Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Credeti ca viitoarea generatie va mai fi vreun pic credincioasa ?  

26 membri au votat

  1. 1. Credeti ca generatia urmatoare ( cea tanara de acum ) va mai fi cat de cat credincioasa ?



Postări Recomandate

Habotnicii nu au capacitatea de a intelege modul in care ei pot deveni baietii rai din Apocalipsa...

 

Ceea ce scrie acolo, nu se poate adapta conducerii lumii, ci conducerii religiei! Cei de pana acum nu au reusit ”performanta” de a o pune in practica, insa generatia viitoare de credinciosi deveniti habotnici si cu randurile mult rarite si simtindu-se amenintati, in paranoia lor, de o amenintare practic inexistenta, poate vor incerca sa transforme in realitate ultimul capitol al bibliei!

 

9. Si imparatii pamantului, care au curvit si s-au dezmierdat in risipa cu ea, cand vor vedea fumul arderii ei, o vor plange si o vor boci.

10. Ei vor sta departe, de frica sa nu cada in chinul ei, si vor zice: "Vai! Vai! Babilonul, cetatea cea mare, cetatea cea tare! Intr-o clipa ti-a venit judecata!"

 

16. si vor zice: "Vai! Vai! Cetatea cea mare, care era imbracata cu in foarte subtire, cu purpura si cu stacojiu, care era impodobita cu aur, cu pietre scumpe si cu margaritare!

 

Cine are minte sa inteleaga!

Nu cred ca inteleg primele 2 citate .

Nu vad mesajul ascuns .

 

Despre al treilea , inteleg unde bati .:)

Nu uita ca eu unul sunt ortodox totusi .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi documentarul asta arata mai incolo cateva aspecte importante, de luat in considerare.

 

E evident ca in orice miscare religioasa/spirituala exista manipulare, ca multi conducatori de secte sunt niste escroci, si asa mai departe. Si ca niciun exces nu e bun. Da, cand ceva este promovat intens la nivel social, ceva pute. Eu unul nu consider Yoga cine stie ce chestie, e mai mult o meditatie menita sa genereze niste efecte fiziologice mai neobisnuite. Sunt mai mult pentru meditatia Zen. Oricum, Yoga are un renume prost din cauza ca sunt prea multi sarlatani care au imbracat mantia de maestru spiritual. Singurii maestrii spirituali autentici sunt aia de ii gasesti in munti, sau in templele lor. Nu aia care fac bani dupa naivitatea ta. Iar aici nici crestinismul nu e mai sfant. Aceeasi poveste e si aici.

 

Referitor la documentar, cei care l-au realizat au o proasta intelegere a ceea ce e filozofia orientala. Ea in simplitatea ei starneste greseli de interpretare, pentru ca occidentalul in general are tendinta sa se complice. Daca Zenul inseamna sa stai nemiscat si sa nu te gandesti la nimic, un om obisnuit ar considera acest lucru o aberatie, ceva inutil, tocmai pentru ca mintea lor e prea plina cu prejudecati, ei nu mai pot simti si altceva in afara de propriile lor ganduri care tot rumineaza haotic.

Meditatia in niciun caz nu e ceva nociv, nocive pot fi scopurile celor care promit iluzii in legatura cu ea. Ce sa-i faci, adevarata intelegere se nu poate transmite prin cuvinte, de-asta omul poate savarsi tot felul de pacate crezand ca ceea ce face e bine. Si crestinismul prost inteles poate parea ridicol, intocmai ca si hinduismul, buddhismul, si toate celalalte "isme". Cu toate acestea niciunul din adeptii religiilor de mai sus daca intelege cu adevarat realitatea si pe el insusi nu se opreste la aceste "-isme".

 

Tocmai faptul ca adevarul e greu de priceput, si nu tine de un anumit "-ism" face ca ritualul sau dogma sa nu fie suficienta. Calea se descopera individual, un "-ism" cel mult iti poate arata directia, dar nu e niciodata suficient, daca te axezi strict pe acest "-ism". De fapt, chiar poti devia serios daca te rezumi doar la atat.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca inteleg primele 2 citate .

Nu vad mesajul ascuns .

 

Imparatii lumii reprezinta conducerea lumii, deci nu ei sunt incriminati, ci o ea, cu care au curvit ei (asa cum curveste politica folosindu-se de religie), iar aceasta ea este precis descrisa in ultimul verset. Uite ca iti pun si o poza ca sa se vada mai bine:

 

Vesminte-preotesti-brodate_4.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imparatii lumii reprezinta conducerea lumii, deci nu ei sunt incriminati, ci o ea, cu care au curvit ei (asa cum curveste politica folosindu-se de religie), iar aceasta ea este precis descrisa in ultimul verset. Uite ca iti pun si o poza ca sa se vada mai bine:

 

 

Culorile descrise acolo sunt aceleasi cu care se imbraca cardinalii catolici .

