Sari la conținut
Forum Roportal
globalix

"Codul lui Da Vinci" - Dan Brown

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre cartea lui Dan Brown, "Codul lui DaVinci"? Isi merita imensul succes? Comparativ cu "Numele Trandafirului" a lui Umberto Ecco cum este?

 

 

 

 

 

 

 

 

Va rugam sa nu mai folositi majuscule in mesaj. Multumim.

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un roman care pe mine sincer, m-a fascinat si...DA,isi merita succesul!

 

Totusi, as avea o mica/mare intrebare: esti sigur ca locul acestui subiect este la aceasta sectiune?Este adevarat ca romanul are si cate ceva de acest gen dar....parca nu suficient pentru. a putea fi incadrat aici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prefer Umberto Ecco de departe, dar aste nu inseamna ca nu la-am citit si pe Dan Brown dintr-o suflare.

 

PS. Roportal, te rugam sa ne faci cadou o sectiune de carti sa vedem si noi ce mai citeste lumea si de ce. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS. Roportal, te rugam sa ne faci cadou o sectiune de carti sa vedem si noi ce mai citeste lumea si de ce.  :)

Oca o sa fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CE PARERE AVETI DESPRE  CARTEA LUI DAN BROWN  "CODUL LUI DA VINCI" ?

ISI MERITA IMENSUL SUCCES?

nu sunt altele mult mai bune.

Este insa un roman care straneste reactii diverse: pe unii ii infurie, pe altii ii amuza, altii sunt extaziati.

COMPARATIV CU  "NUMELE TRANDAFIRULUI " A LUI UMBERTO ECCO CUM ESTE?

 

departe de Umberto.. foarte departe.

Eu as zice un roman de o alta factura.. cu trimiteri la crestinism, masonerie...etc, idea bazndu-se pe speculatiile aparute acum vreo 10 ani referitoare la imaginea unui apostol din tabloul " cina cea de taina" a lui Da Vinci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un roman care "te tine cu sufletul la gura". Dar este o carte comerciala. Autorul a gasit o reteta prin care reuseste sa aiba acces la o anumita parte din public. Am inteles ca cei din Occident deja asteapta urmatoare care a lui Dan Brown (a patra de fapt).

 

Nu putem face comparatie intre cartea lui Umberto Eco si cea a lui Dan Brown. Cartea lui Eco este de departe cu mult peste cea a lui Dan Brown.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este un roman care "te tine cu sufletul la gura". Dar este o carte comerciala. Autorul a gasit o reteta prin care reuseste sa aiba acces la o anumita parte din public. Am inteles ca cei din Occident deja asteapta urmatoare care a lui Dan Brown (a patra de fapt).

[snapbacca]25166[/snapbacca]

 

Sunt total de acord!!!

Cartea este intr-adevar foarte captivanta dar asta nu o face valoroasa.

Daca nu tinem cont de elementele de simbolistica si de teoriile indraznete, cartea ramane nimic mai mult decat un roman politist. O lectura usoara, cu happy end care are scopul sa prinda la publicul larg.

Teoria pe care se bazeaza cartea insa, este una foarte bine pusa la punct si interesanta. Din pacate nu-i apartine lui Brown.

Nu trebuie sa blamam totusi cartile de acest gen ce au succces. Pana la urma sunt un bun exercitiu pentru cei care nu citesc decat facturi si carti la moda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau,dar "codul lui da vinci" nu are nici o valoare stilistica.

subiectul este,intr-adevar,fff. bun;dar de.Brown a sacrificat toata simbolistica

si toate motivele pentru. o carte comerciala.

cu alte cuvinte,aceasta carte o poti citi in timp ce "prajesti ceapa la tocana" :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi pare rau,dar "codul lui da vinci" nu are nici o valoare stilistica.

subiectul este,intr-adevar,fff. bun;dar de.Brown a sacrificat toata simbolistica

si toate motivele pentru. o carte comerciala.

cu alte cuvinte,aceasta carte o poti citi in timp ce "prajesti ceapa la tocana" ;)

[snapbacca]28316[/snapbacca]

 

 

In mare parte sunt de acord cu tine insa despre subiectul fff bun am ceva indoieli. Mi se pare personal ca este doar o momeala atragatoare, imixtiuni ale bisericii in constiinta umana universala au fost dintotdeauna sau mai bine zis nu atat ale bisericii cat ale religiei in sine. Daca stam bine sa analizam putem sa ne dam seama ca fara contributia religioasa oricare ar fi ea... nu vad despre care constiinta am putea vorbi sau care ar fi principiile ei. Mai departe Danut Brown ne induce "subtiptil" ideea ca biserica minte si ascunde intentionat secrete vechi de cand lumea pentru a-si proteja interese politice, economice, etc si lasa la o parte interesele masonice care sa-au infiltrat in toate religiile si care probabil urmaresc ceva diversiuni de genul acesta. Sunt absolut de acord cu toti cei care sustin ca nu poate exista o comparatie reala intre Brown si Eco, diferentele sunt prea mari si prea evidente, primul scriitor de romane politiste iar al doilea un extraordinar profesor de semiotica. Mai e ceva de spus referitor la zeitatea feminina "furata" de crestinatate prin Constantin lumii. Sincer mai stupid de atat nu cred ca putea fi - se stie foarte clar ca doctrina crestina aseaza pe barbat si pe femeie pe aceeasi treapta inca de la creatie "si a facut Dumnezeu pe om barbat si femeie" rolul divin si de divinatie al femeii nu a fost niciodata stramutat sau exculs dovada cea mai simpla este ca in bisericile crestine cea care urmeaza in adoratie lui Dumnezeu este Fecioara - simbolul sublim aL gingasiei, puritatii, fertilitatii spirituale si al maternitatii. Intr-un alt plan mult mai complex si simbolic doctrina crestina este intesata de masculin si feminin - Dumnezeu este cel care se revarsa (principul masculin) in Biserica Sa (principiul feminin) care va deveni in ziua de apoi mireasa Sa preaiubita. Cartea este asa cum a spus si Armand buna de citit cand taiem prajim ceapa sau cand ne-am indulcit prea tare de siropul telenovelelor.

 

Ura!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×