Sari la conținut
Forum Roportal
cami.g

Cancer la rinichi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

acum cateva saptamani tatalui meu i-a fost scos un rinichi intreg deoarece tumora se marise, invadand tot organul din care nu a mai putut fi salvata nici o bucatica. tumora a descoperit-o intamplator, in momentul cand si-a facut un computer-tomograf cand, cu o zi in urma urinase cu sange.... Slava Domnului ca a descoperit-o si in aceasta faza...inainte sa se intample ceva si mai grav. Vom astepta rezultatele biopsiei sa vedem natura tumorei....Doamne ajuta-ne!

Va rog mult, daca stie cineva despre acest tip de tumora...ce tip de tratament naturist da rezultate ? ( daca exista intr-adevar asa ceva....)

Va multumesc anticipat, Cami.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

acum cateva saptamani tatalui meu i-a fost scos un rinichi intreg deoarece tumora se marise, invadand tot organul din care nu a mai putut fi salvata nici o bucatica. tumora a descoperit-o intamplator, in momentul cand si-a facut un computer-tomograf cand, cu o zi in urma urinase cu sange.... Slava Domnului ca a descoperit-o si in aceasta faza...inainte sa se intample ceva si mai grav. Vom astepta rezultatele biopsiei sa vedem natura tumorei....Doamne ajuta-ne!

Va rog mult, daca stie cineva despre acest tip de tumora...ce tip de tratament naturist da rezultate ? ( daca exista intr-adevar asa ceva....)

Va multumesc anticipat, Cami.

 

In aceeasi situatie sunt si eu cu tatal meu. A fost operat in iunie 2006 pentru un cancer la rinichi, extirpandu-i rinichiul drept. Tumoarea a fost foarte mare, aprox 9 cm (chirurgul neavand niciun dubiu ca nu ar fi maligna) si extinsa, din pacate, in tesutul adipos (biopsia a confirmat faptul ca este maligna). La oncologie mi s-a spus ca nu exista tratament pentru acest tip de cancer, lucru confirmat si de o prietena doctor in oncologie in USA. Singurul tratament, medicamentos, este cel facut pentru ridicarea imunitatii: INTRON A - 6 luni. Pe parcurs am urmat si un tratament naturist: Q10 forte, Hofimun (pentru protejarea prostatei), tinctura de ghimpe si tinctura de pufulita in ceai de galbenele. Eu am fost la un medic cu rezultatul biopsiei si externarea din spital. Tata spune ca se simte bine insa va trebui sa refacem RMN, tomografie si tot ceea ce trebuie dupa 6 luni. Medicul naturist se numeste Margineanu. Este o farmacie naturista in spatele spitalului Coltea-Bucuresti. Sunt disperata si as incerca orice.

Ma rog la Dumnezeu sa le dea zile atat tatalui meu cat si tatalui tau.

Felicia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineata si tatal meu a fost diagnosticat de cancer la rinichi.

 

"felu" nu inteleg! Cum nu exista tratament pt acest tip de cancer?

Tata a fost operat acum o luna si i-au fost extirpate un rinichi si splina. Atunci nu ni s-a spus decat ca este o tumora.

Asa ca azi, diagnosticul ma buimaceste.

Ducandu-ma cu rezultatul la medic, acesta l-a chemat la un control peste 3 luni! Nu e prea mult?

Stiu ca timpul este vital in lupta cu aceasta boala.

 

Cine imi poate spune mai multe despre boala aceasta si ce urmeaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara

Sunt in aceeiasi situatie cu Felicia si cu ... nu mai stiu cine. E vorba de tatal meu care a fost diagnosticat cu tumoare Grawitz, extirpata la 30.11.2005.Anul asta a fost operat ptr. insuficienta renala la rinichiul sting.Probleme e ca acum i s-a umflat o fesa (dreapta) Mediul spune ca e de la hemoroizi.Nici marac nu poate sta jos si are dureri si stari febrile.Nu stim unde, la ce medic sa mergem. La oncologie, asa e ni s-a spus ca nu exista tratament decit INTERFERON care unui batran de 71 de ani nu i s-a aprobat .Nu stiu cine ar trebui sa aprobe si ce drept are sa hotarasca cine primeste si cine nu. Probleme e ce putem face. Tata a urmat 3 luni un tratament de la o maicuta din Suceava.Apoi a refuzat sa-l mai ia.S-a simtit bine dupa el, s-a ingrasat, a ajuns din nou la 100 kg. ca inainte de prima operatie. Daca ati gasit vreo solutie sau tratament va rog faceti public. Am gasit un domn care se trata la dl.Fulga, se simtea bine dar tata nu vrea sa tine acel regim drastic.

Multumesc oricum. Any 68

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,

 

Cu tristete, ma alatur si eu listei. Mama mea are cancer la rinichiul drept. Are 75 ani, iar medicii spun ca nu poate fi operata intrucat tumora este extinsa spre zona cava si se pare ca are si probleme cardiace. A fost o femeie sanatoasa, n-a umblat pe la medici. Simt o durere sfasietoare, pentru ca nu stiu cum sa fac s-o ajut! Ea nu stie ce boala are, si va trebui sa hotaram noi daca va urma tratament cu citostatice. In prezent incercam tot felul de tratamente naturiste, macar pentru cresterea imunitatii. Problema e ca face febra in fiecare zi. Nu stiu daca e de la o infectie urinara sau de la tumora? Mai stiti cazuri de cancer in care este prezenta febra?? Scade rapid cu o jumatate pastila de paracetamol sau un algocalmin, insa a doua zi revine, dupa-amiaza. Si ea slabeste....parca nu mai are pofta de viata, e trista, isi da seama ca se intampla ceva grav.

Doamne, de ce oare trebuie sa se intampla asa???? E atat de trist.......

 

Dumnezeu sa ne ajute pe toti.

Va doresc sanatate si putere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Si eu am un parinte care a fost diagnosticat cu cancer la rinichiul drept. In urma cu trei saptamani, cand se afla in spital pentru analizele acelea ce se fac de ziua de nastere, tatalui meu in varsta de 55 de ani, ia fost facuta o ecografie in urma careia s-a descoperit "ceva" la rinichi, apoi a urmat un computer tomograf care a confirmat existenta unei tumori localizata in rinichiul drept , de aproximativ 4cm, bine conturata, bine capsulata, fara ramificatii. Am consultat mai multi medici si toti au recomandat extirparea rinichiului cat mai rapid. Acest lucru s-a si intamplat, tatal meu are 2 saptamani de la operati. Ieri au sosit si analizele tumorii extirpate, este vorba de o tumora G2pT1, nici nu stiu daca m-am exprimat bine. Am cautat pe internet date referitoare la acest stadiu al tumorii insa am gasit explicatie doar pentru initiala G care reprezinta gradul de divizare al celulelor si este cuprins intre 1 si 4, tatal meu afandu-se in gradul 2. Sincer nu stiu ce inseamna acest lucru. Medici nu ne-au oferit prea multe explicatii si ne-au spus sa revenim la control peste 3 luni. Tot de pe net am aflat ca tumorile la rinichi nu sunt viloente, iar inainte de operatie doctorii ne-au procnozat 90% sanse de vindecare. Cu toate astea eu nu pot sta cu mainile in san asteptand controlul acela!!!! Va rog frumos, cei care stiti mai multe despre aceasta boala, spuneti-ne ce este de facut.

 

Va multumesc frumos

Roxana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa este!

in cazul tatalui tau prevad o insanatosire reusita desi anevoioasa.

ii tinem pumnii

sanatate maxima!

 

aveti mare nevoie de speranta si incredere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×