Sari la conținut
Forum Roportal
greyt

Regim alimentar

Postări Recomandate

Buna Viorica Bine ai venit la noi pe forum si multumim pentru regimul trimis.E bun,tot ce scrie acolo recomanda si dr in general, eu le-am aflat in cei 4 ani de regim. Nu inteleg de ce nu e buna varza cruda,poate sa ma lamureasca cineva..... Stiam ca nu sunt bune aluaturile proaspete,dar nu prea inteleg ce inseamna aluat uscat,vad ca el este admis pentru consum.Pot sa va spun ca la ochiurile in apa trebuie pusa sare cind pui apa la fiert.Oalele fierte trebuie sa fie cit mai moi si proaspete.Nu trebuie facut abuz cu oua,cam 2-3 pe saptamina.Nu trebuie sa mincam fierbinte,dar nici rece ,nu e bine pentru ficat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Regim pentru cazuri "extreme"(ciroza+diabet zaharat+litiaza biliara)

 

1.Dimineata:pe stomacul gol,clatita gura cu o lingurita de ulei presat la rece, 15 min; apoi iaurt/lapte degresat cu fulgi de grau sau orz;

2.Pranz:un fel de "ciorbita"(cu multe legume(rosii, dovlecei, morcov, ), carne foarte bine fiarta de pui,putin ulei de masline, bors de putina si lamie+ nelipsitul patrunjel verde) +paine fara sare(2,3 felii) + felul 2 in general legume fierte (conopida sau amestec broccoli); pentru felul 2 va mai recomand peste fiert cu legume fierte si date un pic in cuptor, cu lamie sau uneori paste cu branza dietetica; mancare de spanac sau de urzici; cartofi fierti cu branza dietetica.

3.Nu ne lipsesc ca desert caiwi si merele verzi acrisoare; daca ne este pofta de o placinta folosim zaharul special pentru diabetici si branza dietetica.

 

La toate acestea se adauga 2-3 albusuri fierte/saptamina pentru cresterea albuminei, 1,2 pahare de suc din patrunjel pentru cresterea hemoglobinei, a globulelor rosii, albe si a trombocitelor, apa plata(1 1/2 la pe zi), ceaiurile de rotopasca, galbenele, sunatoare, nelipsitele plimbari, odihna cat cuprinde...si increderea in Dzeu.

Editat de lasthope

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca stagneaza incep sa fermenteze si rezulta alcool. Exista ciroza mancatorilor de fructe: paradoxal, o fac din cauza alcoolului persoane care nu consuma alcool, in schimb mananca fructele cum nu trebuie.

[snapbacca]45608[/snapbacca]

 

Iarta-ma , dar nu m-am putut abtine :spiteful: :- :(

 

Deci bancul ala cu soricelul care a mancat o bobita de strugure si sa/a imbatat dupa care a iesit sa ia pisica la fugareala are un substrat real, nu ?

 

Sau soferii care sunt prinsi bauti la volan pot spune ca au mancat fructe la desert, nu ? Si gata, se iarta...

 

Sa fiu iertat pentru ca o situatie grea de sanatate nu trebuie sa starneasca rasul dar nu-i cazul sa credeti toate prostiile. Eu unul as vrea sa aud argumente pro, altfel, iata un motiv bun ca sa mai zambim !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:- Buna Gabriel,nu ,nu mai suparat cu apsolut nimic,dar nu ma simt bine si am cautat sa raspund cit mai pe scurt.am fost foarte ingrijorata si cu nepotica mea,dar totul este bine a apucat sa plece din New Orleans si este acasa in Atlanta a ramas fara casa si servici,era avocata la o comanie care apara criminali,a ramas un dezastru acolo ,acum un an am fost si eu acolo era un oras in stil frantuzesc vechi era ca in povesti,asta este natura ne joaca fite,bine ca a apucat sa plece la timp.Si eu te-am trimis un e-mail si te rugam sa imi dai un sfat si in afara boli,as vrea sa trimit vidio-film la mama si nu stiu ca am incerca pe yahoo dar nu sa poate.Am sa iti trimit toate analizeie de pina acum pe adresa de e-mail a ta ca sa le poti studia ,dar miine ca acum este tirziu.Te rog sa imi spui oul cu tot cu albus se consumasi cum a il eau cu vin ca sincer imi este foarte frica ca stiu ca nu avem voie nici o picatura de alcool.

