Sari la conținut
Forum Roportal
Stefaniuly

Torturi delicioase, unde gasim?

Postări Recomandate

_mor0294.jpg

Acest tort cu Crema de Nuci fiert, facea si bunica iar noi copiii/nepotii aveam de lucru sa spargem si sa curatam nucii si de acea pielita maronie.  Tortul era de cel putin 4 ori mai inalt decat aici pe poza si facea cateva bucati de marimea cratitei in care s-au copt foile.    De mari sarbatori ne onora cu acest Tort Rusesc, asa se numea la Campulung la Tisa bunatatea, cand toata familia era impreuna si eram 20 de persoane cel putin, ca unii mai aduceau si prietenii copiilor sau alta familia sa viziteze Maramuresul.  Asta nu era tot ce s-a pregatit de nici un eveniment, mai erau Fursecuri cu carul de diferite arome si totul din Vechea Austrie dupa retete scrise intr-o limba misterioasa pentru noi.   Cozonaci cu nuci si maci plus Cozonac traditional care la unguri n-are umplutura.  Fara Tort Dobos nu exista eveniment ca musafirii nu plecau acasa dupa masa principala, erau in vacanta de o saptamana cel putin si se manca de cateva ori pe zi.   Mai aveam si feluri sarate de mai multe feluri dar si cu branzeturi dulci si sarate langa bauturi alcoolice, Hájas Tészta/Foietaj cu Magiun.   

La mine nu va nimic din toate astea ca ma dor mainile de la scobit cotoarele din 16 capatini de varza, voi cumpara cea mai mica forma de Tort Tiramisu din cel mai apropiat magazin alimentar si daca se va vinde ceva la Biserica anul asta, rulade cu nuci si maci, n-am idee ca lumea se schimba repede, daca nu merg o vreme, nu ma mai recunoaste nimeni!!!

Daca cineva vrea sa faca acest tort, atunci voi traduce reteta.  

https://www.mindmegette.hu/diotorta-rama-video-63717/?utm_source=mindmegette.hu&utm_medium=referral&utm_campaign=ott_k_11

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rețeta originală de Tiramisu. Cum se prepară, pas cu pas, cel mai popular desert din lume

Cunosc persoane care fac un blat sau chiar 2 de diferite arome, plus bate frisca si altele insa eu prepar pe scurtatura acest tort si nimeni nu reclama.   Cumpar piscoturi dar si blat de tort ca trebuie sa fac mereu mai mult, comend in alimentara la Bakery, deja ma cunosc extrem de bine ca le-am dat reteta mea redusa si-l folosesc si pentru ei.   Frisca este in sticla ca un spray, nu-i oboseala, Cacao pudra sau de Ciocolata la fel este un item popular si iertin pe aici. 

Am un vas mare rotund din sticla si ce acea marime comand blatul, la margine pun piscoturile, insiropez cu Grand Marnier, dar dispare si ramane doar aroma, daca vin si copiii, ei au in pahare special pregatit cu fructe si inghetata, parca fac diferenta. 

Pentru asta cumpar boabe de cafea mai prajite si iese o esenta de cafea excelenta, otrava aproape, contine si seminte marunte de Cardamom care-i mai da o aroma aparte.    Tot in Bakery se poate cumpara si crema de tort, eu mai adaug cate ceva si unu peste altu, frisca din spray, razuiesc ciocolati alb si regular si-l mai decorez cu fructe marunte din gemuri. 

Nu-l duc la concurs si-l dau ieftin!!!   Se vede ca este proaspat, nu ceva scos din congelator cum eu am fost servita cu o prajitura cu gust de Slanina afumata ... ca s-a despachetat slanina si au uitat sa-l impacheteze inapoi.  Era langa praijituri in conteiner fara acoperis la invechit. 

https://evz.ro/reteta-originala-de-tiramisu.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Torturi din astea cu frisca spray si blat cumparat nu consum. Cand fac tort, destul de rar adica la sarbatori, musai coc un blat din 10 oua de casa, fac o crema din galbenusuri pe baie de aburi cu unt si cumpar doar fructe. La tiramisu e crema aia cu mascarpone si frisca.... am sursa de frisca naturala si iau un mascarpone sa fie proaspat. 

Nu mi se pare o mare filozofie sa faci un tort. La sarmalele, de ex, e mult mai multa munca.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Munca este diferita cu torturi fata de sarmale.   Mainile mele nu rezista la amestecat acele creme, am folosit prea mult la scris pe computer, 120 de cuvinte pe minut cel putin!!! 

