Sari la conținut
Forum Roportal
greyt

Regim alimentar

Postări Recomandate

Buna Costin, Vad ca se mareste grupul hepaticilor....Odata ce esti sigur ca ai aceasta boala trebuie sa incepi un regim alimentar si un tratament medical.DEpinde de tine in ce fel iti iei adio de la viata,de felul cum vei lua problema in serios.Orcum pentru a invinge boala iti trebuie multa rabdare,vointa si credinta. Sanatate la toti

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu ce tratamente alternative exista pentru Hepatita C. Mama mea a descoperit acum cativa ani ca are aceasta boala. De atunci nimeni, adica nici un doctor nu i-a recomandat nici un tratament, numai regim alimentar. Chiar as dori sa stiu ce poate face. In afara tratamentului cu interferon care nu se stie daca la cei 62 de ani ai ei crede ca nu il mai poate suporta si la care ar apela numai ca ultima solutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adria!

Eu folosesc un tratament alternativ doar de 1 luna de zile. Deci inca nu-ti pot spune despre efecte. Imi voi face analizele peste 3 luni. Ca stare generala deja ma simt mai bine.

Iau tratementul doc. Mircea Ciuhrii cel cu gandacii, despre care vorbea Marius. Gasesti aici informatiile.

http://www.insectfarm.com/produse.htm

 

Aici vei gasi pe cineva care a urmat trat. acesta combinat cu apiterapie:

http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev...loarebgr=407c58

 

Mai sunt si alte informatii pe net despre subiect.

Deasemenea mai iau 3 produse de la firma Energy.. am scris mai sus un mesaj ce anume si adresa.

In afara de astea iau silimarina 300mg/zi, Liv52 6/zi si propolis de 3/zi cat un bob de mazare.

Nu beau, nu fumez, nu beau cafea, nu mananc carne. Fara grasimi si prajeli.Beau sucuri multe si mananc multe salate (e grozav ca e si sezonul lor acum). Aportul de proteine mi-la asigur din soia, ou (2 pe sapt) si seminte de toate soiurile.

In rest, plimbari, odihna si cat mai multe ganduri pozitive.

 

Am citit undeva pe net despre tratamentul recomandat pentru hepatita c de cei de la Hofigal si mi la-am notat si eu:

Spirulina

Catinofort

Coenzima Q10 forte

Ulei de catina

Echinaceea

Redigest

Fiamarant

Se administreaza aprox 6 luni si analizele se repeta la 3 luni.

 

Multa sanatate mamei tale si sa auzim de bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit.

Spuneam mai devreme ca am urmat cura de dezintoxicare a lui Iulian Fulga.

Cred ca mi-a prins extrem de bine intrucit inainte de aceasta fumam cam 1 pachet de tigari/zi iar mincarea mea se compunea din :felul I=cafea,felul II=cafea etc...si multe f.multe mezeluri.Noroc mare ca stau la curte si mama sa-a ocupat cu gradinaritul la scara ffff mica si obisnuiam sa maninc multe verdeturi,rosii,castraveti fructe din prod.proprie.Cred ca din aceasta cauza nu am murit.!

 

Voi reveni Maria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mincarea nu era atinsa de foc.Dupa 4 luni am inceput sa maninc friptura de curcan la gratar numai simbata.

De aproape un an beau aproape zilnic lapte de capra proaspat muls nefiert si brinza de capra. Am o minune de cioban aproape de mine.Eu locuiesc la marginea Bucurestiului si din aceasta cauza ma aprovizionez de la vecinii mei sau de la tara cu produse 100% ecologice.Dar asta de aproape un an.

Nu am retinut exact care este starea ta Marius.Acum ma duc sa citesc despre tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mihaita Bine ai sosit printre noi.Nu trebuie sa te sperie faptul ca ai ficat marit si gras,acest lucru e in urma faptului ca virusul a fost activ.Dar ficat marit si gras prezinta si o pers. sanatoasa ce maninca neadecvat(grasimi multe ,prajeli si mai ales alimente cu multe E-uri) si mai ii trage cu alcoolul si cafeaua.Ar trebui sa faci o viremie sa vezi in ce cant ai virusul in org .E bine macar ca nu ai transaminazele mari si ele sunt importante.Orcum,ar fi bine sa tii un regim alimentar pentru ficat.Durelile din dreapta pot fi din mai multe cauze:oboseala, suparari sau alimentatie necorespunzatoare.Ficatul e un LABORATOR ce munceste din greu cu tot ce am spus mai inainte.DE aceea trebuie menajat din toate privintele,mai ales a oboselei. Daca ai transaminaze asa bune fa o viremie sa vezi cum stai.Pe urma daca ti se cere ai sa faci si punctie. SAnatate si sa ne auzim cu bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca tot am vorbit aici despre regimul pe care unii dintre noi sunt inclinati sa-la tina mai ales in aceasta perioada, pana la negativare :spiteful: , m-am gandit ca nu ar fi rau sa postam cate o reteta.

