Sari la conținut
Forum Roportal
cami.g

Cancer la rinichi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna

Si eu am un parinte care a fost diagnosticat cu cancer la rinichiul drept. In urma cu trei saptamani, cand se afla in spital pentru analizele acelea ce se fac de ziua de nastere, tatalui meu in varsta de 55 de ani, ia fost facuta o ecografie in urma careia s-a descoperit "ceva" la rinichi, apoi a urmat un computer tomograf care a confirmat existenta unei tumori localizata in rinichiul drept , de aproximativ 4cm, bine conturata, bine capsulata, fara ramificatii. Am consultat mai multi medici si toti au recomandat extirparea rinichiului cat mai rapid. Acest lucru s-a si intamplat, tatal meu are 2 saptamani de la operati. Ieri au sosit si analizele tumorii extirpate, este vorba de o tumora G2pT1, nici nu stiu daca m-am exprimat bine. Am cautat pe internet date referitoare la acest stadiu al tumorii insa am gasit explicatie doar pentru initiala G care reprezinta gradul de divizare al celulelor si este cuprins intre 1 si 4, tatal meu afandu-se in gradul 2. Sincer nu stiu ce inseamna acest lucru. Medici nu ne-au oferit prea multe explicatii si ne-au spus sa revenim la control peste 3 luni. Tot de pe net am aflat ca tumorile la rinichi nu sunt viloente, iar inainte de operatie doctorii ne-au procnozat 90% sanse de vindecare. Cu toate astea eu nu pot sta cu mainile in san asteptand controlul acela!!!! Va rog frumos, cei care stiti mai multe despre aceasta boala, spuneti-ne ce este de facut.

 

Va multumesc frumos

Roxana

Buna la toata lumea,

 

Am o intrebare azi a fost diagnosticata mama cu o tumoare pe rinchiul drept localizata exact pe mijloc, deci prin urmare medicul i-a sugerat ca trebuie operat de urgenta si scos tot rinichiul afara, pt ca exista riscul sa se extinda.. Intreabare mea este are cineva habar la cat s-ar ridicca un cost pt o astfel de operatie? Tin sa precizez ca probabil operatie se va face la Timisoara. Astept de urgenta un raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

are cineva idee ce inseamna "carcinom renal cu celule clare grad nuclear Fuhrman 2 stpT3 pNx Mx" ?

 

gradul 3, NX Regional lymph nodes cannot be assessed, MX Distant metastasis cannot be assessed, dar ce semnifica asta?

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mx inseamna ca nu pot fi evaluate, adica nu se stie daca ai sa nu le ai.

Nx e cu invadarea gg limfatici, la fel nu poate fi evaluata invadarea lor.

T3 - se refera la tumora primara, tumora se extinde in vasele mari sau invadeaza glandele suprarenale sau tesutul periferic, insa nu depaseste fascia Gerota.

Asta de mai sus e stadializarea TNM.

 

Gradul 2 Fuhrman: contururi nucleare usor neregulate;

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc mult.

Intre timp m-am informat si eu pe net si am inteles ce si cum.

Deci urmatorul pas e sa mergem la urolog?

poti sa-mi dai un pdf a rezulatului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu il am eu.

mai...

ca idee din datele date de tine...( am intrebat ) ar fi cam asa...

scuze ca spun asta..dar asa rezulta din ce ai scris...

pe scurt...ar fi vorba despre un cancer noninvaziv...acum..

dar trebuie sa vada un urolog, nefrolog, oncolog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A facut analize de sange, investigatii pt ficat, pentru ca are hemangioame si nu stiau daca e asta sau ceva de natura tumorala.

Analizele au iesit bune, nu e tumora, urmeaza sa iasa rezultatele la urina...

Pana acum e bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×