Am sunat azi pe doctorita mea dar are telefonul inchis ,pina luni nu o voi putea gasi.Multa sanatate Mariana .

Am primit toate mesajele. :spiteful: :- :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor, :spiteful:

 

Oul crud, proaspat se ia cu tot cu albus. Se freaca bine cu miere si se adauga cateva picaturi 10-20 vin rosu (nu mai mult de o lingurita). Tot amestecul omogenizat se dilueaza cu lapte cadut nu fierbinte sau ceai. Nu va temeti vinul rosu este in cantitate prea mica si prea diluat pentru ca alcoolul sa va faca rau. Este necesar intrucat contine niste enzime care sunt de mare importanta in mineralizarea organismului. Tratamentul va fi de cel mult 7 pana la 10 zile pe luna. Este indicat in toate tipurile de anemii, bolnavi dupa operatie, in convalescenta etc. De exemplu tatal meu a fost tratat de cancer in gat (a avut un polip pe coarda vocala dreapta). Nu a facut chimo, a facut radio terapie cu Co. Ei aflati ca la 60 de ani cat avea atunci (acum are cu 9 ani mai mult) mergea la serviciu si se ocupa de tot ce trebuie in casa. Sotia mea a pierdut sange trei luni si apoi a pierdut si sarcina, nu putea merge la baie decat daca se tinea de pereti, am incercat tratamente alopate cu fier si vitamine care nu au dat nici un rezultat, dupa 10 zile de tratament cu ou a mers la serviciu si si-a revenit complet. :oca:

 

Multa sanatate! si succes daca incercati tratamentul va rog sa-mi spuneti pentru a putea invata dinaceasta experienta si altii. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toti Stiu ca albusul de ou este toxic .Este indicat sa se manince crud ?Mai ales 10 zile la rind,cind dr recomanda sa se consume 2-3 oua pe saptamina .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
                                                                                                 

Stiu ca albusul de ou este toxic .Este indicat sa se  manince crud ?Mai ales 10 zile la rind,cind dr recomanda  sa se consume 2-3 oua pe saptamina  .

[snapbacca]65842[/snapbacca]

 

Albusul de ou este proteina curata, albumina. De ce sa faci perfuzii cu albumina daca poti sa o mananci? Ficatul are nevoie de proteine.

Albusul de ou (ca si galbenusul) este toxic in forma preparata adica fiert sau prajit, este vorba aici de o proteina coagulata (intarita din cauza temperaturii).

Albusul crud se metabolizeaza pana la colesterina pe cand albusul intarit se metabolizeaza dupa o munca asidua a ficatului in colesterol dar nu in colesterol alfa sau beta plus produsi secundari de degradare.

 

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Greyt,

uite ca am discutat cu cineva pe forum despre cazul mamei tale.

ce as putea sa iti mai spun... ceea ce nu a fost indepartat prin operatie se reface imediat daca nu se urmeaza cura de citostatice (carcinomatoza recidiveaza din pacate extraordinar de repede....). asa ca e bine ca mama ta sa termine sedintele de chimioterapie (citostaticele). Ascita apare ca urmare a formatiunilor cancerigene care se dezvolta in cavitatea abdominala, nu pentru ca ar dezvolta ficatul o ciroza. Asa se apara organismul de neoformatiuni (prin secretia lichidului de ascita). ceaiurile le poti administra in paralel cu medicatia alopata (cea recomandata de medici). Iar despre regimul alimentar nu cred ca trebuie sa o privezi pe mama ta de ceea ce ii place.

 

                                                                                                          Sanatate si sa ne auzim cu bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×