Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma intereseaza cat se mai practica astazi ca si metoda terapeutica. In ce masura ajuta folosirea hipnozei in tratamentul afectiunilor nevrotice si nu numai?

Nu am avut ocazia sa verific daca sunt un mediu bun pentru hipnoza, nu stiu ce s-ar mai putea afla, daca m-as lasa hipnotizata, dar mi-ar placea sa incerc.

Este cineva care a incercat? Care a avut nevoie de asta?

Exista o teama de a fi hipnotizat? Ce s-ar putea intampla in timpul unei sedinte de hipnoza? Este un procedeu periculos?

Va invit la o discutie pe tema..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intereseaza cat se mai practica astazi ca si metoda terapeutica. In ce masura ajuta folosirea hipnozei in tratamentul afectiunilor nevrotice si nu numai?

Nu am avut ocazia sa verific daca sunt un mediu bun pentru hipnoza, nu stiu ce s-ar mai putea afla, daca m-as lasa hipnotizata, dar mi-ar placea sa incerc.

Este cineva care a incercat? Care a avut nevoie de asta?

Exista o teama de a fi hipnotizat? Ce s-ar putea intampla in timpul unei sedinte de hipnoza? Este un procedeu periculos?

Va invit la o discutie pe tema..

 

Citeste si pe aici:

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic3039...mp;#entry838219

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Printre asa zisele puteri paranormale aparute instantaneu la mine a fost si capacitatea de hipnoza in masa. Aceasta dupa ce am lucrat niste exercitii speciale, meditatii pe discul solar, fara a avea intentia de a obtine asemenea puteri.

 

Stiu ca ajuta la revelarea vietilor anterioare... Ar fi interesant sa ne spuna careva dintre yoghini daca a fost hipnotizat. Stiu un tip, Horatiu Mihail(care apare si pe la TV COSMOS), care aplica aceasta metoda cursantilor sai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vorbesc despre vietile anterioare. Cred ca este putin altceva.

A, ok.. acum am vazut ca se refera si la regresia la evenimentele din viata actuala. Ma rog.

Daca se considera ca este inutil, sa se inchida topicul. Am dat cautare pe hipnoza. N-am gasit nimic.

Totusi, ceea ce scrie acolo nu-mi raspunde la intrebari.

Deci cred ca poate sa ramana si asta.

Editat de Catarsis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este altceva. Prin hipnoza se obtine regresia temporala.

Nu cred c aiti vei aminti ca ai fost hipnotizata, ci doar vei simti o imbunatatire a problemei respective.

Incearca sa cauti la Horatiu Mihail, ca face parte dintr-o grupare care trateaza afectiuni prin hipnoza.

 

M-a preocupat cu multi ani in urma teoria despre hipnoza si am gasit material. Dar puterea de hipnotizator nu se obtine prin studiu! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca am nevoie, sunt doar curioasa, ma intereseaza fenomenul.

Stiu ca nu mi-as aminti..

Da, se obtine regresia temporala, dar nu vreau sa ma refer aici la vieti anterioare, si nu vreau sa se atinga subiectul asta, pentru ca nu cred in ele.

Editat de Catarsis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sa vorbesc pe tema aceasta, nu am fost niciodata subiect ;)

Stiu doar ca am capatat instantaneu puterea respectiva si m-am speriat teribil, deoarece eram intr-o grupa de 30 de indivizi. Aveam un sentiment de Atotstapanitor asupra celorlalti si forta deosebita atat in maini, cat si de a-mi induce starea psihica... E teribil!

 

Pe cine intereseaza sa vada rezultate, am gasit in arhiva un mesaj de la Horatiu:

 

Horatiu Mihail: Regresie constienta sau hipnoza pt: tratarea fobiilor si afectiunilor usoare, aflarea vietilor anterioare, descoperirea unor capacitati paranormale, recomandari pt evolutie spirituala, aflarea planului divin, dezvoltare personala prin sugestii pozitive. Programari la tel. 0720003232 sau madalinamihail@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci... Repet, nu ma intereseaza decat din punct de vedere medical, nu vreau sa stiu de evolutii spirituale, capacitati paranormale.. Strict din punct de vedere terapeutic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea se referea la hipnoza ca metoda de psihoterapie, nu la imbecilitatile tip "regresie temporala" pe care le debiteaza toti nataraii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×