Am fost si pensionata la un moment dat desi mult inaintea varstei din cauza ca nu mai simteam degetele si nu le puteam misca, eram amortita pe brate pana-n gat si in durere!!!   

Eu comand acele blaturi, in State au alte retete pentru torturile comerciale, dar se accepta si comanda speciala pentru orice daca exista o reteta de urmarit.   

Au echipamente si n-au de amestecat cu mana, dar si cuptorul este perfect ca se coace painea venita si din Italia si alte tari europeene care ajung aici congelati si dezhidratati ca un ou. 

La aer revin, se hidrateaza si cand ajung la marimea tavilor intra in cuptor electric care se invarte.   Toate materialele se gasesc in magazin si mereu cand comand ceva isi face si managera sa vada ce manacam noi prin Europa de Est.   Ii duc sarmale mereu cand prepar, deja stie ca mai mult in preajma sarbatorilor se prepara.   

Eu doar cu unt lucrez, NICIODATA nu cumpar margarina, l-am gustat odata la matusa mea din Cluj si mi-a venit rau, ea economisea cu mine, eram o copila care manca cat un Colibri!!! 

De la noi lua jumatate de porc preparat de tata care-l si expedia cu multi cartofi si restul de alea toate ce produceam sa treaca iarna mai usor si pentru ei la bloc si desigur totul gratuit ca era copila orfana de mica si in curtea bunicului a crescut ca avea doar frati mari si ea de 5 ani.   

Chiar ieri am cumparat 2 pachete de unt @ 454 grame bucata  la reducere pentru Ziua Mamelor pentru $ 1,77 bucata din $6,99/bucata.   Am calatorit prin 5 magazine si am adunat 10 pachete ca doar 2 se oferea la acel pret.  12 bucati de oua Organice/Bio costa de la $12,00 in sus, 5 pounds de faina organica costa $8,99,  100 grame Frisca 5 dolari, Mascarpone nu pune la socoteaza ca mereu vine mult mai mult decat au comandat si n-au voie sa tina in frigidere o marfa prea lung timp, care deja a fost desfacuta. 

In State NU se foloseste alcool in ciocolati sau torturi, este strict interzis!!!    Eu duc de acasa in sticluta de apa minerala/suc daca vreau sa asambleze ea.   In alimentari o sticluta din cea mai mica de Grand Marnier costa $45,00 marfa straina.  Torturile comerciale cumparate sint doar dulci, pana nu se comanda pentru Diabetici sau alte boli. 

Daca vreau ea asambleze intr-o forma care-i usor de scos din jur si mi pune pe un tortier din ala festiv si inalt, imi si congeleaza rapid si-mi trimite acasa cu serviciile speciale pentru 5 dolari si o farfurie de sarmale baiatului curier.   Mereu ajunge intact ca au locuri speciale unde se fixeaza si un tort atat de sensibil din punct de vedere al compozitiei dar este si feliat in cate vreau ca doar apasa de sus un feliator care nu distruge nimic pe integritatea bunatatii.       

Torutrile comerciale se fac din semipreparate undeva intr-o fabrica la care se adauga oua din praf si altele, in 2 secunde malaxorul l-a si terminat, ca si cremele.  

Chiar dac eu-l asamblez acasa si servesc cu lingura, nu conteaza la musafirii mei, ei n-au facut nici atat ca este scump!!!   Prietenii copiilor care trec pe aici cateodata manaca orice li se ofera ca doar la noi este in casa moda ca le intreb daca vor sa manance.  

Ma mai doare si piciorul de stat prea mult in picioare langa un aragaz fierbinte ... tot incerc sa folosesc drumul mai scurt spre EXIT  :meeting:  

Pana nu ne doare ceva, nu simtim durerea altuia ... 

"Carpal tunnel syndrome is caused by pressure on the median nerve. The carpal tunnel is a narrow passageway surrounded by bones and ligaments on the palm side of the hand. When the median nerve is compressed, symptoms can include numbness, tingling, and weakness in the hand and arm.  T he anatomy of the wrist, health problems and possibly repetitive hand motions can contribute to carpal tunnel syndrome.   Proper treatment usually relieves the tingling and numbness and restores wrist and hand function."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reţetă de tort din Basarabia. „Cuşma lui Guguţă”

 „Cuşma lui Guguţă”... vad si citesc prima oara despre minunea asta.    

