Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragii mei!

De citva timp am dureri in dreapta,cam unde se afla ficatul,desi am parametrii hepatici buni si sint in tratam.cu interferon si ribavirina.Aveti si voi sau ati avut asemenea simptome?!Se spune ca ficatul nu doare,oare?!M-am saturat de analize,ecografii etc si intru in panica,atunci cind simt intepaturile,chiar daca medicii spun ca la exterior si functional ficatul e bine.Sa fie un reflex de la punctia de anul trecut?!Trebuie sa adaug ca tin dieta si rar cind scap ceva,cum ar fi citeva feliute de parizer de pui sau un croissant fara ciocolata.Multzumiri,Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

]Da, si eu am avut asa ceva incepand din mai 2002...atunci am divortat, au urmat doi ani grei cu multe suparari...

Era ca o arsura continua...undeva in dreapta, tot asa am facut nu stiu cate ecografii....am luat div medicamente....nospa, liv52....nici nu mai stiu ce si nu a disparut decat sporadic apoi reaparea,

Am fost la multi doctori...ba ca e de la fiere....ba de nu stiu unde...

Era doar stresul si supararea....acum am intrat in normal si durerea a disparut.....parerea mea....:o:)))

Editat de Cristinick
culoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragii mei!

De citva timp am dureri in dreapta,cam unde se afla ficatul,desi am parametrii hepatici buni si sint in tratam.cu interferon si ribavirina.Aveti si voi sau ati avut asemenea simptome?!Se spune ca ficatul nu doare,oare?!M-am saturat de analize,ecografii etc si intru in panica,atunci cind simt intepaturile,chiar daca medicii spun ca la exterior si functional ficatul e bine.Sa fie un reflex de la punctia de anul trecut?!Trebuie sa adaug ca tin dieta si rar cind scap ceva,cum ar fi citeva feliute de parizer de pui sau un croissant fara ciocolata.Multzumiri,Netty

 

 

 

Pe acolo ecografiile de fac asa la cerere ??? Ai ceva cu ficatul dar nu inteleg ce, sper ca nu din cauza de alcool ca eu pe cine am cunoscut toti erau alcoolici si le durea in plus erau si umflati foarte !!! Pe una mereu coasta o durea ca ficatul crestea si atingea coasta !!! si la TV a spus despre un actor pitic american.

 

Nu manca nimic din familia parizer ca tot processed food, dauneaza prezervativele din mancare !!!

Nu exista reflex din anii trecuti, nu mai inventa doar maninca corect si ia-ti medicamtele la timp !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ficatul doare si din cauza tratamentului, pe mine m-a durut inca 6 luni dupa tratament, acum vad ca m-a mai lasat.

Acum ca iau silimarina 1g/zi vad ca ma simt chiar bine

oricum ficatul este bolnav din cauza atacului cu virusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Netty

 

Incearca sa pui comprese cu frunza de varza in zona ficatului (se sfarma frunza) sau cu bitter(sa te dai cu crema de galbenele,apoi pui compresa) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei!

Va multumesc nespus pt.sfaturi si o sa le pun in aplicare.ALCOOL sub nici o forma nu beau de ani buni,nici macar bere fara alcool,dar acum ,cind fac tratament cu interf.?!Ca am hepatita C stiu din august 2005,in urma unor analize de rutina,cind am avut TGP cam 105.Cred ca e vorba de stress.Am multe griji si afaceri de rezolvat,partial le-am dus la capat,dar asta ma solicita mult psihic.Am nopti cind adorm tirziu,gindind-ma la ceea ce trebuie sa fac a doua zi sau mai departe.