Ma tot chinui de ceva timp sa-mi alcatuiesc chiar un meniu pe 2-3 saptamani pentru a nu ma mai gandi in fiecare dim: "azi ce sa mai mananc?"

Am sa incep prin a scrie reteta unui mic dejun pe care il servesc adesea dimineata. Si baiatului meu ii place foarte mult:

 

Mic dejun "Voinicel":

 

1/2 cana de grau

1 lingura de nuci taiate marunt (sau macinate)

1 lingura de miere (sau mai putin dupa dorinta)

1 mar (1 piersica mare, 1 para sau 1 banana)

 

Graul se alege, se spala si se pune la fiert in apa. Fierbe cam intr-o ora. Cand este gata si sa-a racit,se alcatuieste o portie astfel: pe o farfurie intinsa, se pune din graul fiert impreuna cu 2-3 linguri din zeama lasata, se presara lingura de nuci taiate sau macinate, se pune mierea si deasupra un fruct taiat feliute subtiri sau dat pe razatoarea mare.

Este un mic dejun foarte consistent.

Ca sa nu fierb grau in fiecare zi, de obicei fierb o cantitate suficienta pentru 2 dimineti si il tin in frigider.

 

Adesea dimineata, cand sunt pe fuga, imi alcatuiesc un mic dejun rapid cu multe "chestii" aruncate in blender:

 

grapefruit (sau portocala)

lamaie

1 smochina

polen

germeni de grau

fulgi de orz, ovaz, secara

tarate de grau

seminte de in

miere

 

Adaug apa peste toate aceastea, mixez intr-o fericire, et voila! Nu e aratos dar e sanatos ::o::

Combinatia ramane la inspiratia fiecaruia si la ce are in casa in acel moment. Imi cumpar de obicei cate o punga de fulgi de cereale presati la rece din fiecare soi posibil tocmai pentru acest fel de combinatii.

Iar acum e si sezonul capsunilor! uiiiiii

 

Sanatate si ... Pofta buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna marius,

mabucur sa aud ca esti un gurmand.din ce cunosc se lupta cu mincarea in sensul ca nu au pofta de mincare sau vomita.asta este un lucru foarte bun pentru organismul tau.Eu cred ca in cea mai mare parte calitatea singelui este un factor f important in procesul de vindecare.putem discuta pe ac tema f mult acum insa nu prea am chef. a tb sa fac mincare astazi pentru.mai multe pers.deoarece noi construim o parte din casa veche,mai bine zis o modernizam am si lucrat f mult....si-mi este cam somn...

totusi nu stiu de unde ti se trage...esti cam pesimist.ori ai studiat f mult si ai cunostinte avansate despre subiect ori asa esti tu de felul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Marius E foarte bine ca esti plin de viata in perioada acestui tratam,face bine la psihic.Dar nu-mi place ca acolo va permite sa mincati alimente ce contin multe TOXINE (cirnati ,carne miel,porc) pentru ficat si nu realizezi acest lucru decit cind e prea tirziu.Eu nu sar pe tine ca ai fost la strand(desi NU e voie expunerea prelungita la soare) dar vreau sa stiu de ce ai baut BERE,la noi dr spun ca berea e fff rea pentru ficat,apoi tariile si vinul .Aici ,sincer iti spun ca stiu de la mai multi dr nici macar sucul(doar cel natural) din comert nu-ti da voie sa-la bei(cola,pepsi),aluaturi proaspete ,prajituri cofetarie ,alune,nuci sau produse cu cacao multa java script:emoticon(':spiteful:') .Asa ca esti un fericit ca-ti permiti de toate,dar sa stii ca toate acestea sunt pe pielea TA.Asa ca mai bine te mai intorci din cind in cind la lactate si ceriale(chiar daca te apuca nechezatul citeodata)java script:emoticon(':o:'),mai bine un iaur decit berea.Eu am fost inf de toate aceste de doctorita ce m-a tratat(o scumpete de om,f sufletista) ,chiar mi-a spus ca nu e bine pentru ficat sa maninci rece sau fierbite.DE ce sa te simti numai tu bine si ficatul tau nu?Da-i cit mai multe salate ,fructe,legume si carne de pui daca tot plingi dupa ENZIMEjava script:emoticon(':oca:'). Sanatate si sa ne auzim cu bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga gia,

iti trimit reteta mea de brinza tofu:

-faina de soia romaneasca

 

intr-un vas se pun 3 la de apa, 2 lincuri nuca de cocos, si 12 linguri faina de soia.

se fierb 40 minute la foc moderat si se amesteca pentru a nu se prinde si in acelasi timp sa se omogenizeze compozitia.

dupa acest timp laptele este gata si se scoate 1 litru pentru consum.

 

peste restul de 2 litrii de lapte se stoarce 1+1/2 zeama de lamiie,observam ca se formeaza imediat si brinza,se curge zerul se dauga peste brinzica mult marar sau mai putin, dar eu pun cu basculanta.....iami...iami.... sare de mare daca vrei sau deloc...pofta buna....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×