Sari la conținut
Forum Roportal
doareusiatat

Acte necesare pt. viza SUA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu ai inteles nimic din ce am spus.

 

1. Nu e nimic aranjat de prietenii mei decat contractul de munca sa pot sta impreuna cu alti 3 prieteni.

 

2. Nu intereseaza pe respectivi de viza, ei ma ajuta doar cu contractul.

 

3. Nu ma cunosti absolut deloc, repet am fost plecat din tara foarte mult nicaieri nu mi,a trecut prin cap sa raman, chiar daca avea posibilitatea sa raman pe bani frumosi, cu acte, locuinta si altele si am refuzat. Nu sunt genu.

 

4. Mai bine aici in Romania unde poti face bani la fel de usor ca si in alte tari, depinde cum te descurci, si partea frumoasa e ca aici ai toti prietenii de o viata.

 

Acum sa inchei, ca nu vreau sa intru in polemica cu tine, ca nu am de ce.

 

 

Stie careva cu siguranta daca se tine cont de restante la ambasada in vederea obtinerii vizei prin programul Work & Travel??? Nu de alta dar am auzit ca totusi se tine cont si de chestia asta si chiar s.au refuzat vize pe motivul asta, chiar daca nu sunt 100% sigur de asta, e posibil sa fi fost si altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai inteles nimic din ce am spus.

 

Cel mai greu de inteles este ... un roman, dintre toate natiile,

'telectual pana-n maduva oaselor si manierat din cale afara.

D'apoi sa nu le spui nici pe asta ca ai un alt contract de munca, ca nu le place!!!

si sa nu "acti" ca esti deja boss ... incearca sa fi "Little Joe"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine nu conteaza banii pe care ii voi castiga sau nu, ci doar sa ma simt bine si sa vizitez diferite locuri in timpul liber si apoi sa ma intorc in Romania.

 

Sa sti ca The Unknown are dreptate. Daca tu ai cazarea si mancarea asigurata, atunci mai bine mergi direct o luna in vacanta acolo si vizitezi tot ce vrei si te simti bine si nu te mai complici cu programe de genul Work & Travel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Non Immigrant Visas

 

Summer Work & Travel Visas

 

The Summer Work and Travel program allows full-time university students to work in the United States for up to four months during their summer vacation. For more information about the program, please visit the Summer Work and Travel page.

 

All students are expected to return to Romania before classes begin. Typically, the date when students must leave the United States is the first Monday in October. Students who do not return by the first Monday of October may have a difficult time obtaining a new U.S. visa in the future.

 

Click here to view what forms and documents an applicant must bring.

 

To qualify for the Summer Work and Travel program, students must also bring the following:

 

SEVIS form and USD $35 fee receipt (this fee can be paid online at http://www.fmjfee.com);

 

completed DS 2019 form provided by the sponsor;

 

official university transcripts in a sealed and stamped envelope;

 

original student book; and

 

if students have previously traveled to the United States, they must bring their old passports or boarding passes showing when they departed the United States.

 

For any visa-related question not answered on the consular section

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare.am si eu o intrebare.eu am viza de marinar valabila pana in 2013 si pasaportu pe care e aplicata a expirat,si acum trebuie sa ma duc la ambasada imi transfere viza pe cel nou credeti ca ar fi un moment bun sa aplic si pentru viza de turist?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna sunt noua pe acest forum ...mi-am facut cont aici gandindu-ma ca as putea afla niste informatii despre viza. In septembrie doresc sa plec in SUA, insa nu prea am multe informatii despre acest subiect.Am citit pe mai multe site-uri ca ar fi bine ca viza sa fie depusa , sau ma rog sa mergi sa obtii viza cu ceva timp inainte, deoarece formalitatile pot dura destul de mult, poate chiar si cateva luni . Doresc sa plec acolo pt a vizita, in vacanta mai exact si voi sta la un prieten. Acum am vazut ca principalele acte de care am nevoie sunt pasaportul, acea chitanta cum ca am platit taxa pentru tipul de viza dorita,fotografia si formularul acela completat. Dilema mea este insa de ce alte acte aditionale as avea nevoie, tinand cont ca am varsta legala, locuiesc cu parintii, sunt la doua facultati si cam atat....deci acte de proprietate clar nu am...decat pot face dovada ca ma voi intoarce in tara datorita faptului ca pot demonstra ca sunt la cele doua facultati, am familia aici, deci sunt intr-un fel legata de Romania...dar oare reprezinta aceste lucruri mentionate mai sus un motiv bun, suficient, credibil astfel incat sa mi se poate acorda viza? Si am mai citit aici p forum ca ar fi bine sa am si o invitatie de la acel prieten...este adevarat?..si cum ar trebui sa arate aceasta?...si inca o problema care ma macina...parintii imi vor plati biletul de avion si imi vor da bani de buzunar ca sa zic asa, deci imi trebuie printre acele acte aditionale si un act, adeverinta ceva de la serviciul parintilor din moment ce ei ma intretin financiar?...Si cam cat ar dura aceste proceduri de obtinere a vizei. Va rog daca v-ati confruntat cu aceasta problema, obtinerea vizei sau aveti informatii as dori neaparat un raspuns, ca sa stiu ce sa fac, cu ce acte sa ma prezint la acel interviu. Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×