Da,mai,ai dreptate parizerul e procesat cu carmin,emulgatori etc.Dar tot arata imbietor,iar asta o fac extrem de rar si in cantitate mica.Acum macar nici pofta de mincare nu mai am.Am slabit binisor,desi eram cam asa slaba si inainte de tratament.Mananc eu,dar nu se depune,mananc in sila si cred ca de-aia uneori ma doare ficatul.(Parca asa zicea si Gabriel candva)...Multa sanatate prieteni dragi!Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nety, cred ca stii si tu ca la hepatita C nu se tine asa o dieta drastica ,iafara de bautura nu este nimic interzis, dar mancarea mai dietetica, si sanatoasa sa fii nu mai mananci rentasuri. In Romania se face se face mare caz de biterul suedez, dar in Suedia aproape nu se cunoate, deci cred ca nu trebuie sa iei in calcul.si pe mine ma doare in dreapta mai imi si trece. am citi multe mesaje de la tine si am ajuns la concluzia ca esti o fiintza minunata. Mai vorbim la revedere, ai grija de tine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ALCOOL sub nici o forma nu beau de ani buni,

Am hepatita C stiu din august 2005,

Am multe griji si afaceri de rezolvat,

Am nopti cind adorm tirziu,gindind-ma la . . . . . .

 

Ai dreptate parizerul e procesat cu carmin,

Acum macar nici pofta de mincare nu mai am.

Am slabit binisor,desi eram cam asa slaba si inainte

 

 

Eu asa am spus sa nu te gandesti tot timpul ca esti bolnav ca te vindeci mai repede, dar despre Hepatite nu stiu nimic. Mi-am mai adus aminte ca in spital la o pacienta romanca a spus Internistul sa manince zilnic supa de pui si o bucatica de carne din supa sa-si refaca ficatul ca era total dezfigurat de la bautura, Vodka si altele. Pe langa ca nu are omul apetit trebuie sa manince cu forta ca altfel e de RAU !!! si aici nu e gluma.

 

Amarita a refuzat mancarea ca o framinta si boy friend-ul care a pacalit-o ca merg in luna de miere....... spun si povestea asta dar e cam lunga, mai tirziu.

 

Doctorul ne-a rugat daca putem aduce un pic de mancare in plus de acasa si pentru niste bolnavi care n-au pe nimeni ca duceam la romanca ca carul mancare si-l aruncam. Au dat la un mexican batrin supa si carne in camera vecina si a revenit foarte rapid in cateva zile, iar romanca a fost transferata la Hospice, unde se moare, nu stiu pe romaneste cum se spune la aceasta sectie din spital, ca a refuzat mancarea si viata.

 

Acorda-ti un pic de tim pentru recuperarea ta, lasa business-ul si gandurile sa observi un punct de intoarcere in vindecare si fara stress !!! altfel nu are efect prea bun nici medicamentele. Sanatate !!!

 

 

In Romania se face se face mare caz de biterul suedez, dar in Suedia aproape nu se cunoate,

 

 

 

Nici eu n-am stitut ce este acest Bitter stuff !!! O Oradeanca m-a rugat sa-i aduc din Germania sub forma de praf ca mergeam de Thanksgiving la Munchen intr-un an. M-am plimbat sa intreb toate farmaciile dar intr-o sticla se vindea lichid si cam scump, pana una m-a lamurit ca materie prima NU se vinde la clienti !!!

si deja eram data in circuit ca vreau sa cumpar ceva material ilegal. Nici in Germania nu era bine cunoscut

marfa si in multe nici nu era nimic. Era fara reteta insa dupa tejghea si intr-un sertar pe loc nemarcat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

ma doare foarte tare ficatul cred , ma doare in partea dreapta sup coasta.

inca nu am fost la medic , o sa merg zilele astea .

va rog spuneti mi ce sa iau sa nu ma mai doara !

am citit despre uleiul de masline ce este bun .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua

ma doare foarte tare ficatul cred , ma doare in partea dreapta sup coasta.

inca nu am fost la medic , o sa merg zilele astea .

va rog spuneti mi ce sa iau sa nu ma mai doara !

am citit despre uleiul de masline ce este bun .

 

In acea zona este si vezica biliara care da dureri mari. Ia calmante pana mergi la medic.

Editat de Somesh

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×