Sari la conținut
Forum Roportal
Andreea Onutu

Ce inseamna o relatie de cuplu sanatoasa?

Evaluează acest topic

Relatie de cuplu sanatoasa  

10 membri au votat

  1. 1. Ce este IUBIRE?

    • PASIUNE + ANGAJAMENT
      0
    • ATASAMENT + ANGAJAMENT
    • PASIUNE + ANGAJAMENT + ATASAMENT
    • PASIUNE + ATASAMENT


Postări Recomandate

o relatie bazata pe sinceritate

 

Vad ca sinceritatea nu-i inclusa in chestionar. Nici nu ma mira!

Daca relatia e bazata printre altele pe incredere si respect, sinceritatea este de la sine inteleasa pentru ca fara ea nu exista incredere si respect.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm... Pasiunea e bine sa existe din doua motive - ca e mai sanatos asa, si pentru ca omul nu ramane fara pasiune in suflet (cred eu) asa ca atunci cand se stinge una logic este sa apara alta.

 

O relatie sanatoasa este cea in care partenerii sunt egali si in armonie si in tensiune. Insemnand ca se bucura la fel de intens de prezenta celuilalt iar cand se cearta, chiar si foarte urat, se cearta pe picior de egalitate, nu este unul supus sau abuzat de celalalt. Asa se pot sterge lucrurile cu buretele si gata, nu ramane cineva cu resentimente.

 

Ideal e sa aiba amandoi acelasi nivel de inteligenta, altfel abuzul sau manipularea va avea loc intr-un fel sau altul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa de la atasament ajungi la angajament.Te atasezi pentru ca ai incredere,respect.Si te angajezi sa duci mai departe aceste lucruri,te angajezi sa fi sincer si dedicat relatiei,cu bune si rele.

Eu nu am votat in chestionar.Mi se pare inadmisibil ca un psiholog sa uite un lucru esential relatiilor sanatoase.Si anume,comunicarea.Care fara ea,ne facem nevoile pe cele scrise mai sus.

Comunicarea sincera. Ma incapatanez sa accentuez asta deoarece am observat ca in multe cupluri exista o aparenta comunicare, in care fiecare doar vorbeste, fara sa-l asculte pe celalalt.

 

Paiii... sunt un mijloc catre un scop...

Aha, sa-ti ofere false satisfactii, cu care sa-ti gadili orgoliul. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am rasfoit putin topicul si mi-a placut ce ati scris :) ; o relatie de cuplu sanatoasa trebuie sa aiba multe ingrediente - si pasiune si atasament si angajament si chiar mai trebuie sa fie bazata pe incredere, este esential ca sa gasesti in partener sprijin si intelegere si asta se obtine atunci cand cei doi parteneri se respecta unul pe celalat si impartasesc problemele care apar pe parcursul relatiei caci orice relatie are si "hopurile" ei si este necesar ca partenerii sa fie flexibili si sa rezoneze pentru ca lucrurile sa mearga intro directie buna.

O relatie este reusita daca ea se bazeaza pe comunicare si ofera celor doi confort si siguranta.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×