Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Theravada, Invataturile Batranilor ori Invatatura straveche, este cea mai veche scoala a buddhismului care a supravietuit pana in zilele noastre. Se considera c-ar fi cea mai apropiata de buddhismul presectar, de invataturile lui Gautama Siddharta, printul maghadian ce-a gasit seninatatea si iluminarea, intelegerea asupra naturii lucrurilor, devenind un Bodhi.

Theravada este o religie non-teista, agnosticismul fiind una dintre cele mai importante caracteristici ale sale, buddhisti din aceasta scoala considerand ca primul pas spre eliberare se realizeaza prin experienta proprie si rationament critic, nu prin credinta oarba. La baza buddhismului theravadian sta Canonul Pali (pali fiind limba in care a fost redactat), cunoscut si sub numele de Tripitaka. Tripitaka este impartita, asa cum spune si numele, in trei pitaka (cosuri), Vinaya Pitaka - Cosul Disciplinei (o colectie de reguli de conduita in comunitate), Sutta/Sutra Pitaka - Cosul discursurilor (o colectie de discursuri atribuite lui Buddha si apropiatilor sai), si Abhidhamma Pitaka - o reluare a discursurilor din Sutta Pitaka, analizate, discutate si organizate intr-un cadru sistematic care sa ajute la sondarea si investigarea naturii mintii, materiei si realitatii.

Buddhismul Theravada este considerat buddhismul sudului continentului asiatic, fiind religia majoritara in Sri Lanka, Cambogia, Laos, Birmania (Myanmar),Tailanda (Siam).

Un aspect interesant al buddhismului theravadian este deschiderea sa fata de teoriile cercetatorilor occidentali privind buddhismul primitiv si invataturile lui Buddha, deschidere transpusa in fapt prin acceptarea si adoptarea lor.

 

Cateva din principiile buddhismului Theravada "reformat":

* Dhamma/Dharma (Legea naturala, invataturile lui Buddha) poate fi invatata in limba comunitatilor locale.

* Femeile au aceleasi drepturi ca si barbatii in comunitatiile monastice.

* Un om obisnuit poate sa invete nu doar altii oamenii ca el, ci si calugari (bhikkhuni).

* Femeile pot fi invatatorii barbatilor si calugarilor.

* Toate ramurile buddhismului sunt de fapt cararile aceluiasi drum spre pace si iluminare, fiecare avand ce invata de la celalalt.

* Acceptarea, toleranta, compasiunea fata de ceilalti oameni si meditatia sunt parti esentiale ale practicii religioase.

 

Si cateva filmulete despre Buddha si buddhismul Theravada:

http://www.youtube.com/watch?v=zFbjDcz_CbU

 

http://www.youtube.com/watch?v=wJUJbKqtKb0

 

http://www.youtube.com/watch?v=-6NlWJcaXEU

  • Upvote 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateva din principiile buddhismului Theravada "reformat":

* Dhamma/Dharma (Legea naturala, invataturile lui Buddha) poate fi invatata in limba comunitatilor locale.

* Femeile au aceleasi drepturi ca si barbatii in comunitatiile monastice.

* Un om obisnuit poate sa invete nu doar altii oamenii ca el, ci si calugari (bhikkhuni).

* Femeile pot fi invatatorii barbatilor si calugarilor.

* Toate ramurile buddhismului sunt de fapt cararile aceluiasi drum spre pace si iluminare, fiecare avand ce invata de la celalalt.

* Acceptarea, toleranta, compasiunea fata de ceilalti oameni si meditatia sunt parti esentiale ale practicii religioase.

Pai budismul in sinea lui e nascut "reformat". Buda a incercat sa practice ascetismul, stomacul a fost mai tare si s-a opus, si buda a decretat: ce faceti voi e in afara legii, ce fac eu e legea (budista bine'nteles ca doar nu era s-o cheme altfel).

Mie asta mi se pare a fi culmea reformei.

Da sunt curios daca a mai fost ulterior o reforma, cum ar fi putut sa arate aia?

 

Theravada este o religie non-teista, agnosticismul fiind una dintre cele mai importante caracteristici ale sale,

Asta este una din celelate culmi. Si sunt absolut convins ca budismul a inventat acest concept, desi la noi a aparut abia in zilele noastre.

Deci practic se poate spune ca este o religie non-religie. Deci practic in felul asta se rezolva problema de iubire fata de toata lumea: si fata de religie si fata de antireligie (toti se regasesc in definitia budismului).

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ha! Sigur că da, eram convinsă că va apărea vreunul din fanaticii creștinismului să critice p-aici. Nu-ți mai citez aberațiile că n-are sens. În primul rând ar trebui să știi că budismul nu are deloc pretenția că ar fi religie și nu e impotriva niciunei alte religii.

Pe de altă parte, Dumnezeu (oricare dintre ei trei), nu a spus să nu iubești pe nimeni mai mult decât pe el, că el e calea adevarul și viața?

De ce nu ar zice și Buddha același lucru și de ce te framântă pe tine? Doar pentru ca nu e in acord cu ideile și credințele tale? De ce nu ești acum (ca un bun creștin care ești tu) la biserică ca să pupi poala popii și să mai dai o liturghie două, că e si el om și trebuie să trăește și el? Trebuie să fii tolerant dragule, în nemarginita ta iubire față de aproapele, ca un credincios care te găsești.