Arata frumos dar in viata asta nu voi avea ocazie sa-l gust.   Deja nici nu cunosc pe nimeni care ar face asa ceva daca nici tinerele maghiare nu stie cum se face piftia!!!

Mai demulte aveam vreo 6 cunostinte  cu care am devenit mai aproape ca ne ajutam, eu cumparam si ele faceau minuni, aveau si ele cat aveam st eu din produsul final. 

Era convenient ca ele aveau timp si ei bani.  Lucrau, dar altele erau pe prim plan financiar, au plecat inapoi in romania ca acolo se "descurca" mai bine.   Piftia eu faceam

la grupul meu de albine harnice, ca ele economiseau si curentul electric ca si gazul de gatit plus becurile din bucatarie.  Si-au pus aragaz electric ca arata mai frumos,

fara sa-si dea seama ca se gateste inainte de orele 9 seara, dupa care devine mai ieftin curentul pana la 9 dimineata!!!

Tort Diplomat mi-a facut una odata, dar pentru fiecare eveniment am avut tot ce-mi trebuia.   Au si murit din ele deja, am auzit.

Cine se plictiseste acasa, este o idee grozava sa-l incerce,  ca iar vine COVID cu restrictii pe aici, dar lumea nu se prea arunca de data asta!!!  

 https://evz.ro/reteta-de-tort-din-basarabia-cusma-lui-guguta.html 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gasesc cam aiurea ca nu se lasa poza atasata la o reteta!!! dar se vede pe site.

https://evz.ro/prajitura-carpati-reteta-originala.html

*Poza este foarte reusita si cucereste pe oricine  care vede, dar eu nu ma voi aventuria asta-i sigur.   Stiu ca nu trebuie sa fiu Arhitect ca asamblez foile vertical, dar prefer sa renunt la mancat bunatatea de TORT Carpati.   O sa intreb totusi pe cineva care stie mai bine ca mine ca are Bakery daca vrea sa faca pasul mare de la Pie-ul American si inca niste fursecuri aiurite ca nici gratuit nu le-as duce acasa.*

 Celebra prăjitură Carpați este un desert care necesită timp și răbdare. Gospodinele dedicate nu vor simți însă acest aspect, câtă vreme rezultatele vor bucura întreaga familie.   

Pentru prăjitura Carpați trebuie să știți că este nevoie de foi și cremă. Astfel că și ingredientele vin pe două paliere. 

Pentru foi

  • 2 căni de zahăr
  • 1 cană de ulei
  • 2 căni de lapte dulce
  • O linguriță de amoniac
  • Făină cât cuprinde
  • Sare
  • Esență de rom și coajă de lămâie.

Pentru cremă

  • 1 kilogram de zahăr
  • 2 litri de lapte
  • 16 linguri de făină, sare
  • Esență de rom
  • Un pachet de unt
  • 250 de grame de cacao

Aluatul pentru foi se prepară în felul următor: - Se pune zahărul în laptele dulce și se amestecă cu un praf de sare.   Se adaugă uleiul, lingurița de amoniac și esența de rom.   Apoi începem să adăugam făină în ploaie. Astfel încât în aluat să se nu se formeze cocoloașe.   Se amestecă până când se poate frământa și coca nu se mai lipește de degete.   Ulterior se împarte coca în 6 bucăți. Fiecare dintre ele se va întinde și va fi coaptă pe dosul unei tăvi.

Secretul prăjiturii Carpați, zahărul caramelizat.

  1. Pentru cremă mai întâi adăugați făina într-un litru de lapte.
  2. Apoi trebuie caramelizat zahărul.
  3. După ce acesta s-a topit și e caramelizat se adaugă litrul de lapte pe care l-ați amestecat cu făina și cu un praf de sare.
  4. După ce amestecați și se încorporează aluatul, turnați și celălalt litru de lapte. Atenție că este posibil să se umfle, trebuie să dați focul mic și să amestecați energic. Crea va începe să se îngroașe și să se omogenizeze.
  5. După ce s-a făcut puțin mai groasă ca o smântână o luați de pe foc și o lăsați să se răcorească puțin.
  6. Apoi puneți în ea untul și esența de rom și cacao. O lăsați să se răcească bine.
  7. Apoi, într-o tavă așezați prima foaie coaptă, peste care veți turna cremă. Și tot așa până când terminați cele 6 foi.
  8. Ulterior dați prăjitura la frigider timp de câteva ore.   
Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×