Sari la conținut
Forum Roportal
altu

HIV, SIDA - Intrebari, raspunsuri, informatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca ma puteti ajuta cu un raspuns

 

pot aparea semne/simtom hiv doar dupa 10-12 zile de la un contac sexual oral (a durat 2 min-penisul fiind in stare flasca (mucoasa nefiind astfel f intinsa), abia dupa cele 2 min punandu-mi prezervativul - nu am avut rani, ulceratii pe gland), gen febra, greatza si frisoane.

precizez ca acestea m-au tinut fix 3 zile (frisoanele si febra prima zi..greatza relativa si starea proasta toate cele 3 zile)

mai precizez ca am avut si un scaun moale si de culoare deschisa

 

stiu ca astea pot fi semne si de hepatita...de asemenea in cele 3 zile m-a intzepat usor si uneori ficatul....(nu am avut ochii galbeni si nici ficatul marit la palpare), pt hepatita ramand sa-mi fac analizele...perioada de incubatie fiind mai mica la hep.(10 zile-o luna) fatza de hiv (6 luni)

 

ma intereseaza daca este posibil ca doar dupa 10 zile sa apara semne hiv.

 

poate sa fie si enteroviroza, probleme cu bila etc...dar cel mai mult mi-e frica de hiv.

ps. mentionez ca senzatia de greatza(putin amar in gura)+scaun mai decolorat o mai am din cand in cand pana si acum, dupa 2-3 saptamani de la acele 3 zile... (o data la 3-4 zile sa zicem)

intreb toate acestea, pt ca pana trec cele 6 luni, efectiv ma macina ce-i mai rau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hehehe... stai calm deocamdata. pentru HIV simptomele sunt foarte slabe, de multe ori trec neobservate.

ce ai avut tu se pare ca a fost o indigestie. daca ai amar in gura si te-a intepat zona ficatului+scaun deschis la culoare, du-te la doctor si fa-ti niste analize. cel mai probabil ai probleme biliare.

SIDA nu se transmite chiar atat de usor, mai ales ca n-ai avut fisurari ale pielii prin care virusul sa poata intra in organism. uneori nu se transmite nici prin contact sexual neprotejat (au fost cateva cazuri). alteori s-a constatat ca se poate transmite prin sarut frantuzesc prelungit, in conditiile in care ambii parteneri aveau afectiuni ale mucoasei bucale.

sfatul meu? sa-ti fie invatatura de minte sperietura de acum pentru data viitoare. si sa-ti intre clar in cap ca prezervativul il pui ca sa te protejezi si tu, dar si pe partener/a. acest minim de respect i-l datorezi.

 

http://66.249.93.104/search?q=cache:ySGdHd...ro&ct=clnk&cd=1

Primele simptome

 

Multe persoane nu prezinta nici un simptom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

perioada de incubare la hepatita ca si la hiv este mult mai mare de 10 zile. La hepatita in faza acuta se coloreaza urina in brun, culoarea coniacului. Ce ai avut tu se datoreaza unei obstructii temporare a canalului coledoc. S-ar putea sa ai nisip la vezica biliara sau mai multi calculi care au impiedicat eliminarea. Va trebui sa faci o ecografie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fi facut o viroza respiratorie! Dar alta data sa fii mai atent uite ce se intampla ...ramai cu traume psihice :o: Perioada de incubatie la hepatite variaza intre 15 si 30 de zile.La infectia cu HIV abia dupa 6 luni virusul poate fi decelat in sange in urma testelor de laborator!

Cea mai buna cale de a te proteja de BTS (boli transmisibile sexual) e abstinenta. Eu n-am auzit sa pateasca cineva ceva din cauza abstinentei! :o: :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-am auzit sa pateasca cineva ceva din cauza abstinentei! :o: :blink:

hahaha...ba da. dupa un timp face chiti-mu, se usuca si cade. :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Perioada de incubatie la hepatite variaza intre 15 si 30 de zile.La infectia cu HIV abia dupa 6 luni virusul poate fi decelat in sange in urma testelor de laborator!

 

eu ma refeream la simptom,semne, manifestari ale hiv-ului, nu cand apare virusul la analize

 

multzumesc tuturor pt raspunsuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o curiozitate: la analizele normale de sange (fara testul special hiv) se poate vedea existenta virusului? sau cu alte cuvinte daca ai toate analizele perfecte poti avea hiv?

 

intreb asta pt ca in fiecare an mi-am fct analizele, de fiecare data mi-au iesit perfecte, insa testul hiv nu l-am fct niciodata...iar acum 4-5 ani am mai avut cate un contact neprotejat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o curiozitate: la analizele normale de sange (fara testul special hiv) se poate vedea existenta virusului? sau cu alte cuvinte daca ai toate analizele perfecte poti avea hiv?

 

intreb asta pt ca in fiecare an mi-am fct analizele, de fiecare data mi-au iesit perfecte, insa testul hiv nu l-am fct niciodata...iar acum 4-5 ani am mai avut cate un contact neprotejat...

Pt a stii daca ai sau nu hiv trebuie sa-ti faci testul. Ce fel de analize da sange ti-ai facut pana acum? Oricum testul hiv nu costa mult...asa ca ai putea sa-l faci, pentru linistea ta. :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca esti din bucuresti, du-te la sp victor babes si intreaba la receptie de angel appeal. sunt la et 1. testul este gratuit si-ti elibereaza rezultatul in cateva zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca esti din bucuresti, du-te la sp victor babes si intreaba la receptie de angel appeal. sunt la et 1. testul este gratuit si-ti elibereaza rezultatul in cateva zile.

 

 

chiar este gratuit testul hiv la victor babes ?

si mai exact: in cate zile este eliberat rezultatul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×