Sari la conținut
Forum Roportal
amoramo44

Suntem liberi sa ne exprimam opiniile?

Postări Recomandate

Indraznesc sa deschid un subiect care, dupa parerea mea este foarte interesant referitor la comunicarea opiniilor. Suntem intr-adevar liberi sa ne exprimam parerea sau, chiar daca uneori indirect, ni se interzice acest lucru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:victory:

Indraznesc sa deschid un subiect care, dupa parerea mea este foarte interesant referitor la comunicarea opiniilor. Suntem intr-adevar liberi sa ne exprimam parerea sau, chiar daca uneori indirect, ni se interzice acest lucru?

[snapbacca]34542[/snapbacca]

 

 

Eu zic ca da, suntem liberi! Dar in momentul in care iti exprimi opinia trebuie sa fi pregatit sa suporti consecintele; orice idee naste o contra-idee!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca suporti consecinte negative ca urmare a exprimarii opiniei, deja nu mai poate fi numita libertate de exprimare, mai ales daca ceea ce spui se situeaza in limitele bunului simt, insa cuiva sus-pus nu-i convine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

libertatea opiniei se refera in ati exprima parerea nefiind constrans de alti factori....insa daca tu iti exprimi un anumit punct de vedere liber fiind sa il alegi, asta nu inseamna ca cel de langa tine face lucrul acesta dupa aceleasi criterii ca ale tale....acea "contra-idee" nu e decat o alta parere care nu coincide cu cea pe care tu o sustii...asa cum esti liber sa iti creezi propriile impresii asa e indreptatit si cel de langa tine... ideea nu e sa te combata...

dar cand vorbim de dezbateri organizate..e mai greu de spus ca se intampla acelasi lucru.....dar e doar un material profesional si de multe ori aceste dezbateri nu reflecat realitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca suporti consecinte negative ca urmare a exprimarii opiniei, deja nu mai poate fi numita libertate de exprimare, mai ales daca ceea ce spui se situeaza in limitele bunului simt, insa cuiva sus-pus nu-i convine...

[snapbacca]34575[/snapbacca]

[/quote

 

Depinde ce intelegi tu prin libertate de exprimare! sa-a terminat cu epoca sus-pusilor acum vreo 15 ani.! Nu trebuie sa-ti fie frica sa deschizi gura ca vezi-doamne nu-i convine lu' nenea sus-pusu'!!! Avem drept de exprimare intr-o tara democratica!!! :victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Offf... discutia asta nu a ajuns la nici o concluzie nici macar in filozofie. Dezbaterile despre libertate nasc discutii infinite.

 

Oca. Libertatea opiniei. E clar ca suntem liberi. Te impiedica cineva sau ceva sa-i spui prietenei tale celei mai bune parerea ta despre un subiect anume. Chiar daca te impiedica, tu poti sa-i spui, in soapta, in cod morse, oricum.

 

Daca vorbesti despre exprimarea opiniilor in spatiul public, ce exemplu mai bun am decat spaniolul DJ Syto, cel care a pus pe net o piesa in care ne face de cacao poporul. Faza e ca dupa ce a facut asta, va ajunge probabil si in instanta sub acuzatia de producere si distribuire de materiale rasiste. Ceea ce mi se pare corect!

 

Sincer, ati vrea ca DJ Syto sa-si exprime liber opiniile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem intr-adevar liberi sa ne exprimam parerea ...?

[snapbacca]34542[/snapbacca]

 

Depinde UNDE ti-o exprimi.

In general ti-o poti exprima... cu cenzura de rigoare. Iar la noi, in Romania, cenzura domneste cam in toate domeniile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

sa-a terminat cu epoca sus-pusilor acum vreo 15 ani.! Nu trebuie sa-ti fie frica sa deschizi gura ca vezi-doamne nu-i convine lu' nenea sus-pusu'!!! Avem drept de exprimare intr-o tara democratica!!! :victory:

[snapbacca]34587[/snapbacca]

 

 

OARE.?!..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da un exemplu!

[snapbacca]34626[/snapbacca]

 

Sa spunem ca directorul institutiei in cadrul careia functionezi face parte dintr-un partid pe care tu nu-la agreezi. E de-ajuns sa se inteleaga acest lucru, fara sa-la spui, si vei fi tratat diferentiat, in sensul rau...Asa mi-a venit acum, ceva legat de politica dar mai sunt si multe alte exemple...Asta inseamna ca trebuie sa fii cat mai discret in exprimarea opiniilor daca vrei sa fii tratat cum se cuvine, dar asta se mai cheama libertate de exprimare.....?....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×