Sari la conținut
Forum Roportal
4est

Verificare niveluri de vitamina D

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://m.gastroendon...=778&a_id=19475

 

- o prima recomandare (pseudo-oficiala) care prevede ca bolnavioi conici de hepatita B sau C sa fie tastati si pentru nivelele de vitamina D.

 

ar fi folositor sa vedem si nivelele noastre de vitamina D, astfel incit daca cineva s-a testat sau se va testa si vrea sa lase un mesaj cu nivelul de vitamina d3 pe care il are si eventual recomandarea medicului (daca av lua supliemnte sau nu sau ....)

 

sanatate tuturor!

Editat de 4est

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.jpost.com....aspx?id=253945

 

- o noua prezentare / descoperire despre vitamina D si legatura cu ciroza si virusul C.

Chiar daca se discuta despre hep C, o mare parte a acestei descoperiri se aplica si la hep B si aici ma refer la descoperirea conform careia vitamian D cauzeaza productia naturala de interferon si activarea sistemului imunitar si deasemena vitamina D are o activitate antivirala generala.

 

"They discovered, and published in Hepatology, a peer-reviewed

medical journal

, that vitamin D directly halts the activity of viruses in general and hepatitis C in particular. They also found that a system for actively producing vitamin D is found in liver cells and can activate the

immune system and repress the virus. The research showed without doubt that vitamin D functions in the liver cell, and it causes an increase in naturally produced interferon and repression of the production of the virus, said Dr. Romy Zemel, who was part of the team. The research proves that integrating the use of interferon and vitamin D boosts the effects synergistically, beyond the effects of each alone."

o alta precizare (demonstrata) este efectul sinergetic pe care vit d il are in relatia cu tratamentul cu interferon.

sanatate tuturor!

Editat de 4est

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar fi folositor sa vedem si nivelele noastre de vitamina D,

 

 

Nu vad cum ar fi folositor la altcineva daca stie nivelul meu de Vitamina-D ... 28,4 cand intervalul de referenta este intre 30 - 100!!! Am deficienta dar n-am boli de ficat, am luat la recomandarea doctorului pentru o saptamana 10.000 I.U. de Vitamina-D3 asta acum o luna, altfel iau zilnic 1000 I.U. Peste vreo 2 -3 luni repetam testarea.

In Arizona foarte multa sufera de conditia asta din cauza caldurii excesive. Tot timpul anului folosim creme de blocat soarele sa nu facem cancer de piele si stam mai mult la umbra iar soarele nu prea are contact cu noi :crazy:

 

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad cum ar fi folositor la altcineva daca stie nivelul meu de Vitamina-D ... 28,4 cand intervalul de referenta este intre 30 - 100!!! Am deficienta dar n-am boli de ficat, am luat la recomandarea doctorului pentru o saptamana 10.000 I.U. de Vitamina-D3 asta acum o luna, altfel iau zilnic 1000 I.U. Peste vreo 2 -3 luni repetam testarea.

In Arizona foarte multa sufera de conditia asta din cauza caldurii excesive. Tot timpul anului folosim creme de blocat soarele sa nu facem cancer de piele si stam mai mult la umbra iar soarele nu prea are contact cu noi :crazy:

 

Sanatate!

 

nu este folositor nimanui, in afara de tine :), precizasem sa se puna niveleul de vitamina D doar de curizitate pt a vedea daca majoritatea au deficienta sau nu, nu din alte motive.

 

acuma am vazut ca si eu am uitat sa precizez niveleul meu :) ... 18.7 - deficienta majora si momentan iau 5000 UI/zi urmind o noua testare peste 1 luna.

 

sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este folositor nimanui, in afara de tine :), precizasem sa se puna niveleul de vitamina D doar de curizitate pt a vedea daca majoritatea au deficienta sau nu, nu din alte motive.

 

acuma am vazut ca si eu am uitat sa precizez niveleul meu :) ... 18.7 - deficienta majora si momentan iau 5000 UI/zi urmind o noua testare peste 1 luna.

 

sanatate tuturor!

