Sari la conținut
Forum Roportal
blueone

Miron Cozma eliberat

Postări Recomandate

Asa cum stiti Miron Cozma, liderul minerilor din Valea Jiului in anul 1990, a fost eliberat ieri 14 iunie 2005, exact in ziua in care comemoram 15 ani de la sangeroasele mineriade din perioada 13-15 iunie 1990.

La auzul acestei vesti am crezut ca avem de-a face cu o gluma proasta, dar se pare ca totul este cat se poate de real.

Pe de alta parte consider ca justitia nu se face vinovata de eliberarea acestuia deoarece avem de-a face cu un viciu de procedura atunci cand vorbim de o revocare a gratierii. Greseala sa-a facut tocmai la aici prin milostivirea de care a dat dovada tata Nelu.

In alta ordine de idei, declaratiile luate la cald inculpatului sunt in mare parte socante:

 

"Miron Cozma a declarat, ieri, procurorilor militari, ca dupa mineriada din iunie 1990, i-au fost oferite functii importante in stat, precum cea de ministru de Interne, pe care le-a refuzat, intrucat veneau din partea unei guvernari conduse de un "fost nomenclaturist".

Avocatul lui Cozma, Adrian Roseti, a declarat la finalul audierii clientului sau ca alte oferte i-au fost facute fostului lider al minerilor in timpul anchetei privind mineriada din iunie 1990, propunandu-i-se ca, in schimbul gratierii, sa denatureze relatarile despre aceste evenimente.

Cozma a dat ieri ultima declaratie in dosarul mineriadei din 13-15 iunie 1990, aparatorul sau aratand ca, in urma finalizarii acestor declaratii, sa-au facut pasi importanti in ancheta. "sa-a identificat, de principiu, cine a sunat de la Bucuresti pentru a chema minerii.

Este vorba de consilierul lui Gelu Voican Voiculescu, un colonel din Ministerul de Interne", a declarat aparatorul lui Miron Cozma, citat de Mediafax. El a explicat ca acesta le-a spus procurorilor militari ca mineriada a fost provocata in conditiile in care exista un vid de putere in conducerea minerilor, dupa ce liderul acestora fusese schimbat."

 

De fapt acest nou topic consider ca sa-ar incadra mai corect la sectiunea NO COMMENT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte bine ca a fost eliberat, a platit destul pentru greselile altora

Editat de fericirea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti. A platit pentru propriile greseli.

Problema este ca multi, foarte multi, prea multi au scapat nepedepsiti. In frunte cu Iliescu si continuand cu masele de minieri fara minte - "noi muncim, nu gandim".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa o intreb pe fericirea unde se afla in iunie 1990 atunci cand minerii au venit in Bucuresti?

A vazut dezastrul lasat in urma de acestia?

Nu zic ca este unicul responsabil, dar are partea lui de vina pentru care trebuie sa plateasca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vestea asta te face sa te intrebi "oare ce urmeaza ?" Dar cred ca de acum in Romania poti sa-ti pui aceasta intrebare zilnic fara grija de a nu avea un raspuns nou... Eu as propune guvernului sa le vopseasca minerilor castile in albastru si sa-i trimita pe ei in misiunile de mentinere a pacii, sunt convins ca si-ar face datoria foarte bine, poate puteau chiar ocupa chiar ei Iraca-ul... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi vine sa cred la comanda lui am murit oameni si ramas cu sechele altii... nu ar fi trebuit eliberat...

Editat de crs_tzep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei am trait ca sa-o vedem si pe asta: Cozma in postura de erou national.

Daca nu ma credeti uitati dovada:

 

" Miron Cozma a iesit de la inchisoare cu aere de mare salvator al romanilor, descinderea din iunie 1990 avand drept scop inlaturarea comunistilor de la putere, nicidecum inabusirea celor care cereau sa fie liberi de comunism. Manifestantilor din Piata Universitatii nu le-au fost rupte oasele de catre oastea lui Cozma, asa cum toata lumea stie si a vazut, ci de alte forte aflate in cercul de interese politice ale lui Iliescu si compania. Ceea ce se vede in imaginile filmate, cand minerii indoaie drugii de fier pe spinarea "golanilor", sunt niste trucaje care au fost prezentate opiniei publice pentru a-la pune pe gratiatul lui Iliescu intr-o postura proasta. Se vede treaba ca omului asta nu i-a venit mintea la cap nici acum. Daca el crede ca a fost manipulat, in conditiile in care sustine ca nimeni nu este mai presus de el, natiunea romana nestiind pana astazi cine a luptat impotriva comunismului cu adevarat, inseamna ca actiunea din 13-15 iunie ar trebui trecuta in manualele de istorie la capitolul "mineriada a salvat democratia". Capetele sparte, mainile rupte, ca sa nu mai vorbesc de mortii si ranitii din spitale, sunt rezultatul unor banale incidente petrecute in timpul unei miute organizate de "golani" in spatele Teatrului National in pauza cand discursurile tinute la balconul Universitati erau intrerupte. In acest mod vrea Cozma sa prosteasca opinia publica. Nu mai recunoaste nimic din ce a fost in urma cu 15 ani, colaborarea cu puterea fesenista de atunci, ma refer in special la Ion Iliescu, pe care il catalogheaza drept carpa caaghebista, fiind considerata o inventie a presei menita sa-i ajute pe anchetatori in demersurile privind inculparea intr-un nou dosar. Plange si Valea Jiului cand il aude pe Cozma cum isi apara nevinovatia si isi lauda cinstea si onoarea de luptator anticomunist! Spune ca societatea a fost nedreapta cu el, anii de detentie fiind nemeritati atat timp cat el, Miron Cozma, sa-a declarat in favoarea Punctului 8 de la Timisoara. Ca sa vedeti, stimati cititori, ce fel de patriot are poporul roman! Probabil ca din acest motiv Ion Iliescu i-a semnat gratierea. Dar dupa invinuirile pe care Cozma i le-a adus la iesirea din penitenciar nu este exclus ca fostul sef de stat sa-si dea seama ca a facut o mare prostie."

 

Sursa: http://www.romanialibera.ro/editie/index.p...16062005&idx=57

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ipoctit. Asta e Cosma. Am vazut ca aseara la Realitarea tv ca si-a cerut scuze pentru mineriade .. da, sa spunem ca e un lucru bun asta, dar a continuat sa o faca pe salvatorul Romaniei. sa-a contrazis singur. Mi-e scarba din nou..

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ipoctit. Asta e Cosma. Am vazut ca aseara la Realitarea tv ca si-a cerut scuze pentru mineriade .. da, sa spunem ca e un lucru bun asta, dar a continuat sa o faca pe salvatorul Romaniei. sa-a contrazis singur. Mi-e scarba din nou..

 

 

Daca era dupa mine de atunci ii dadeam pe viata fara posibilitate sa mai iasa nu a oorat destu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×