Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Pink Floyd - Dark Side of the Moon - semnificatii

Postări Recomandate

dark-side-of-the-moon.jpg

 

OK, cati dintre voi au inteles metafora - imaginii de mai sus si a albumului ?

Mai mult Pink Floyd este o formatie care a avut o gramada de versuri si imagologia concertelor este profund legata de sistem si politica.

 

 

Metafora : Divide et Impera

 

Prisma, piramida - divizeaza lumina pura in cele 7 culori.

 

Piramida este actualul mod de organizare al oamenilor si divide et impera este modul de manipulare si control.

 

Sistemul de mai jos ilustreaza o organizare piramidala :

 

A1

/ \

B1 B2

/ \ / \

c1 c2 c3 c4

/\ /\ /\ /\

d e f g h i j k

 

Coruperea indivizilor si a sistemului prin divide et imepra :

 

Daca B1 devine corupt, automat si sub ramurile sale devin corupte :

 

A1

/ \

B1 B2

/ \ / \

c1 c2 c3 c4

/\ /\ /\ /\

d e f g h i j k

 

Indivizii de pe ultima ramura nu stiu unde incepe si unde se termina coruptia, nu stiu daca C1, sau B1 sau A1 sunt initatorii coruptiei.

 

Acum intelegeti de ce piramida este sistemul ideal de organizare preferat de societatile oculte ?

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te prefaci, o faci perfect : :airkiss:

Daca nu , imi pare rau pentru tine ! :tease:

 

Asta ar constitui 'the dark side' of your Moon :flowers:"

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dark-side-of-the-moon.jpg

 

OK, cati dintre voi au inteles metafora - imaginii de mai sus si a albumului ?

Mai mult Pink Floyd este o formatie care a avut o gramada de versuri si imagologia concertelor este profund legata de sistem si politica.

Metafora : Divide et Impera

 

Prisma, piramida - divizeaza lumina pura in cele 7 culori.

 

Piramida este actualul mod de organizare al oamenilor si divide et impera este modul de manipulare si control.

 

Sistemul de mai jos ilustreaza o organizare piramidala :

 

A1

/ \

B1 B2

/ \ / \

c1 c2 c3 c4

/\ /\ /\ /\

d e f g h i j k

 

Coruperea indivizilor si a sistemului prin divide et imepra :

 

Daca B1 devine corupt, automat si sub ramurile sale devin corupte :

 

A1

/ \

B1 B2

/ \ / \

c1 c2 c3 c4

/\ /\ /\ /\

d e f g h i j k

 

Indivizii de pe ultima ramura nu stiu unde incepe si unde se termina coruptia, nu stiu daca C1, sau B1 sau A1 sunt initatorii coruptiei.

 

Acum intelegeti de ce piramida este sistemul ideal de organizare preferat de societatile oculte ?

Si nu numai de societatile oculte... Sau traim toti intr-o societate oculta?Cel putin in Romania, cred ca da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dark-side-of-the-moon.jpg

 

OK, cati dintre voi au inteles metafora - imaginii de mai sus si a albumului ?

 

Pai... nu stiu cati dintre noi am inteles metafora... dar tu in mod sigur nu ai inteles-o :airkiss:

 

Ca informatie, coperta albumului a fost realizata de firma britanica Hipgnosis, iar design-ul prismei a fost realizat de Storm Thorgerson. Iata ce spune el despre concept:

 

"It represented both the diversity and cleanliness of the sound of the music. In a more conscious way, it worked for a band with a reputation for their light show. The triangle is a symbol for ambition, one of the themes Roger was concerned with. So you had several ideas coming together. It was Roger's idea to turn the light into a heartbeat inside the sleeve, the sound that starts the music." Storm Thorgerson

 

Triunghi, piramida, lumini, absolut nici o legatura cu piramida sau cu vreo metafora legata de ea. :)

 

Ca sa parafrazez din trupa pe care pretinzi in mod eronat a o cunoaste atat de bine... careful with that axe, Eugene! :tease:

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda, n-am ce zice ca ar fi avut si ocazia in plin Razboiul Rece (vest contra est) sa se exprime liber... nu uita ce prigoana era impotriva miscarii anti-consumerism Hippy, nu uita ca John Lenon (dar nu a mai apucat) a vrut sa dezvaluie ca guvernul intoxica miscarea cu droguri...

 

Istoria e scrisa de invingatori - nu uita acest aspect.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×