 

Daca posibil sa aiba un efect sinergetic combinarea Vitaminei D3 cu Interferonul ar fi bine. Din ce am citit vitamin D3 trebuie adusa la un nivel de 30 inainte de inceperea interferonului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca posibil sa aiba un efect sinergetic combinarea Vitaminei D3 cu Interferonul ar fi bine. Din ce am citit vitamin D3 trebuie adusa la un nivel de 30 inainte de inceperea interferonului.

 

unde ai citit despre niveleul de 30 ?

stiam ca 30 e considerat limita inferioara, dar nu am citit niciunde ca ar trebuii sa fie peste 30 inainte de inceperea interferonului. (am citit despre efectele sinergetice, dar nu se dadeau cifre exacte) ...

acest nivel de 30 trebuie mentinut si pe perioada tratamentului ... adica supliemntele de vit D se vor lua si pe perioada tratamentului sau nu ?

 

sanantate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Era un studiu clinic despre HCV genotipul I. Acum nu mai gasesc cuvintele exacte ca sa dau search pe google si sa vad din nou studiul. Suna cam asa: pacientul trebui sa isi aduca nivelul de vitamina d3 la minim 30, inainte de a incepe tratamentul cu interferon. Pacientilor li se dadea D3 si in timpul tratamentului cu INF (cam 1000UI - 4000UI). Acum in studiu nu scria de ce unii primeau 1000UI sau altii 4000UI de D3, si care e cea mai eficienta doza. Ce stim clar e ca in tratarea HCV sa folosit D3 in combinatie cu interferon. Ce mai stim e ca D3 sa dat inainte de a incepe tratamentul si pe parcursul tratamentului, deci cine citeste despre cat e de buna D3 si e in tratament cu interferon de ceva timp, sa nu se apuce sa ia D3 daca nu a luat de la inceputul tratamentului.

 

Acum vitamina D3 nici macar nu e vitamina e un hormon steroid (secosteroid):

-dupa cum spune si pe prospect: sa nu ai sarcoidoza cand iei D3

- sa nu ai hyperparathyroidism (parathyroid gland)care poate produce calciu in exces la fel si D3 ajuta la absorbtia calciului de aici si atentionarea

- sa nu ai hipercalcemie

ETC.

 

Acum PRO:

- are efect antiviral

- are efect si in prevenirea tuberculozei latente sa devina active

- previne bolile de oase

- previne fibroza (D3 reduce raspunsul inflamator al organismului)

- este folosita in scleroza multipla

 

ETC.

 

http://www.catie.ca/en/treatmentupdate/treatmentupdate-185/nutrition/possible-roles-vitamin-d-selected-infections-tb-colds-

http://www.sciencealert.com.au/news/20092404-19052-2.html

http://mpkb.org/home/pathogenesis/vitamind

 

Eu am o nedumerire: vitamina d3 reduce iflamatia iar interferonul creste raspunsul inflamator. De aici nu inteleg eu cum lucreaza impreuna pt. ca din logica mea lucreaza unul impotriva celuilalt barand efectele reciproc.

 

Si e simplu cine ia D3 o sa vada ca nu il mai dor oasele. Dar cine ia interferon din contra are dureri musculare si de oase.

Poate vitamina D3 reduce efectele adverse al INF?

 

E foarte complicat. In concluzie e bine sa nu luam vitamina D3 pana nu avanseaza cercetarile.

 

Sanatate!

 

P.S. Interesting about cause and effect. Here are publications that say exactly that - low Vitamin D levels are not the cause of disease but the result of it. Even goes so far as to say that since Vitamin D is a type of steroid, it can make people feel better but only temporarily - it masks the disease which gets worse over time.

 

http://trevormarshall.com/BioEssays-Feb08-Marshall-Preprint.pdf

 

http://AutoimmunityResearch.org/transcripts/AR-Albert-VitD.pdf

 

If they're right, I wonder what all this Vitamin D craze is doing to the population's long term health.

Editat de sharp_razor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi de linkuri si de observatii !!!

intradevar lucrurile cu vit D nu-s asa simple.

citesc linkruile si apoi revin cu comentarii daca este cazul :)

sanatate tuturor!

p.s. un raspuns la intrabarea ta referitoare la raspunsul inflamator (interferon) si vit D poate putem afla de la cercetatorii care au scris ultimul articol (

http://www.jpost.com/Health/Article.aspx?id=253945)

Editat de 4est

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×