Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Cultele crestine Neoprotestante sau "pocaitii"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sf. Traditie sau Sf. Predanie este invatatura data de Dumnezeu prin viu grai Bisericii si din care o parte s-a fixat in scris mai tarziu. Ca si Sf. Scriptura, Sf. Traditie cuprinde Descoperirea dumnezeiasca trebuitoare mantuirii noastre. Ea este viata Bisericii in Duhul Sfant, sau permanenta prezenta a Duhului Sfant in viata Bisericii.....

http://biserica.org/Publicatii/1992/NoIV/04_index.html

 

traditia este atacata de NEO PROTESTANTI.....ASTA E PROBLENA....

 

Sf. Traditie a luat nastere inainte de Sf. Scriptura. In intelepciunea Sa, Dumnezeu a voit ca adevarurile Descoperirii dumnezeiesti sa fie date intai prin viu grai, spre a fi usor intelese si primite. Daca invatatura dumnezeiasca s-ar fi dat de la inceput in scris, credinta nu s-ar fi raspandit cu aceeasi usurinta si putere ca prin viu grai, cu care e inzestrat tot omul. Credinta se dobandeste si se intareste, la cei mai multi oameni, indeosebi prin viu grai. Sf. Apostol Pavel spune:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar verba volant. Cum putem sti ca ce s-a transmis prin viu grai corespunde cu ce s-a spus in realitate si ca nu s-a schimbat de-a lungul timpului, ca la telefonul fara fir?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si nu uita intrebarea mea:

Care sunt cele care au traducerea gresita, si care culte folosesc acele traduceri?
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DACA NU A STIUT SF AP PAVEL....SAU PETRU..SAU MATEI.....ATUNCI...CINE STIE......?........SIGUR STIU NEO PROTESTANTII......:roll:

 

Aşa cum se ştie, Cornilescu a tradus (1921-24) mult din traducerile textelor moderne engleze ,franceze,si germane..."mai accesibila."(nu din textele originale, pentru că asta se potrivea cel mai adesea cu concepţiile sale asupra lui D-zeu, nu ale apostolilor.....TOATE CULTELE NEO PROTESTANTE O FOLOSESC.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DACA NU A STIUT SF AP PAVEL....SAU PETRU..SAU MATEI.....ATUNCI...CINE STIE......?........SIGUR STIU NEO PROTESTANTII...... :roll:

Nu stiu neoprotestantii, tot asa cum nu au cum sa stie nici ortodocsii. Pavel, Petru sau Matei poate au spus ceva, intrebarea mea este: cum putem avea siguranta ca cei care i-au auzit vorbind au transmis corect mai departe? Fara omisiuni sau adaugiri, fara interpretari personale?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am luat cu vorba... deci: vorbeam despre traducerile bibliei pe care le folosesc pocaitii. :roll:

Si inca mai trebuie sa vina Zexe sa ne raspunda de ce paradosis trebuie tradus in doua feluri. :roll:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, la topic, adventistii sunt aia care neaga Iadul pentru ca au constiinta prea sensibila si orgoliul prea inflamat.

 

In alta ordine de idei, ce parere aveti despre pocaitii care il "iubesc" pe Isus Cristos conditionat, pentru ca nu se simt bine in lumea asta si vor sa-i bage Isus in alta lume, unde sunt "multe cămări". Ce e asta, afacere matrimoniala postmortem?

 

Ce inseamna dragostea de D-zeu scrie negru pe alb in NT si Evanghelie

 

Ioan 1:18. Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×