Sari la conținut
Forum Roportal
aida

please help me

Postări Recomandate

tocmai mi-am dat demisia de la ultimul loc de munca unde am lucrat 7 ani in urma paharului care s-a tot umplut in acest timp si care a dat pe dinafara ;) mi-am gasit altceva de lucru dar incep abia de luna viitoare cu contract de munca :P ...pana atunci sunt in proba, intrebarea mea este, voi beneficia de condediu de maternitate platit 2 ani daca apare pe cartea de munca intreruperea asta de 1 luna? ar trebui sa-mi platesc din mana CAS-ul pe luna asta? am inteles ca trebuie sa ai lucrate 12 luni pana la nasterea copilului la ultimul loc de munca ca sa poti beneicia de concediu pt. ingrijirea lui timp de 2 ani, e adevarat?

Raspunde-ti-mi va rog pt. ca sunt cam disperata 8) :o: :nep:

Multumesc!

Aida

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tocmai mi-am dat demisia de la ultimul loc de munca unde am lucrat 7 ani in urma paharului care s-a tot umplut in acest timp si care a dat pe dinafara :P mi-am gasit altceva de lucru dar incep abia de luna viitoare cu contract de munca 8) ...pana atunci sunt in proba, intrebarea mea este, voi beneficia de condediu de maternitate platit 2 ani daca apare pe cartea de munca intreruperea asta de 1 luna? ar trebui sa-mi platesc din mana CAS-ul pe luna asta? am inteles ca trebuie sa ai lucrate 12 luni pana la nasterea copilului la ultimul loc de munca ca sa poti beneicia de concediu pt. ingrijirea lui timp de 2 ani, e adevarat?

Raspunde-ti-mi va rog pt. ca sunt cam disperata :o: :nep: :nep:

Multumesc!

Aida

Ca sa poti beneficia de indemnizatie trebuie sa ai ultimele 12 luni pana la nastere cotizate.

Poti plati din mana daca ai o luna "lipsa'' in cartea de munca.Aproape 40 ron/luna la cas.

 

Mult succes ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;) da dar am inteles ca de anul asta nu mai poti pentru ca nu se mai plateste la CAS pt. ca a preluat primariile distribuirea indemnizatiilor si cica s-ar opri din impozitul pe salar suma care era alocata indemnizatiei...si deaia am inteles ca trebuie sa ai lucrate 12 luni batute pe muchie pana la nasterea copilului...daca stii altceva si esti sigur ca se poate plati din mana daca te sare 1 luna, doua pana te angajezi sa-mi scrii, please. :P

Lore 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tocmai mi-am dat demisia de la ultimul loc de munca unde am lucrat 7 ani in urma paharului care s-a tot umplut in acest timp si care a dat pe dinafara :eat: mi-am gasit altceva de lucru dar incep abia de luna viitoare cu contract de munca :party: ...pana atunci sunt in proba, intrebarea mea este, voi beneficia de condediu de maternitate platit 2 ani daca apare pe cartea de munca intreruperea asta de 1 luna? ar trebui sa-mi platesc din mana CAS-ul pe luna asta? am inteles ca trebuie sa ai lucrate 12 luni pana la nasterea copilului la ultimul loc de munca ca sa poti beneicia de concediu pt. ingrijirea lui timp de 2 ani, e adevarat?

Raspunde-ti-mi va rog pt. ca sunt cam disperata :yahoo: :o: :doh:

Multumesc!

Aida

nu trebuie sa ai, in pricipiu intrerupere pe cartea de munca mai mult de 14 zile, mai nou, tebuie sa ai cel putin 14 zile lucrate in luna respectiva, nu o luna intreaga intrerupta, asa ca incearca sa te interesezi la casa de pensii si la casa de sanatate a sectorului in care este localizata firma la care lucrezi actualmente si vezi ce iti spun ei dak poti plati cu numerar pt. tine . stiu ca se poate, desi dosarele se depun acum la primarie , pana la depunerea dosarului sunt destui pasi de urmat asa ca merita sa incerci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×