Sari la conținut
Forum Roportal
ciuboda

Reincarnare, karma

Credeti in reincanare si karma?  

153 membri au votat

  1. 1. Credeti in reincanare si karma?

    • DA
      124
    • NU
      55


Postări Recomandate

Eu am alta intrebare pentru Zero: ce te face sa crezi ca esti, abia, la a doua incarnare?

 

Faptul ca toate amintirile si imaginile vazute au o stransa legatura intre ele si sunt doar dintr-o anumita perioada istorica.

Evident cand ai de-a face cu asa ceva nu poti fi sigur de nimic, nici macar ca e vorba de reincarnare. Iarasi, faptul ca religia ortodoxa sustine ca nu e posibil asa ceva imi face in cap o mare varza cateodata. Insa nu-mi pot nega experientele si tind sa cred ca mai bine se raporteaza omul la ceva venit din interior, daca intr-adevar cauta acel adevar in mod sincer si nu pentru ca ar vrea sa creada una sau alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu o perioada cand eram convinsa ca intr-o alta viata am fost Aurore Dupin. Si sa nu ma fi contrazis cineva... :roll:

Aurorei i-au placut mult costumele traditionationale romanesti vazute intr-un muzeu si pac... a prins momentul sa se incarneze in Romania :paladin:

In fine...foarte, foarte multe coincidente, chiar si in nume, desi acum vad ca asta n-are legatura. Numele mi-a fost pus de tata care n-a avut nicio treaba cu respectivul personaj...

Dar deh, am depasit momentul cu bine si am realizat ca oamenii mai si seamana intre ei, uneori infricosator de mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca toate amintirile si imaginile vazute au o stransa legatura intre ele si sunt doar dintr-o anumita perioada istorica.

Asta nu poate sa insemne ca nu-ti aduci aminte decat o parte din experienta anterioara?

Sincer, nu cred ca este un pui. :paladin:

 

Evident cand ai de-a face cu asa ceva nu poti fi sigur de nimic, nici macar ca e vorba de reincarnare. Iarasi, faptul ca religia ortodoxa sustine ca nu e posibil asa ceva imi face in cap o mare varza cateodata. Insa nu-mi pot nega experientele si tind sa cred ca mai bine se raporteaza omul la ceva venit din interior, daca intr-adevar cauta acel adevar in mod sincer si nu pentru ca ar vrea sa creada una sau alta.

Corect. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta nu poate sa insemne ca nu-ti aduci aminte decat o parte din experienta anterioara?

 

Da, e posibil. Nu exclud nimic, la ora asta. Desi nu inteleg de ce mi-as aduce aminte, timp de atatia ani, doar de aceeasi experienta, si nu si de altele. Poate pentru ca a fost cea mai recenta...? N-as sti sa spun. A fost acum cca 150 de ani. De altele, sincer, nu am cunostinta. Fiecare amintire sau viziune din trecut si-a gasit locul intr-un mare puzzle, al vietii mele trecute. Am incetat sa ma mai mir cand lucruri care pareau de ani de zile fara noima se leaga brusc intre ele.

 

 

Corect. :friends:

 

Am spus asta pentru ca, repet, in capul meu e o mare, mare varza. Pe de-o parte invataturile religioase, care nu au dat gres in nici o privinta, ci doar in aceast privinta imi provoaca nelamuriri, si pe de alta parte experientele mele imposibil de ignorat, care nu m-au departat de credinta. Va sa zica adevarul e undeva la mijloc, cum se spune. Dar cine greseste, si unde, e imposibil de determinat. De asta zic ca fiecare ar trebui sa caute adevarul intai si intai in adancul lui, inainte sa spuna cu certitudine ca se pliaza pe o credinta sau alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu de unde stii ca toate amintirile sunt dintr-o singura existenta?

Pe langa asta, cred ca daca ai venit cu ele atat de vii in memoria sufletului tau, au avut, au sau vor avea un rost in viata ta la un moment dat. Existentele anterioare ne pot ajuta sa intelegem de ce, in clipa de fata, suntem intr-un anume punct/situatie.

Tu esti un intreg, nu doar de acum, ci dintotdeauna.. fiecare moment din fiecare existenta isi spune cuvantul in actuala.

Indiferent care este religia cu care ai fost crescuta, ma bucura sa citesc ca nu iti ignori trairile si simtirile. Experientele noastre ne sunt cel mai graitor invatator, cea mai buna dovada de care am putea avea vreodata nevoie.

 

Faca-s voia Ta! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Studiile despre reincarnare au continuat la Universitatea din Virginia, Statele Unite si dupa moartea renumitului Dr. Ian Stevenson, prin Dr. Jim B. Tucker, care se axeaza acum mai mult pe cazuri de copii din America de Nord si Europa, care au amintiri spontane despre alte vieti si despre viata dintre vieti. Studii foarte interesante au fost deja documentate in India si alte tari orientale.

 

Articol - Scientific Proof of Reincarnation- Dr. Ian Stevenson

 

Interviu video - Dr. Jim B. Tucker

 

 

 

 

Editat de MeerKat
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Universul este in plina expansiune, iar aceasta crestere a populatiei este un efect al slabei rate de mantuire daca pot sa zic asa.

Iti dau ca si ex. urmatorul fapt. De ce populatia Europei nu este in crestere, iar cea Asiatica este totusi in crestere mare. Sa fie oare o consecinta a nemantuirii? si a incarnarii succesive mai mari a unui suflet? Sa fie oare pentru ca crestinismul a mantuit mai multe suflete decat alte religii? este doar o ipoteza.

Sa fie oare pentru ca Europa e mult mai avansata economic, social etc (ca ansamblu, nu pe regiuni) decat Asia si ca, de obicei, in zonele mai sarace populatia tinde sa faca copii pe banda rulanta? La naiba! Cred ca avem un inceput de explicatie stiintifica, rationala, concreta, factuala etc... :crazy:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu cred in reincarnare, parerea mea este ca dupa ce-ai murit e gata, totul s-a terminat, ai incetat sa mai existi.

Trupul tau se descompune incet si devine hrana pentru sol, pana raman doar oasele si totul ce-a fost nu se mai intoarce niciodata.

Asta e ciclul vietii, te nasti si mori.

Imi aduce aminte de un citat: Este foarte periculos sa traiesti, cine traieste moare.

Multi ne dorim sa nu murim niciodata, dar acel "ceas rau" ne ajunge pe toti, pentru unii tarziu pentru altii mai devreme...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie oare pentru ca Europa e mult mai avansata economic, social etc (ca ansamblu, nu pe regiuni) decat Asia si ca, de obicei, in zonele mai sarace populatia tinde sa faca copii pe banda rulanta? La naiba! Cred ca avem un inceput de explicatie stiintifica, rationala, concreta, factuala etc... :crazy:

Ce faci mai mentalica ? Le strici visele ? Tu nu vezi ca teoria ta nu are nicio baza solida ? Uita-te la a lui: mantuire, suflete, alea, alea. Pai asa se explica lucrurile, nu ca tine. Tu parca ai trai in lumea reala. :roll:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci mai mentalica ? Le strici visele ? Tu nu vezi ca teoria ta nu are nicio baza solida ? Uita-te la a lui: mantuire, suflete, alea, alea. Pai asa se explica lucrurile, nu ca tine. Tu parca ai trai in lumea reala. :roll:

:lol: ce trista sunt! :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×