum te cheama am sa zica asa :bye:

 

E posibil sa ai steatoza hepatica , cu tgp -ul 13? deci 13 nu e greseala de tipar :yes:

ms de lamuririle de mai sus am sa citesc si atachmentul

 

sanatate multa :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Iversen,

E posibil sa ai HC, sau statoza hepatica sau litiaza biliara pur si simplu nai acumulat o oboseala indelungata pe un fond de stres ( mai ales somn putin, sub 4 ore pe zi).

Hepato;logul iti va face o ecografie si cu testele pt markerii hepatici ai sa te edifici asupra problemei. E bine sa o stii din timp si sa iei masuri, indiferent de situatie. Mai exista o posibilitate care am pierdut-o din vedere, un parazit numit giardia sau lamblia care da manifestari de genul asta.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutari ,

Am descoperit de curand acest forum si va rog sa ma ajutati daca e posibil.De mai bine de un an , mai exact din februarie 2004 maconfrunt cu o situatie ciudata.La un control de rutina, un ecograf, medicul de familie a constatat pe ficatul meu un strat de grasime si mi-a recomandat sa fac cateva analize pentru ficat.La analiza au iesit valori mari ale transaminazelor:TGP 136,TGO 54.Am crezut ca am hepatita si am facut analize de mai multe ori la intervale de 2 luni pentru virus A,B,C, Citomegalovirus, anticorpi antinucleari.Toti au iesit bine, doar la CYTOMEGALOVIRUS mi sa-a spus ca am anticorpi dar nu sunt bolnav( IgM 0.097 negativ;IgG 160.900 pozitiv analizor Axsym,Reactiv ABBOT, Metoda MEIA -sunt datele din buletinul de

analiza de la BIOCLINICA.)De atunci transaminazele oscileaza TGO 45-55,TGP

116-154.Am facut si testul HIV si eu in august anul trecut si sotia de curand pentru sarcina si sunt negativ.De asemenea si gama glutamiltransferaza e mare 60-77.

Am consutat diversi doctori si nu reusesc sa o scot la capat.Am de asemenea o stare de oboseala constanta fara sa fac prea mult efort fizic,si dureri ale membrelor inferioare in special.Am uneori dureri nu foarte mari in zona ficatului.

Adevarul este ca lucrez intr-un mediu extrem de stresant,si unii dintre ei spun ca ar putea fi o cauza.As dori sa mentionez si faptul ca sunt alergic la polen indeosebi, si, in aceasta perioada de cand am observat cresterea transaminazelor, din cand in cand imi apar pe piele , mici pete rosii care ma mananca, si care daca le ating

se umfla usor.In cateva zile dispar si revin.Sunt si putin grasut , am cam 10 cag peste normal dar incerc sa slabesc.Imi cer scuze pentru timpul rapit si va rog daca e posibil sa ma ajutati, poate exista cineva care stie mai multe.

Tratamentul pe care il urmez acum e un regim alimentar fara grasimi,prajeli,porc,etc.beau niste ceaiuri hepatice si am luat pana acum Farcovit si Lagossa.

Va doresc sanatate multa.

Razvan

 

 

va recomand produsul LIVER de la Provita Nutrition: WWW.TRATAMENTE.VSTORE.CA. Cititi compozitia si veti vedea de ce este un produs excelent pentru ficat. As mai recomanda dizolvarea grasimilor cu FAT CLEANSE si o cura de dezintoxicare a ficatului cu HEPATOX. Produsele citate se gasesc tot pe sit-ul citat mai sus.

Bob

 

va recomand produsul LIVER de la Provita Nutrition: WWW.TRATAMENTE.VSTORE.CA. Cititi compozitia si veti vedea de ce este un produs excelent pentru ficat. As mai recomanda dizolvarea grasimilor cu FAT CLEANSE si o cura de dezintoxicare a ficatului cu HEPATOX. Produsele citate se gasesc tot pe sit-ul citat mai sus.

Bob

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sal, la steatoza cat de greu scad transaminazele ? in timp vorbind. am acum ALT 80 iar AST 45. colesterol normal, trigliceride normale. dar glicemia 122. si grad 2 de steatoza la eco. acum un an aveam de grad 3 si analize proaste, col 260, tri 300 gli 150 alt 95. fara virusi. dar trasaminazele au scazut mereu dar inca nu sunt normale. credeti ca pot scadea la normal ? si in cat timp ? bine cu tratament (lagosa, liv 52, esentiale) si regim. ma ingrijoreaza ca timp de un an trasaminazele nu au scazut la normal. o sa mai repet virusi sa nu fie o hepatita b "oarba". la voi in cat timp au scazut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@maverik

Pentru rezultate mai rapide si imbucuratoare ti-as recomanda un ceai din seminte de armurariu (- care se sparg in rasnitza de cafea in prealabil, sunatoare , coada soricelului , anghinare, frunze de afin). Se face un ceai, cand da apa in clocot se pun toate plentele, se lasa sa fiarba cu capac la foc mic 3 minute, se lasa sa se raceasca. Se beau 4 cani pe zi. In aacest timp nu se mai ia Lagosa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×