Sari la conținut
Forum Roportal
ITI

Diferente sau nu intre locuitorii diverselor regiuni din RO

Postări Recomandate

Va pun o intrebare exista diferente intre banateni si regateni (cei din muntenia si moldova) sau intre ardeleni si regateni? Si care sunt ele daca exista?

 

Am observat, in ultimul timp ca atunci cand spui ca vii din Ardeal sau Timisoara lumea te priveste cu admiratie. Pe de alta parte am intalnit oameni care atunci cand le-am spus ca sunt din Bucuresti sa-au uitat cu scarba la mine. Cu toate ca pana atunci eram amici.

 

Unii spun ca sunt mai civilizati decat noi, ceilalti. Poate, dar oare atunci cand isi parasesc locul de bastina si vin in Bucuresti, nu uita ce au invatat acasa?

 

Nu stiu daca ati observat, dar acum la moda este sa-ti gasesti o ruda care a locuit prin Ardeal ca sa poti spune cu satisfactie "ma trag din ardeleni".

 

Eu ii consider pe toti egali. Deci, nu ma deranjeaza ca ala vine de nu stiu unde. Tot ce conteaza sunt sa fie oameni. Nu am vreun complex de inferioritate. Dar sunt curios daca exista aceste diferente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o prietena care este din Bistrita Nasaud in afara de accent si faptul ca foloseste drept carte de vizita expresia "eu sunt ardeleanca" nu am vazut nimic deosebit la ea.

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place sa cred ca toti suntem la fel si ca trebuie sa judecam omul dupa caracter si nu dupa zona din care provine.

 

Din pacate impresia ca Banatul si Ardealul sunt superioare staruie si in randul strainilor. Am fost saptamana trecuta in tara cu o firma de recrutare din Belgia si am avut discutii cu doua centre culturale franceze si doua consulate. Toti ne-au recomandat sa ne indreptam spre Banat si Transilvania daca vrem candidati buni si seriosi.

 

In plus am avut interviuri programate in Timisoara si Bucuresti. In Timisoara prezenta la interviu 100%, in Bucuresti nici macar 50%. Culmea, nu sa-a prezentat nici un bucurestean si bineinteles nu sa-au obosit sa ne anunte ca nu se prezinta.

 

Deci cu ce impresie despre seriozitatea bucurestenilor credeti ca am ramas?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, ITI, daca regula e asa - din pacate, eu am cunoscut multi bucuresteni care, atunci cand le spuneam ca nu sunt din Bucuresti se uitau aiurea la mine. Si nu ca ar fi un exemplu prea potrivit, dar nu vreau sa iti aduc mainte cum se uita taximetristii la cei din provincie :blinca: :blinca: - parca vad un pui rotisat!!!

 

Pot sa existe anumite caracteristici regionale, dar, eu sunt de parere, ca fiecare padure are si uscaturile ei 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie asta mi se pare cea mai mare porcarie din lume, sa judeci omul dupa... zona din care provine??? Am innebunit de tot !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie asta mi se pare cea mai mare porcarie din lume, sa judeci omul dupa... zona din care provine??? Am innebunit de tot !

[snapbacca]27518[/snapbacca]

 

Si, totusi, sunt oameni care fac asemenea diferente! Am auzit de multe ori ca cei din vestul tarii sunt mai civilizati, seriosi etc, oltenii sunt mai... departe de lumea civilizata si... cam la fel moldovenii... Dar e aiurea, peste tot sunt si oameni buni si oameni rai... e ca si cum ai spune ca toti oamenii sunt rai:(((.

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferentele nu sunt categorice.Eu personal,va pot spune ca ptr mine Bucurestiul este un ...gunoi.Si nu vreau sa ma judecati gresit.Natura meseriei mele,m-a facut sa vad astfel capitala.Sotia a terminat acolo facultatea,si m-am lovit de multa lumeSi vorba aia:omul sfinteste locul...

Iar pe sosea,va spun cu mana pe inima ,cei mai agresivi soferi sunt cei din capitala.Chiar si in tara!

Daca v-ati urca intr-o masina de provincie si sa aveti de trecut capitala,sigur o sa aveti o parere f proasta despre acest oras(inclusiv oamenii.)

Totusi ,sunt sigur ca nu toti din capitala sunt asa ;dar asta se vede prima oara cand ai tangenta cu orasul si oamenii.

Nu vreau sa spun ca noi suntem mai buni(ca suntem ardeleni),dar pe mine daca ma intreaba cineva ceva ,il salut si il intreb cu ce il pot ajuta si nu-la injur... :blinca:

Si daca ati traversa tara de la vest la est ,o sa vedeti diferenta.Altfel arata Transilvania si altfel Moldova.Altfel arata un sat din Ardeal si altfel unul din sud sau est.

Poate ca si faptul ca suntem mai aproape de occident ,si oamenii au vazut lucruri mai noi si mai bune pe afara..ne fac sa vedem altfel viata.

Adevarul ca noi suntem mai materialisti si mai fuduli( :) )Si ne place sa avem lucruri mai noi si mai frumoase ca a celorlalti,de aceea si imaginea Ardealului este aceea de regiune mai instarita si de oameni mai gospodari.Da' sa stiti ca si la noi sunt putori si rebuturi ale societatii. :o:

Si nu cred ca locul de unde te tragi denota calitatile unui om,astea sunt chestii slabe ,dar unii oameni au idei preconcepute,si vedeti si voi ce iese din asta. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aveti grija ce spuneti de moldoveni :) :cry:

oamenii sunt totusi diferiti si am observat ca un factor ar putea fi si zona geografica.

dar diferentrele care se realizeaza nu sunt esentiale ele tin de accent, sau de traditii dar nu astea fac pe om.

eu cel putin am o parere buna de oamenii din bucuresti(asta nu inseamna ca fata de toti . fiecare zona are pramatia lui :) )am cunoscut destui oameni din capitala si nu am simtit tensiuni sau difernte care sa ne afecteze relatia.

si cat despre olteni, si moldoveni bancurile le mai strica prestigiul, la urma urmei suntem si noi oameni :o::o: doar ca vorbim noi mai diferit -_-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×