Sari la conținut
Forum Roportal
Miwaco

Blogul meu, pareri , sugestii :D

Postări Recomandate

Hmmm deci nu esti de acord ca un profesor sa predea ...pt ca cam asta era ideea principala a articolului multi nu fac nimic la ora ?

Deci daca vreau sa invat istorie , ma duc la biblioteca ca profu ' are alta treaba .

Normal ca nu iti toarna in cap cu palnia dar daca vine la ora cu laptopul si butoneaza toata ora si e platit pt asta ...si cam ce rol ar trebui sa aiba profesori ?Daca am gresit , corecteaza-ma daca eu sunt cetoasa nu ma mai baga si tu in ceata :)

 

Eu am invatat foarte mult in liceu la o materie unde proful asculta toata ora si preda lectia in pauza. Asta insemna ca cerea foarte mult de la clasa si oferea minimul. Mai tarziu am ramas cu multe de la un curs unde profesorul a venit in prima ora, a dat tematica si bibliografia. Apoi la examen a picat 80%. Si ca sa ia examenul acesta a trebuit efort individual sustinut din partea tuturor.

 

Ce vreau eu sa spun ca STUDIUL INDIVIDUAL e cheia succesului la scoala. Chiar nu trebuie sa te intereseze ce face proful la ora. Si, da, biblioteca si orele petrecute acolo te ajuta infinit mai mult decat un curs predat impecabil de un profesor dedicat. Studiul individual sustinut este o practica ce trebuie deprinsa din clasele mici. La liceu el da rezultate excelente.

 

Poate gandesti putin la aspectele astea...

Editat de Rodica`
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca oricum prezenta profesorului e facultativa am putea pur si simplu sa invatam noi singuri , profesia de profesor ar trebui sa dispara.

Profesorul care la examen a picat 80% v-a spus ce sa invatati si prin simplu fapt ca au cazut atatia elevii si-a aratat interesul fata de voi, nu a venit in clasa sa fumeze si sa stea cu laptopul pe catedra toata ora, e o mica mare diferenta.

Editat de Amarena
citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca oricum prezenta profesorului e facultativa am putea pur si simplu sa invatam noi singuri , profesia de profesor ar trebui sa dispara.

 

La nivel de liceu, pe baza unui studiu aprofundat a materiei de catre elev, profesorul trebuie sa lamureasca toate problemele si nelamuririle care apar pe parcursul studiului. Acesta poate indruma elevul spre a consulta si alte materiale, ultimele noutati din domeniu spre exemplu, care sa-l lamureasca pe elev pe deplin asupra tematicii... Asa ca rolul profesorului devine unul esential in studiul individual al elevului.

 

Dar parca vorbesc de pe alta planeta din moment ce elevul nu prea stie bine nici a scrie in limba materna... :lol:

 

Interesul pentru studiu al elevului se trezeste la scoala dar in egala masura in familie. Iar scopul principal al studiului individual este atingerea eficientei in invatare.

 

Profesorul care la examen a picat 80% v-a spus ce sa invatati si prin simplu fapt ca au cazut atatia elevii si-a aratat interesul fata de voi, nu a venit in clasa sa fumeze si sa stea cu laptopul pe catedra toata ora, e o mica mare diferenta.

 

pai nu a mai venit deloc.

la examen a trimis asistentul cu subectele.

la fel si la restante si reexaminari :lol:

 

insa colegii interesati au putut oricand sa-i ceara lamuriri. dar acestia nu au fost prea multi...

 

este un profesor cunoscut si astazi pentru metoda sa de lucru. lucreaza doar cu cei interesati care-l cauta si ii pun intrebari.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×