Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am iesit din spital marti.. mi-au iesit transaminazele 87 daca tin bine minte.. Acum tin regim si stau in pat cat de mult pot..

 

Ma bucur pentru tine. Sanatate maxima! Vezi sa nu uiti ca in fiecare an sa mergi la analize sa vezi cum mai stai cu transaminazele si cu anticorpii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,

 

si eu am trecut printr-o hepatita acuta acum un an si 3 luni. Mi-a fost si mie destul de rau, cu toate ca mi-au crescut transaminazele doar pana la 3000, spre deosebire de tine.

Eu am fost printre cazurile fericite, dupa aprox. 3 luni de la iesirea din spital mi-a iesit la analize AgHBs negativ.

Prea multe pentru a scapa de virus nu prea poti sa faci, decat sa tii regim strict cel putin 6 luni de la iesirea din spital, si, mai ales, sa nu faci efort si sa nu te stresezi sau sa te agiti.

Doctorul ne-a spus ca aprox. 90% din cei care au hepatita acuta scapa de virus in cateva luni, iar daca virusul e prezent dupa 6 luni de la iesirea din spital, sunt considerati cronici.( alti medici sunt de parere ca de virus nu scapi cu adevarat niciodata, ci doar de virusul de suprafata, AgHBs).

 

Te sfatuiesc sa ai mare grija de tine dupa ce o sa iesi din spital, fiindca eu nu am prea avut, si ma doare ficatul chiar si dupa atata timp. Am tinut regim si nu prea, si, mai ales, nu m-am prea odihnit. Si ficatului asta ii trebuie, odihna.

 

buna, vad ca msajele de aici sunt vechi d 2 ani ..... este cineva care ma poate lamuri si pe mine cu hepatita asta?? eu d o sapt stau in spital unde nu-mi fac astia nimic..mi-au zis k e hepatita virala de tip B si atat ..nu tratament nu nimic..stau si astept sa ma vindec..imi dau norfloxacin o pastila la 12 ore..ma poate ajuta cineva cu un sfat??? plssss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna, vad ca msajele de aici sunt vechi d 2 ani ..... este cineva care ma poate lamuri si pe mine cu hepatita asta?? eu d o sapt stau in spital unde nu-mi fac astia nimic..mi-au zis k e hepatita virala de tip B si atat ..nu tratament nu nimic..stau si astept sa ma vindec..imi dau norfloxacin o pastila la 12 ore..ma poate ajuta cineva cu un sfat??? plssss

 

Buna!

In primul rand, nu dispera si asteapta sa treaca timpul. Din pacate, nu exista tratament pentru hepatita virala B si singurul care te poate scapa de virus este organismul tau, bineinteles ca trebuie sa il ajuti cu regim alimentar si repaos la pat.

In al doilea rand vroiam sa-ti spun ca doctorii de pe la noi nu prea sunt comunicativi asa ca iti recomand sa il/o atragi intr-o discutie in care sa-ti spuna mai multe ca de ex. gravitatea, valoarea transaminazelor si alte complicatii daca exista. Daca ai nevoie de sfaturi in sensul asta ti le pot oferi cu mare placere. In perioada cat am fost internat am avut tot timpul sa ma documentez despre acest virus.

Stiu ca asteptarea este grea, am fost in situatia ta... ar trebui ca familia si prietenii sa-ti fie aproape si sa te faca sa treci mai usor peste greutati.

 

Insanatosire grabnica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg un lucru. Vad majoritatea oamenilor cu transaminaze de 2-3 mii, si cam pe toti va tine in spital pana scad sub 500.Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, hepatita acuta, tgp-ul 1370 si m-au fugarit acasa :)). Cu concediu si regim stat la pat. Vreau si eu in spital :)) acasa nu reusesc sa stau in pat. Am facut tratament cu glucoza, aspatofort, B6 timp de 10 zile in spital si tot a mai crescut cu vreo 30 tgp-ul si totusi m-au lasat acasa. E normal? Si acasa nu mi-au dat nici o reteta am stat 10 zile doar cu entecavir, o pastila pe zi. Mi-am mai cumparat eu ce-ai hepatic, si azi mi-am luat esentiale forte cica ar ajuta la regenerare dar le-am luat de capul meu . Da si tot azi mi-a zis doctorita sa iau Hepa-merz cate un pliculet pe zi /10 zile.

Ce parere aveti despre Esentiale forte N ?

 

Apropo de scos cuvintele cu clestele. Intradevar doctorii sunt ciudati tot asa trebuia sa-i intreb eu daca sa iau pastile sau nu ca altfel nu-mi spun nimic. Azi cand am fost dupa analize sa vorbesc cu doctorita m-a intrebat ea pe mine daca n-am mai luat nimic acasa (si nu se gandea daca am luat ceva de capul meu ci la medicamente care sa mi le fi dat ea ) nu ar fi trebuit sa stie ea asta? daca mi-a dat reteta sau nu, pana la urma sunt pacientul ei si a trecut doar o saptamana de cand m-a externat. Dupa figura ei se astepta sa-mi scada transaminazele si nu intelegea de ce. Dupa care mi-a zis sa iau Hepa-merz. si sa vin iar dupa 10 zile. Mi-au facut si D-ul si este negativ.

Am inceput sa ma simt in plus prin spital dupa felul cum sunt tratat, bolnav fiind. In mare cam stiu despre ce este vorba si parca as prefera sa stau acasa si sa ma tratez singur decat sa merg la spital si sa trag de ei sa-mi mai spuna una alta despre starea mea.

Nu mai spun ca la externare am vorbit co ea, mi-am facut bagajelul, a venit in camera si mi-a dat scrisoarea de externare dupa care mi-a zis ca-mi face acum si concediile. Concedii pe care nu mi le-a facut bine-nteles pt. ca s-a schimbat tura si ea a plecat acasa cu tot cardul de asistente timp in care eu asteptam in boxa cu bagajul facut. Am iesit sa vad de ce nu mai vine si erau numai fete noi din tura de dupamiaza care nu stiau nimic despre mine, am fost uitat :)). Lucru care m-a lasat masca si mut in acelasi timp.

Astazi am fost trimis eu la arhiva sa aduc fisa de externare din timpul in care am stat in spital ca s-o vada D=na Doctor. Aceeasi doamna care-mi spune ca trebuie sa fac cat mai putin efort si sa stau cat mai mult in pat. Dupa ce s-a uitat in ea am dus foaia inapoi. Asta se intampla oare din cauza ca nu le-am dat "spaga" ?:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×