100%

Si vezi ca imaginea nu indeplineste toate conditiile .

Sa o vedem si din fata :

Vesminte-preotesti-brodate_1.jpg

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cand ceva este promovat intens la nivel social, ceva pute.

Ceva pute (este eronat) mai mult sau mai putin in tot ceea ce ne inconjoara. Nu trebuie decat sa extragem adevarul, observatiile obiective si cat mai esentiale pentru a intelege cum stau de fapt lucrurile.

 

Eu unul nu consider Yoga cine stie ce chestie, e mai mult o meditatie menita sa genereze niste efecte fiziologice mai neobisnuite.

In schimb eu vad Yoga foarte aproape de adevar, dar in acelasi timp foarte periculoasa daca nu este corect inteleasa si aplicata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biserica este mai importanta ca scoala .

Vezi ca te-am punctat din greseala.

 

Ce bine ca nu toti au mentalitatea ta, caci ar ajunge Romania o tara de habotnici analfabeti si inculti.

 

 

 

Sa nu-ti vina ideea ca eu nu gandesc ci ca accept ca un catelus tot ce mi se spune .

Ba accepti. Asta e esenta credintei, sa crezi absolut tot ce-ti spune. Asta e spalarea creierului care e trista si grava uneori, nu meditatiile yoga.doh.gif

 

Omul este o fiinta religioasa si nu se poate dezice de credinta, chiar daca nu mai suntem practicanti, o respectam.

Tu in numele cui vorbesti cand spui asta ? Vrei sa vezi cat respect am eu pentru credinta ? N-ai vrea sa stii. :focus: Credinta e un cancer al omenirii.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba accepti. Asta e esenta credintei, sa crezi absolut tot ce-ti spune. Asta e spalarea creierului care e trista si grava uneori, nu meditatiile yoga.doh.gif

 

Am explicat mai devreme .

 

Ei, inseamna ca ai inteles cine ar putea fi baietii rai ai apocalipsei. Nu continui aici, deoarece as fi off, vroiam doar sa punctez (on) modul in care habotnicii generatiei viitoare ar putea incerca, in mod premeditat, sa puna Apocalipsa in aplicare si nu datorita credintei personale ci datorita indoctrinarii excesive si a habotniciei!

 

Ai dreptate , aici ar fi off , e o discutie intreaga .

Dar imi place cum gandesti in privinta asta .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culorile descrise acolo sunt aceleasi cu care se imbraca cardinalii catolici .

 

Ei, inseamna ca ai inteles cine ar putea fi baietii rai ai apocalipsei. Nu continui aici, deoarece as fi off, vroiam doar sa punctez (on) modul in care habotnicii generatiei viitoare ar putea incerca, in mod premeditat, sa puna Apocalipsa in aplicare si nu datorita credintei personale ci datorita indoctrinarii excesive si a habotniciei!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ca nu toti au mentalitatea ta, caci ar ajunge Romania o tara de habotnici analfabeti si inculti.

Cel mai important este adevarul spre esenta sa, iar daca biserica chiar are dreptate, daca este cu adevarat indrumarea catre Adevar, atunci este mai importanta decat scoala, desi, daca biserica chiar este indrumarea spre Adevar, atunci scoala si stiinta ar trebui sa fie complementare cu religia si biserica.

 

Ramane deci vesnica problema: Este sau nu Biblia o simpla carte de povesti si religia o simpla inselatorie? Este stiinta moderna cel mai aproape de adevar? Cine are dreptate? Doar despicand firul in 4 si indreptand erorile din fiecare lucru se poate raspunde.

 

Daca nu despicam fiecare dintre noi personal firul in 4, nu ne ramane decat sa credem ceva sau altceva in baza unei impresii - exact credinta oarba. Daca sustinem credinte oarbe (lucruri neintelese), iar aceste credinte neintelese sunt si eronate, lumea nu poate merge decat spre conflict si distrugere. Viitorul lumii este in mainile discernamantului fiecaruia dintre noi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important este adevarul spre esenta sa, iar daca biserica chiar are dreptate, daca este cu adevarat indrumarea catre Adevar, atunci este mai importanta decat scoala, desi, daca biserica chiar este indrumarea spre Adevar, atunci scoala si stiinta ar trebui sa fie complementare cu religia si biserica.

Mai intai sa demonstreze religia cate a demonstrat stiinta si dupa aia mai vorbim. Deocamdata religia vorbeste din burta si fumuri de tamaie, ca sa nu spun de unde altundeva...rolleyes.gif

Sa compari religia cu stiinta nu este numai o idiotenie ci si ofensa la adresa stiintei.

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×