Sari la conținut
Forum Roportal
Alethia

Ce s-ar intampla daca intr-o zi ar disparea toti banii din lume peste noapte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce a-ti face daca peste noapte Banca Centrala a Americii ar emite un decret ca toti banii sa devina invalizi.

 

Noul sistem va fi:

 

Va dau un ex

 

Ai nevoie de un BMW. Te duci la magazin ti se da dreptu de folosinta asupra lui din prima zi dar va tb sa muncesti 5 ani in folosul showrumului auto

 

Sau ai nevoie de ex de un TV. Te duci la magazin, ti-l da si pe o perioada de 1 luna tb sa muncesti in folosul magazinului.

 

Iar pentru alimente sa fie in felul urmator. Muncesti o zi la cineva si ti se da o cartela cu ajutorul careia poti face piata o luna de zile intreaga doar prezentand-o vanzatorului.

 

V-ati adapta la noul sistem? V-ar place sa nu mai aveti grija banului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce s-ar intampla daca intr-o zi ar disparea toti banii din lume peste noapte?

 

 

As propune sa se faca troc cu femei si camile!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banul este una din cele mai cretine inventii vreodata ; cred ca as fi extrem de libera :D

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai sistemul propus nu e valabil..... de ce? :D simplu....... ca daca pe ac perioada as vrea televizor, masina etc..... :beee: cum as putea munci in ac timp in mai multe locuri??? :cry: al sistem care ar fi? 8)

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Muncesti o zi la cineva si ti se da o cartela cu ajutorul careia poti face piata o luna de zile intreaga doar prezentand-o vanzatorului.

Cum ar veni: muncesti la cineva, iti da 100 de dolari cu care faci piata o luna de zile.

Adica in loc de cartela ta, sa fie un credit card sa spunem.

 

Si inca ceva: sistemul tau, te-ar scuti de griji?

 

Spui niste prostii distractive, Alethia.

 

Ai si un premiu:

 

 

post-96590-1185641961_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ori bani,ori card,e cam acelasi rahat.Ma scuzati,dar nu mi se pare nici o diferenta. Io prefer sa am grija banului. Cu cardul am o mica problema totusi:uit mereu pinul :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce a-ti face daca peste noapte Banca Centrala a Americii ar emite un decret ca toti banii sa devina invalizi.

 

Noul sistem va fi:

 

Va dau un ex

 

Ai nevoie de un BMW. Te duci la magazin ti se da dreptu de folosinta asupra lui din prima zi dar va tb sa muncesti 5 ani in folosul showrumului auto

 

Sau ai nevoie de ex de un TV. Te duci la magazin, ti-l da si pe o perioada de 1 luna tb sa muncesti in folosul magazinului.

 

Iar pentru alimente sa fie in felul urmator. Muncesti o zi la cineva si ti se da o cartela cu ajutorul careia poti face piata o luna de zile intreaga doar prezentand-o vanzatorului.

 

V-ati adapta la noul sistem? V-ar place sa nu mai aveti grija banului?

 

 

 

cumplit...nu mi-ar place....sistemul de acum il consider bun...

ptr. ca nu ar merge ceea ce ai scris mai sus, exista azi banul ( cu bani poti sa iti faci toate mofturile, sau aproape toate, in acelasi timp), adica muncesti intro luna ptr. mai multe: mancare, tv, masina, concediu, etc...... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi doresc eu. Sa dispara banii. Stiu ca e o utopie, dar ar fi o lume perfecta. Inveti, faci o facultate, te angajezi. Daca esti inginer electronist (de exemplu) ti se da o masina, si o anumita cantitate de hrana, imbracaminte, aparatura electrocasnica si tot ce mai ai nevoie pt "nivelul" tau. Esti lenes, idolii tai sunt acei cleptoparlamentari, si nu faci nimic in viata, primesti mult mai putin. Si tot asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce a-ti face daca peste noapte Banca Centrala a Americii ar emite un decret ca toti banii sa devina invalizi.

 

Nu a-si face nimic deosebit...o sa ma duc si maine sa cumpar paine cu bani LEI...nu locuiesc in USA. si nu ma interesaza decretele altora, referitoare moneda (toti banii) lor.

 

Daca, PRIN ABSURD, decizia lor ar afecta tot sistemul monetar mondial....ceea ce nu prea cred (YEN, YUAN, EURO, petrol...etc), o sa sa revin la troc si o sa vad cum se reinventeaza banii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×