Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrud

Minciuna patologica. Mitomanii.

Postări Recomandate

Am un prieten care termina facultatea de psihologie, si vrea sa fie psiholog in viitor. Ei bine, omul are un mod de a se interesa de anumite lucruri, intr-un fel foarte lipicios, de zici ca e vorba de familia lui, de casa lui, un interes iesit din comun ca si cand ar fi problemele lui, dar FALS, iti dai seama dupa o anumita perioada. Pare foarte interesat, e prietenul cel mai bun cu tine, desi te cunoaste de o zi. Te intreaba ce fac parintii, de parca e prieten cu ei de-o viata, cum iti merge cu una cu alta, ca si cand stie despre ce e vorba si a fost de la inceput in mijlocul problemelor. O perioada de timp ii prosteste pe toti, dar mai devreme sau mai tarziu, toti se prind de falsitatea lui.

Acum problema, in toate demersurile lui, explicatiile lui, le infloreste de numai. Are tot felul de explicatii, una mai frumoasa ca alta, n-ar zice o data adevarul gol golut. Mereu trebuie sa teasa o noua poveste despre o anumita problema, efectiv, de ani de zile nu l-am simtit si vazut vreodata sa fie sincer. Alt exemplu, imi povesteste mie ceva, apoi mai tarziu in oras altor prieteni le relateaza despre acelasi lucru, dar tot altceva le spune, tot avioane :search:, si ori crede ca mie imi place sa-i fiu complice, ori chiar nu-si da seama ca minte. NU POATE FI SINCER. Daca are ceva de zis la trei persoane, separat, cei trei au trei povesti diferite.

 

Ii rog pe cei care au cunostinte in genul acesta de afectiuni, probleme, sa scrie doua trei randuri, despre aceasta, fiindca e un baiat de milioane, insa cred ca nu-si da seama de faptul ca minte, si nu stiu cum sa abordez situatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ii rog pe cei care au cunostinte in genul acesta de afectiuni, probleme, sa scrie doua trei randuri, despre aceasta, fiindca e un baiat de milioane, insa cred ca nu-si da seama de faptul ca minte, si nu stiu cum sa abordez situatia.

El si-a trait toata viata in minciuna, incepand de acasa, din anii copilariei, pentru ca asta este scenariul de viata pe care l-a vazut "jucat" in casa lui, de la parintii lui. Si tu nu ai cum sa il ajuti prea mult. pentru ca unuia care se minte pe sine, si pe ceilalti, ii este extrem de greu sa accepte ca face asa ceva, mai ales ca asta ii vine din subconstient. Atata timp cat pe el nu il deranjeaza absolut nimic la el, nu va crede si nici nu va accepta ca este o problema.

Iosafat a postat pe acest forum niste lucruri interesante, leagate de acest scenariu de viata, sau script, care ne amprenteaza pe toti. Uite, iti dau copy/paste pentru cateva lcururi din acele postari:

"Ce e SCRIPTUL?

Avem SCRIPT peste tot, la nivel de individ, la nivel de familie, la nivel de tara si la nivel de continent.

Scriptul poate fi INDIVIDUAL, sau colectiv.

Evidend, vedem cu totii ce script COLECTIV e in Romania, in Suedia, sau in Irak.

 

Cand scriptul negativ se generalizeaza atat de mult, incat nu mai destingi alb de negru, vin razboaiele.

 

Scriptul e ca un virus, el vrea sa supravietuiasca, si cel mai grav, sa se amplifice din generatie in generatie.

De fapt ce e SCRIPTUL ? Stiintific el vine din AT (analiza tranzactionala).

 

Scriptul e ceea ce "indura" si "crede" orbeste copilul in primii 7 ani de viata.

In primii 7 ani de viata copilul preia direct si orbeste tot ce vede, are o inteligenta de "robot cu senzori".

..........

Nevroticul, e un om care iubeste minciuna, si nu suporta adevarul. Il auzim des spunand "eu nu mint, eu sunt un om cinstit, totdeauna corect". Poate o fi la magazin cand da restul, dar in familia sa e departe de cum sunt de exemplu politicienii in familia lor. "

Eu doar am copiat numai cateva lucruri, bine ar fi daca ai citi toate postarile facute de Iosafat pe acest forum.

Bafta multa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×