Sari la conținut
Forum Roportal
zolex

Viata de crestin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va salut !Cred ca ati auzit cu totii ca atunci cand un om crede in Dumnezeu el devine credincios, dar ce inseamna asta de fapt ?A crede in ceva vine din mintea noastra, dar oare Dumnezeu se multumeste cu atat ? Sa credem in existenta Lui ?Ce inseamna sa fii creincios in zilele noastre?

Dupa parerea mea, cine se crede credincios trebuie sa aplice cuvantul lui Dumnezeu in viata de zii cu zii.Orice am face, oriunde am fii trebuie sa-L implicam si pe Domnul.Cand Dumnezeu a creat omul El a vrut ca sa traim in armonie cu El si sa avem o relatie zilnica cu El.Apoi Adam si Eva au comis o greseala fatala si au fost dati afara din gradina Edenului.OK dar cum vrea Dumnezeu ca noi sa traim acum ?Oare ajunge sa mergem odata pe saptamana la Biserica apoi restu saptamanii sa ne facem de cap, sa ne distram etc ?Asta a fost scopul Lui de a ne crea? NU !Cine vrea viata vesnica, cine vrea Binecuvantarile lui Dumnezeu, cine vrea sa traiasca in Imaparatia Cerului trebuie sa se apropie de Dumnezeu la fel cum era Adam si Eva la inceput.Trebuie sa avem o relatie zilnica cu EL.Vrem sa fim mantuiti ?Dar ce dam noi in schimb pentru asta ?Isus Hristos a murit pentru noi si fiecare picatura de sange care s-a scurs a fost pentru ca pacatele noastre sa fie iertate.Daca e asa de bun Dumnezeu cu noi, cum am putea fi indeferenti fata de EL ?A fii credincios fratilor inseamna a trai zi de zii in conformitate cu Cuvantul lui Dumnezeu.Va cred daca imi spuneti ca este foarte greu sa traiesti asa, dar pentru EL conteaza intentia.Stiti care este singurul lucru care il vrea Dumnezeu de la noi ?Inima noastra !Puteti sa spuneti o rugaciune scurta chiar acum, sa-I spuneti Domnului ca Il iubiti si Il doriti in viata voastra.Va incurajez fratilor sa va apropiati de El fiindca no sa va para rau, Dumnezeu va va rasplatii pentru tot cea ce faceti in Numele Lui !La inceput este foarte greu sa fii credincios, dar cu timpul El va fii alaturi de voi, va va ajuta la greutati, la suferinta etc.Dumnezeu este asa de bun si dragostea Lui pentru noi tine in veci.Primiti-L pe Isus ca Mantuitorul vostru chiar acum, nu asteptati prea mult, nu amanati.Veti vedea cata pace, liniste, bucurie si fericire veti primii de la El.Intreaga voastra viata va fii Binecuvantata.Eu stiu cum a fost viata mea inainte sa-L cunosc pe Dumnmezeu cu adevarat si stiu cum este acum.Inainte sufeream si nu aveam liniste, iar acum sunt exact opusul.El lucreaza in fiecare domeniu din viata mea si nu duc lipsa de nimic.Dumnezeu mi-a format caracterul dupa voia Lui, mi-am schimbat obiceiurile cu ajutorul Lui.Inainte am avut o viata destul de dezordonata, mergeam la baruri, chefuri, ma imbatam etc...Acum imi gasesc placerea in lucrurile Spirituale.Este o placere ca sa stau zilnic in prezenta Lui si sa-Ipot vorbi in rugaciune.Fiti recunoscatori caci avem un Dumnezeu plin de har si de dragoste !Domnul sa va Binecuvanteze.

Cine doreste sa ma contacteze : slava_lui@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiti care este singurul lucru care il vrea Dumnezeu de la noi ?Inima noastra !

Adică tu poţi alege pe Dumnezeu?

Hristos a plătit pt TOATĂ OMENIREA?

Salvarea se pierde?

Răpirea este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adică tu poţi alege pe Dumnezeu?

Hristos a plătit pt TOATĂ OMENIREA?

Salvarea se pierde?

Răpirea este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Don' zolex, ein moment, bitte!

 

1+1 = 2 sau 1+1 = 500?

 

A plătit Hristos pt TOATĂ OMENIREA? Atunci, judecata nu o să mai aibă loc, pt că Legea pedepseşte păcatul. Dacă Hristos a plătit, iar plata este TOTALĂ, cf Scripturii, atunci NIMENI nu mai merge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Don' zolex, ein moment, bitte!

 

1+1 = 2 sau 1+1 = 500?

 

A plătit Hristos pt TOATĂ OMENIREA? Atunci, judecata nu o să mai aibă loc, pt că Legea pedepseşte păcatul. Dacă Hristos a plătit, iar plata este TOTALĂ, cf Scripturii, atunci NIMENI nu mai merge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu sa gasesc calea mantuirii si sa traiesc viata de crestin.Spune-mi cum sa procedez si la care biserica sa merg?

In biserica ortodoxa nu inteleg nimic.Stii unde as putea sa incerc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.Dumnezeu mi-a format caracterul dupa voia Lui, mi-am schimbat obiceiurile cu ajutorul Lui.Inainte am avut o viata destul de dezordonata, mergeam la baruri, chefuri, ma imbatam etc...Acum imi gasesc placerea in lucrurile Spirituale.

Oau! Cioanas reloaded. ;) Ce nu inteleg eu este de ce toti cei care 8) "au avut o viata dezordonata, mergeau prin baruri, se imbatau" si apoi ;) "s-au cumintit", incearca sa le bage tuturor pe gat pilula religiei. Daca ei nu au avut forta necesara sa se ridice singuri din mocirla, si a fost nevoie de ajutor din partea vreunei comunitati religioase sau a unui text religios, de ce trebuie automat sa presupuna ca nimeni nu poate singur, fara vreo proptea religioasa, sa devina un om mai bun?! :) Toti incearca sa ne bage pe gat "medicamentul" care i-a facut pe ei bine, dar uita ca oamenii sunt diferiti, nevoile lor sunt diferite; ce vindeca pe unul, nu il ajuta si pe altul.

 

Vai Gelu, ce subtil esti! :P :P

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vai Gelu, ce subtil esti! 8) ;)

 

O fi vreo cunostinta mai veche?

 

Stii ca eu vreau sa-mi schimb viata si sa urmez calea Domnului da caut o biserica unde sa gasesc pacea si linistea. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da Isus Hristos a platit pentru toata omenirea, insa doar aceia vor fi salvati care Il vor urma pe Isus.

Cine nu-L urmeaza pe Isus nu va fi MANTUIT si va ajunge in iad asa cum spui tu.

Stai, mă, puţin! Că nu iese la socoteală 8)

 

Să nu-L urmezi este un PĂCAT. Dacă El a plătit pt TOATĂ OMENIREA TOATE PĂCATELE, atunci a plătit şi păcatul de a nu-L urma, de a nu crede, de a nu iubi. Căci altfel nu există salvare dacă a rămas vreun păcat neacoperit.

 

Coloseni 2

 

13Pe voi, cari eraţi morţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×