Editat de RTFM
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În primul rând ar trebui să știi că budismul nu are deloc pretenția că ar fi religie și nu e impotriva niciunei alte religii.

Exprimarea mea a fost mai completa dar in asenta aceeasi: budismul este religia care nu este religie, mai clar de atat nu cred ca se poate spune.

Si am si explicat cum in felul asta este accesibila tuturor adica in mod universal. Deci practic teoria unificarii campurilorlor dupa care alerga Einstein, era demult decoperita de budism la nivel spiritual universal.

 

De ce nu ar zice și Buddha același lucru și de ce te framântă pe tine?

Poate s-o zica nimeni nu l-a oprit, totul e sa nu bata campii.

 

Trebuie să fi tolerant dragule, în nemarginita ta iubire față de aproapele, ca un credincios care te găsești.

Credinciosul trebuie sa fie intolerant fata de budism, altfel incalca flagrant porunca : fiti intelepti (macar cat sunt serpii)

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exprimarea mea a fost mai completa dar in asenta aceeasi: budismul este religia care nu este religie, mai clar de atat nu cred ca se poate spune.

Si am si explicat cum in felul asta este accesibila tuturor adica in mod universal. Deci practic teoria unificarii campurilorlor dupa care alerga Einstein, era demult decoperita de budism la nivel spiritual universal.

Dar spre deosebire de crestinism, ea nici nu se considera religie, asa ca nu ai ce aspect sa combati aici.

 

Poate s-o zica nimeni nu l-a oprit, totul e sa nu bata campii.

 

Aham, crestinismul nu bate campii, saracutu' de el cat de cuminte este...:roll:

Eu zic sa nu transformati si acest topic intr-unul despre religia crestina. Este despre buddhism si despre asta trebuie discutat.Pe mine ma intereseaza sa aflu mai multe despre subiectul asta.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credinciosul trebuie sa fie intolerant fata de budism, altfel incalca flagrant porunca : fiti intelepti (macar cat sunt serpii)

 

Alo, vezi ca in crestinism sunt 10 porunci mari si late, care porunca? Pai nu mai suntem sub lege, bre, suntem sub har.. parca asa era, nu? "Căci toată Legea se cuprinde

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Credinciosul trebuie sa fie intolerant fata de budism, altfel incalca flagrant porunca : fiti intelepti (macar cat sunt serpii)

 

Credinciosul crestin trebuie sa fie intolerant cu tot ce nu este crestin . Asa zisa iubire crestina este intoleranta fata de oricine/orice se abate de la litera Bibliei . :crazy:

 

 

Eu zic sa nu transformati si acest topic intr-unul despre religia crestina. Este despre buddhism si despre asta trebuie discutat.Pe mine ma intereseaza sa aflu mai multe despre subiectul asta.

 

Subscriu ! Mai fac doar o mentiune : este definitoriu faptul ca cel care a postat primul a fost un ..... crestin.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aham, crestinismul nu bate campii, saracutu' de el cat de cuminte este...:roll:

Eu zic sa nu transformati si acest topic intr-unul despre religia crestina. Este despre buddhism si despre asta trebuie discutat.Pe mine ma intereseaza sa aflu mai multe despre subiectul asta.

Pai fiecare cat poate sa inteleaga.

Eu despre budism am vorbit, si in mod sincer sunt curios sa aflu ce reforma ar putea fi facuta, unei reforme pe care a facut-o buda.

Dupa mine ce a facut buda e "the best, ever". Pentru budisti ar trebui sa fie la fel ca doar de aia ii poarta numele.

Cine-i cel ce a corectat ce a facut buda si cum a procedat, e interesant de aflat.

 

suntem sub har.. parca asa era, nu? "Căci toată Legea se cuprinde într'o singură poruncă: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi".

Toti sunt sub Har, da sa nu-si inchipuie cineva ca asta inseamna mantuire. Nicivorba, mai e conditia ca si omul sa primeasca Harul (debunavoie).

Pai n-am avut nicio treaba cum arata budistii sau ce cautatura au. Eu m-am referit strict la legile prezentate.

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai fiecare cat poate sa inteleaga.

Eu despre budism am vorbit, si in mod sincer sunt curios sa aflu ce reforma ar putea fi facuta, unei reforme pe care a facut-o buda.

 

Dupa Theravada (Hynaiana), a aparut doctrina Mahayana, care si-a propus sa simplifice ideile originare, care este de presupus ca erau mai aproape de ce a spus Buddha. Din pacate, brahmanii si-au bagat nasul in aceasta noua doctrina si buddhismul si-a pierdut din caracterul non-teist, chiar daca or fi adus si ceva bun. Adica s-au infiltrat niste reformatori religiosi si s-a pierdut din toleranta si spiritul deschis al buddhismului originar.

Editat de Allexandrra
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu prea se intelege: buda a ajuns ce a ajuns urmand niste principii eronate (sau nereformate)?

Sau de la reformatori incoace budistii ratacesc pe alte cai, si practic n-o sa mai ajunga unde a ajuns buda in veci?

Editat de Aseneth
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×